Wernisaże malarstwa nieprofesjonalnego w Galerii „Barwy Śląska”, mieszczącej się w zabytkowym i pięknym, choć podniszczonym pałacyku Donnersmarcków w Nakle Śląskim,
to nic nowego. Stanisław Trefoń, właściciel największej bodaj w kraju kolekcji obrazów, grafik i rzeźb „twórców dnia siódmego”, przyzwyczaił nas do tego od dawna. Po raz pierwszy jednak, 4 września zaprezentowano wystawę – pokłosie I konkursu im. Juliusza Marcisza, przedwojennego działacza patriotycznego, animatora amatorskiego ruchu malarskiego i powstańca.
Odzew był nadzwyczaj duży, mimo trudności tematu związanego z 90. rocznicą wybuchu I Powstania Śląskiego. Dwudziestu sześciu artystów nadesłało 56 obrazów tworzonych w rozmaitej konwencji. Do ekspozycji zakwalifikowano 43 prace.
Główne nagrody przypadły w udziale: Krzysztofowi Websowi (Samochód pancerny Alzacja – Śląsk). Anicie Barcichowskiej (Czerwone słoneczko), Edwardowi Czechowi (Bez tytułu), Stanisławowi Łakomemu (Modlitwa) i Irenie Peikert (Wymarsz). Wyróżnienia otrzymali: Franciszek Burzyk (Bateria rybnicka), Czesław Fojcik (Szturm na Stare Koźle). Józef Hetman (Przed bitwą). Adam Kogucik (Droga do wolnej Polski) i Ewa Pilarz (Ojcowizna). Za całokształt twórczości uhonorowano Andrzeja Marcola i Jerzego Skibę.
- Pomysł na konkurs o tematyce sięgającej zrywów powstańczych zrodził się po smutnej konstatacji, że Ślązacy coraz mniej znają tamte dawne wydarzenia, które przyniosły Śląskowi wolność i trwały związek z Polską – mówi Stanisław Trefoń. – A przecież historia ta powinna być utrwalana, przypominana i przekazywana następnym pokoleniom.
Wystawę „Powstania śląskie” można oglądać w Nakle do 20 września 2009.
Współautor artykułu:
- Barbara Podgórska
Koncert Zakopower - Piaseczno
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?