Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poufna narada papieża w sprawie oszczędności w Kurii Rzymskiej

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikipedia
Przez półtora miesiąca pontyfikatu papież dużo mówił o potrzebie zmian w Kościele. Teraz ruszył do czynów. Zaczął od siebie i najbliższej jemu instytucji watykańskiej. Odbył poufną naradę w sprawie przebudowy zwyczajów w Kurii Rzymskiej.

Papież Franciszek odbył w Watykanie poufną naradę z szefami urzędów Kurii Rzymskiej, w sprawie oszczędności i redukcji biurokracji kurii, o czym poinformowała w sobotę, 4 maja, włoska agencja prasowa ANSA (L’Agenzia Nazionale Stampa Associata). Według źródeł agencji, papież nakazał również poprawić współpracę między watykańskimi dykasteriami (urzędami administracyjnymi Kościoła katolickiego).

Zobacz zdjęcie - papież Franciszek (AFP) -News ANSA

"Więcej głoszenia Ewangelii, mniej biurokracji" - takie polecenie papież Franciszek wydał, według włoskiej agencji prasowej ANSA, prefektom kongregacji (komisji kardynalskiej przy kurii rzymskiej) i przewodniczącym wszystkich 14 rad papieskich, o czym pisze portal Interia.pl - Poufna narada papieża. Oprócz większej koordynacji pracy urzędów, Franciszek prosił i zalecał również, szukania oszczędności kadrowo-finansowych.

Poufne spotkanie, jak wynika z nieoficjalnych informacji ANSA, odbyło się w minionych dniach i było – według agencji - pierwszą taką naradą przeprowadzoną przez szefa Stolicy Apostolskiej od początku jego pontyfikatu.

Zdaniem agencji, głęboka reforma Kurii Rzymskiej, która ma doprowadzić do jasnego i przejrzystego podziału kompetencji oraz likwidacji przerostu biurokracji - to jedno z najważniejszych zadań nowego biskupa Rzymu. O potrzebie gruntownych zmian w Kurii Rzymskiej, mówiono wiele w tracie obrad kolegium kardynalskiego, podczas marcowego wakatu w Stolicy Apostolskiej, po rezygnacji z urzędu Benedykta XVI.

Papież Franciszek powołał w minionych tygodniach, na swoich doradców, ośmiu kardynałów ze wszystkich kontynentów, w tym tylko jednego Włocha, którzy mają pomóc mu w podjętej realizacji reformy. Taki organ doradczy przy papieżu, powołany został, po raz pierwszy w historii Watykanu i Kościoła.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik, w piątek na Jasnej Górze mówił, nawiązując do słów papieża Franciszka, aby Kościół był ubogi i żył dla ubogich, że "to nie Kościół (…) gromadzi bogactwa i to nie Kościół krzywdzi biednych", o czym czytamy w eKAI - Życie bez Boga. Jak podkreślał - dzisiaj wszystkie "antykościelne media wmawiają nam", że głównym tematem "przepowiadania papieża Franciszka jest bogactwo Kościoła", chcą w ten sposób "papieżem walczyć z Kościołem". Według niego, Kościół w Polsce jest bogaty "tradycją, ufnością do Matki Bożej i wiarą". Apelował i wzywał, abp Michalik: Nie kupujmy wrogo nastawionych do wiary i Kościoła gazet, bo "popieramy ich ideologię".

Patrząc z bliska z lękiem, jak widmo nakazów i nauk papieża Franciszka o potrzebie zmian w pracy i życiu Kościoła, zagląda i puka do okien polskich biskupów, abp Michalik wskazywał, że bogactwem Kościoła są stowarzyszenia i ruchy katolickie w Polsce, świeccy ludzie, którzy zbierają podpisy w obronie życia poczętego i promują inicjatywy parlamentarne na rzecz polskiej rodziny.

Akcentował, że bogactwem naszego Kościoła są chorzy i samotnie cierpiący oraz inicjatywy "świętych kapłanów i ludzi świeckich zjednoczonych ze swymi biskupami". Jak zauważył, dzięki zaangażowaniu i ofiarności ludzi było możliwe wybudowanie "setek kościołów i kaplic w naszych diecezjach".

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto