MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powrót uczniów do szkół. Dziś uczniowie klas I-III zaczynają naukę stacjonarną. Wytyczne dla szkół i jeszcze więcej obostrzeń

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Szkoły podstawowe są gotowe na powrót uczniów do nauki w klasach
Szkoły podstawowe są gotowe na powrót uczniów do nauki w klasach Marzena Bugała
Powrót uczniów do szkół. 18 stycznia do nauki stacjonarnej wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Po feriach do szkół wracają również zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym. Dla najmłodszych uczniów działać również będzie świetlica. Otwarte będą też biblioteki czy szkolne stołówki. Zmieni się natomiast sama organizacja nauki w szkołach. Zachowany będzie jeszcze większy reżim sanitarny. Wytyczne dla szkół przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.

Powrót uczniów klas I-III do szkół. 18 stycznia rozpoczyna się nauka w szkołach

Od poniedziałku, 18 stycznia, uczniowie klas I-III szkół podstawowych, a także uczniowie szkół specjalnych wracają do nauki stacjonarnej. Po feriach do szkół wrócą także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym. Uczniowie będą się uczyć w szkole w jeszcze większym reżimie sanitarnym niż to było we wrześniu.

Oto ministerialne wskazówki. KLIKNIJ

Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas 1-3 szkół podstawowych

Wytyczne dla dyrektorów przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.

W wytycznych dla szkół dyrektorzy otrzymali rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły. Wiele z tych zaleceń już obowiązywała od września 2020 roku.

Wytyczne MEiN, GIS i MZ dla szkół. Najważniejsze punkty:

 • jedna grupa uczniów - jedna sala.
 • indywidualny plan dnia dla klasy np. odrębne wejścia do szkoły i przerwy o różnych godzinach, etc.
 • częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, ust i nosa
 • wietrzenie sal i pomieszczeń w częściach wspólnych, w czasie przerwy iw czasie zajęć,
 • ci sami nauczyciele dla danej klasy

Musisz to wiedzieć

- Dzieci z klas 1-3 wracają do nauki stacjonarnej, ale jak tylko będzie to możliwe i pandemia będzie ograniczona, zaczniemy otwierać szkoły dla wszystkich uczniów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nauka zdalna nie jest najdoskonalszym rozwiązaniem - mówił Przemysław Czarnek, minister edukacji 15 stycznia w trakcie sesji pytań dotyczących szkolnictwa zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę.

- Nauka zdalna u dzieci klas 1-3 jest najmniej efektywna. Największe straty psychologiczne i społeczne są dostrzegalne właśnie wśród tych dzieci. Dlatego powrót w pierwszej kolejności najmłodszych uczniów do szkół jest tak ważny - dodała Marzena Machałek, wiceminister edukacji.

Nie przeocz

Naukę zdalną kontynuować będą natomiast uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego. Dla uczniów klas maturalnych i klas 8 dyrektorzy szkół będą mogli organizować konsultacje stacjonarnie w szkołach, w małych grupach lub indywidualnie.

Powrót do szkoły od 18 stycznia:

 • wracają zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym
 • wraca nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej
 • szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę świetlicową dla najmłodszych uczniów
 • dyrektorzy szkół nadal mogą zorganizować uczniów klas ósmych oraz maturalnych konsultacje w szkołach
 • możliwa będzie organizacja konkursów, olimpiad lub turniejów w szkole, centrum lub w placówce
 • możliwość realizacji szkolenia sportowego w szkołach i oddziałach sportowych oraz w szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego

Infolinia dla nauczycieli

Nauczyciele pracujący z domu będa mogli skorzystać z rządowego wsparcia technicznegi. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech uruchomiły specjalną infolinię wspierającą nauczycieli w kształceniu na odległość. Infolinia ma charakter techniczny – pomaga rozwiązywać trudności, jakie napotykają pedagodzy, obsługując różnego rodzaju narzędzia do edukacji zdalnej.

Zobacz koniecznie

Dzwoniąc pod numerem +48 222 500 144, nauczyciele otrzymają pomoc. Infolinia +48 222 500 144 będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6.00-20.00 oraz w weekendy w godz. 8.00-18.00.

W jakich kwestiach można dzwonić na infolinię?

 • to m.in. kwestie dotyczące instalacji oprogramowania,
 • transferu plików,
 • dołączania uczniów do zajęć
 • czy wyświetlania materiałów podczas lekcji online.
 • Nauczyciele za pośrednictwem specjalnego formularza mogą również w każdej chwili zgłosić inne narzędzia, o które powinien być uzupełniony zakres wsparcia na infolinii.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powrót uczniów do szkół. Dziś uczniowie klas I-III zaczynają naukę stacjonarną. Wytyczne dla szkół i jeszcze więcej obostrzeń - Dziennik Zachodni

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto