Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje film dokumentalny o Witoldzie Pileckim. Premiera za rok

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Proces Pileckiego
Proces Pileckiego Wikipedia Commons
Na jesień 2014 roku planowana jest premiera pełnometrażowego, fabularyzowanego filmu dokumentalnego o Witoldzie Pileckim. Obraz realizuje dzięki publicznej zbiórce funduszy Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Dziś Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento podał do wiadomości, że za rok gotowy będzie pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o Witoldzie Pileckim. Prezes Auschwitz Memento Paulina Wądrzyk podkreśliła, że film dostępny będzie bezpłatnie w internecie. Reżyserem filmu jest Dariusz Walusiak.

Film jest finansowany ze zbiórek publicznych. Dotychczas, dzięki nim, twórcy zgromadzili na ten cel 151 tys. zł. W ramach akcji "Projekt: Pilecki" na rzecz przedsięwzięcia różne kwoty (od 50 groszy do 10 tysięcy złotych ) wpłaciło ponad 1,1 tys. darczyńców. Wprawdzie pełny koszt wyprodukowania obrazu stowarzyszenie szacuje na 215 tys. zł, to jednak zgromadzona kwota daje już pewność, że on powstanie. Formalnie zbiórka została zakończona, ale wciąż można jeszcze wpłacać pieniądze za pośrednictwem strony projektpilecki.pl.

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento wiele lat zabiegało o fundusze w różnych źródłach. Nie znalazło wsparcia m.in. w konkursach organizowanych przez resort kultury, Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także od urzędów marszałkowskich. Jak zaznaczył Wasztyl, do sfinansowania przedsięwzięcia nie był również skłonny Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zainteresowania nie wykazali też parlamentarzyści. Choć apel dotarł do wszystkich posłów i senatorów, tylko siedmiu wsparło projekt. Europosłowie nie wpłacili ani grosza.

Realizacja filmu już ruszyła. Twórcy dysponują znaczącą częścią materiału, który zostanie wykorzystany. Zarejestrowane zostały m.in. prace ekshumacyjne na Powązkach, a także rozmowy z dziećmi rotmistrza - Zofią Pilecką-Optułowicz oraz Andrzejem Pileckim. Filmowcy chcą też wykorzystać część materiału zarejestrowanego na przełomie kwietnia i maja podczas wyprawy członków zespołu rockowego Forteca, którzy wędrowali szlakiem ucieczki z Auschwitz rotmistrza i dwóch współwięźniów.

Przed realizatorami jeszcze część fabularna. Bogdan Waszyl poinformował: "Brakuje nam jeszcze materiału fabularyzowanego. Intensywne prace nad nim rozpoczniemy wiosną przyszłego roku. (...) Na razie nie wiadomo, kto wcieli się w postać rotmistrza, choć jest aktor, który doskonale by pasował do tej roli. Ma niemal identyczne spojrzenie jak Witold Pilecki. Chcemy mu wkrótce zaproponować współpracę".

Bohater filmu - Witold Pilecki, urodzony w 1901 roku, był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył z okupantem nadal, m. in. w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Zrealizowało już m.in. film "Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy", który przypomina o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 roku, "Duma i zdrada" o wyborach górali podczas okupacji, a także "Spotkania", którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia.

Nowy projekt, poświęcony sylwetce Witolda Pileckiego odegra istotną rolę w popularyzacji zasług tego narodowego bohatera. Twórca filmu uznał, że najlepszym terminem na jego premierę będzie jesień 2014 roku. Wówczas odbyć się ma uroczysty pogrzeb ofiar komunistycznej bezpieki ekshumowanych na tzw. Łączce, kwaterze na cmentarzu powązkowskim w Warszawie. Komuniści chowali tam bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i podziemia antykomunistycznego, których zamordowali w latach 40. i 50.

Reżyser filmu o Witoldzie Pileckim Dariusz Walusiak powiedział, że Witold Pilecki jest mu bliski, między innymi z tego powodu, że pisał na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę magisterską o ruchu oporu w obozie w Oświęcimiu. Portalowi niezależna.pl przekazał: "On stworzył ten ruch w oparciu o pierwszą konspirację. Ta postać mi towarzyszy. Poznałem też Józefa Garlińskiego, który wydobył z niebytu Pileckiego, pisząc książkę „Oświęcim walczący" .

Zapytany o fenomen rotmistrza wyjaśnił: "On polega na tym, że ten, kto spotyka się z jego życiorysem, dowiadując się o tej historii, zafascynuje się nim". Przywołał opinię angielskiego historyka Michale`a Foota, który umieścił Pileckiego w szeregu sześciu największych bohaterów II wojny światowej.

Dariusz Walusiak powiedział też: "Kto zna Pileckiego widzi, że był to człowiek nieskazitelny. Syn rotmistrza, Andrzej Pilecki będąc w USA spotykał się z więźniami obozu w Oświęcimiu, opowiadali, że którzy nazywali Pileckiego tatą, nie mając nic mu do zarzucenia".

Twórca rozumie, że Witold Pilecki staje się współcześnie dla wielu osób bohaterem. W tych trudnych czasach ludzie odnajdują analogię do przeszłości. Według niego były rotmistrz uosabia pewien ideał, tych którzy walczyli od 1 września 1939 r. z Niemcami i po wojnie komunistami.

O swoim zamyśle twórczym mówi: "Chcę pokazać w filmie obóz Auschwitz, czyli coś, co nie mieści się w głowie, i to jak Niemcy niszczyli Polaków, zaczynając od inteligencji. Postawa takich ludzi jak Pilecki, łączy się z wiarą w Boga, która była dla niego bardzo istotna. On hołdował zasadom: Bóg Honor Ojczyzna". Reżyserowi zależy na uwypukleniu tych wartości: "Poznałem dzieci Witolda Pileckiego i to, jak musiały żyć w zakłamanym państwie. Chciano za wszelką cenę zatrzeć jego pamięć. Zniszczono majątek Pileckich w Skurczach, wycięto tam drzewa, a nawet zawalono źródło które tam było. Niektórzy boją się Pileckiego do dziś, bo boją się niezłomnych".

Źródło: PAP, niezależna.pl

Lubisz oglądać dobre filmy w telewizji? Dowiedz się, co jest emitowane! Sprawdź program tv!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto