Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie pomnik Jana III Sobieskiego pod Wiedniem

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Sobieski błogosławi atak wojsk polskich pod Wiedniem, akwarela Juliusza Kossaka
Sobieski błogosławi atak wojsk polskich pod Wiedniem, akwarela Juliusza Kossaka Wikipedia Commons
Na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg 12 września br. w 330. rocznicę wiktorii słynnej odsieczy wmurowany został kamień węgielny pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, Lwa z Lechistanu, pogromcy wojsk tureckich.

W 330. rocznicę bitwy pod Wiedniem, 12 września 2013 r. na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg wmurowany został kamień węgielny pod pomnik króla Jana III Sobieskiego. W ceremonii złożenia kamienia węgielnego wraz z aktem erekcyjnym pod pomnik oraz specjalnej tuby z wydaniami lokalnych gazet z 12 września 2013 r. i monetami polskimi i euro wzięli udział m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przedstawiciele władz Wiednia oraz członkowie Bractwa Kurkowego, naczelnik 19. dzielnicy Wiednia Adolf Tiller, radny miasta Wiednia Ernst Woller.

Na wzgórzu Kahlenberg postawiono tablicę informującą o tym, że w tym miejscu, skąd Jan III Sobieski dowodził bitwą pod Wiedniem, stoczoną 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy, zakończoną klęską Osmanów, którzy od tamtej pory przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy, stanie pomnik. Uhonoruje on wydarzenie, uważane za jedną z dwudziestu przełomowych bitew w dziejach świata. Na wzgórzu znajduje się już tablica pamiątkowa upamiętniająca wizytę Jana Pawła II w 1983 roku, jaką papież złożył w ramach obchodów 300-tnej rocznicy zwycięskiej bitwy.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Piotr Zapart, członek Bractwa Kurkowego w Krakowie. Jego pomysł budowy pomnika w miejscu, gdzie polski król dowodził odsieczą wiedeńską, poparło Stowarzyszenie Twórcze Artystyczno-Literackie STAL, a projekt poparł także prezydent miasta Krakowa, Jacek Majchrowski, który od dłuższego czasu prowadził rozmowy w tej sprawie z władzami Wiednia. Zwrócił się on wraz z inicjatorami przedsięwzięcia do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o objęcie honorowym patronatem tej inicjatywy.

Nad koncepcją artystyczną pomnika pracuje krakowski rzeźbiarz i członek bractwa, prof. Czesław Dźwigaj. Władze austriackiej stolicy zgodziły się na budowę pomnika w części parkowej Kahlenbergu. Monument stanie w odległości kilkudziesięciu metrów od kościoła św. Józefa. Przepisy architektoniczne nie pozwalają na to, by był wyższy niż trzy metry. Według wstępnych założeń pomnik przedstawiający Jana III Sobieskiego z jego charakterystycznymi atrybutami odlany będzie z brązu. Tłem dla władcy będzie husaria. Koszt obiektu to co najmniej 500 tys. zł. Nie wiadomo jeszcze, przez kogo finansowane będzie to przedsięwzięcie. Bracia kurkowi szukają sponsora strategicznego, który wyłożyłby całość lub większość potrzebnych funduszy.

Uroczystości związane z budową pomnika odbyły się na wzgórzu Kahlenberg pod Wiedniem. Chór z małopolskiego Libiąża wykonał pieśń "Bogurodzica". Nastąpiły okolicznościowe przemówienia. Inicjator projektu podkreślił, że wmurowanie kamienia węgielnego wieńczy wielomiesięczne starania, aby w stolicy Austrii w przyszłości stanął pomnik polskiego monarchy, twórcy wiktorii wiedeńskiej.

Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski powiedział, że "należy być dumnym ze zwycięstw w odległej przeszłości, ale jeszcze bardziej należy być dumnym z teraźniejszości". Zaapelował, by "chwalić się także sukcesami Polski ostatnich 25 lat". Prezydent Majchrowski nazwał bitwę pod Wiedniem jedną z najważniejszych bitew całej Europy i podkreślił związki między Krakowem i stolicą Austrii. Miasta te łączy od 2000 roku umowa o współpracy, która ostatnio została odnowiona na najbliższych kilka lat.

Źródło: PAP.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto