Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat ostrowiecki w fotografii, gobelinie, rzeźbie i malarstwie. Niepełnosprawni zaprezentowali swoje prace

Redakcja
Gości witały uczestniczki Warsztatu Terapii Zajęciowej SZANSA w strojach regionalnych.
Gości witały uczestniczki Warsztatu Terapii Zajęciowej SZANSA w strojach regionalnych. materiał Stowarzyszenia SZANSA
Inwencja instruktorów ze Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej SZANSA przy ulicy Żabiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Można się było o tym przekonać w czwartek, 27 listopada 2014 roku w Muzeum Historyczno - Archeologicznym.

To właśnie tego dnia w Pałacu Wielopolskich odbyło się zakończenie i podsumowanie zadania "Powiat Ostrowiecki w fotografii, gobelinie, rzeźbie, linorycie i malarstwie". To wsparte finansowo przez Starostwo Powiatowe zadanie realizowane było przez podopiecznych SZANSY niepełnosprawnych uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej i ich instruktorów od czerwca do listopada bieżącego roku.

- W czternastu pracowniach na zajęciach i również poza nimi wykonywane były prace związane z tematem projektu. Powstało około 130 prac z czego 72 prace wyeksponowane zostały na wystawie zorganizowanej przez nasze stowarzyszenie w Muzeum historyczno - Archeologicznym w dzielnicy Ostrowca świętokrzyskiego, w Częstocicach - powiedział Robert Rogala, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu SZANSA. - Właśnie w dniu 27 listopada 2014 roku nastąpiło podsumowanie i zakończenie tego projektu wystawą we wspomnianym obiekcie. Ekspozycję można oglądać przez zainteresowanych od 28 listopada do 8 grudnia 2014 roku po uprzednim skontaktowaniu się telefonicznym z pracownikami muzeum.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy, w którym wzięło udział 170 osób, wszyscy mogli - oprócz podziwiania przepięknych prac wykonanych przez podopiecznych stowarzyszenia pod nadzorem instruktorów - zobaczyć występ zespołu artystycznego Zodiak, który działa w WTZ. Motywem przewodnim występu były "Świętokrzyskie czary".

Po wysłuchaniu zwyczajowych w takich sytuacjach okolicznościowych przemówień i występie artystycznym, zebrani udali się na zwiedzanie wystawy. Oglądający prace nie szczędzili słów pochwały na temat ich wykonania. Słowa autentycznego uznania należały się twórcom prac nie tylko za staranność i pieczołowitość wykonania, ale także różnorodność form, tematyki i techniki, jakimi popisali się podopieczni ostrowieckiej SZANSY. - Cel jaki sobie założyliśmy został zrealizowany i mogliśmy pokazać społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne mimo swoich ułomności są bardzo wrażliwe artystycznie i potrafią dokonywać wydawałoby się rzeczy niemożliwych, chociażby tak przepięknych prac, które wykonane zostały w kilku technikach - powiedział Piotr Kiljański, prezes Stowarzyszenia SZANSA.

SZANSA po raz kolejny udowodniła wszystkim, że osoba niepełnosprawna jest pełnoprawnym obywatelem społeczności lokalnej, nie jest anonimowa, a w większości przypadków ma więcej cierpliwości i zdolności manualnych, oczywiście "okupionych" ciągłą i ciężką pracą, jaką jest rehabilitacja, a terapia zajęciowa stanowi jedną z form tej rehabilitacji.

- Zapewniam, że nie jest to ostatnie tego typu zadanie, które jest przez nas realizowane i skierowane do społeczności lokalnej - powiedział Remigiusz Woźniak, wiceprezes Stowarzyszenia SZANSA. - Społeczeństwo musi zauważyć, że są wśród nas osoby niepełnosprawne, którym naprawdę wystarczy niewielka pomoc, aby mogły się realizować i spełniać, bo przecież każdy ma swoje marzenia i dąży do ich spełnienia.

Zarząd Stowarzyszenia SZANSA i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej kierują podziękowania do Zarządu Powiatu Ostrowieckiego, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, dyrektora Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wsparli nasze działania i zauważyli, że pomysł jest dobry i godny naśladowania.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto