Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Postrzeganie muzułmanów w Polsce. Wyniki badań

Ewa Bo
Ewa Bo
By Antonio Melina/Agência Brasil [CC BY 3.0 br (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/br/deed.en)], via Wikimedia Commons
Fundacja Przestrzeń Wspólna i Centrum Badań nad Uprzedzeniami przeprowadziło na grupie 711 Polek i Polaków w sierpniu br. badania dotyczące postrzegania muzułmanów.

W raporcie przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego przez fundację Przestrzeń Wspólna i Centrum Badań nad Uprzedzeniami w sierpniu 2015 r. na grupie 711 Polaków i Polek. Miało ono na celu dokładne zdiagnozowanie postaw wobec muzułmanów i muzułmanek oraz wskazanie najważniejszych psychologicznych uwarunkowań tych postaw. Ponadto, w badaniu zastosowano relatywnie nowe narzędzie do pomiaru postaw wobec muzułmanów i muzułmanek pozwalające na rozróżnienie postaw islamofobicznych od rzetelnej, racjonalnej krytyki islamu.

Przeprowadzone badanie wykazało, że badani Polacy i Polki są negatywnie nastawieni wobec muzułmanek i muzułmanów. Deklarują wobec nich chłodne, nieprzyjazne uczucia, przy czym uczucia te są nieco pozytywniejsze w odniesieniu do muzułmanek niż muzułmanów. 73,6% osób deklarowała chłodne lub negatywne uczucia wobec muzułmanów, 57,2% do muzułmanek.

Osoby badane deklarowały wysoki poziom odczuwanego ze strony muzułmanów zagrożenia. Dwie trzecie próby twierdziło, że czułoby się nieswojo w otoczeniu muzułmanów (tj. deklarowało wysoki poziom lęku międzygrupowego). Ponad połowa badanej próby deklarowała też, że muzułmanie zagrażają ekonomicznemu dobrobytowi Polski i Polaków (zagrożenie realistyczne), polskim wartościom (zagrożenie symboliczne) oraz, że czuje się zagrożona zamachami terrorystycznymi. Ponad połowa badanych osób zgadzała się z islamofobicznymi twierdzeniami, a ponad trzy czwarte badanych zgadzało się z twierdzeniami o charakterze racjonalnej krytyki islamu. Blisko jedna czwarta uczestników deklarowała, że nie byłaby przeciwko istnieniu w Polsce partii politycznej nawołującej do wypędzenia z kraju wszystkich muzułmanów.

Badanie pokazuje, że Polacy i Polki nie znają osób wyznających islam (blisko 80% uczestników badania zadeklarowało, że nie zna żadnego muzułmanina ani muzułmanki) oraz, że obraz islamu jaki posiadają jest bardzo uproszczony (skojarzenia ze słowem islam można w dużym uproszczeniu sprowadzić do trzech – „religia”, „przemoc”, „Arabowie”).

Wyniki powyższego raportu są omawiane podczas trwającej właśnie dyskusji Czy muzułmanie są współczesnymi Żydami? Postrzeganie muzułmanów i muzułmanek przez społeczeństwo polskie w klubokawiarni państwomiasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto