Powstanie Warszawskie upamiętniono również w Austrii

Barbara Figurniak
Barbara Figurniak
Rozpoczęcie uroczystości. Na pierwszym planie weterani "Baszty".
Rozpoczęcie uroczystości. Na pierwszym planie weterani "Baszty". Barbara Figurniak
Udostępnij:
19 września 2014r. w St.Johann w asyście honorowej Wojska Polskiego i austriackich sił zbrojnych, odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstańców Warszawskich.

W dniu 19 września na cmentarzu w St.Johann z okazji 70 rocznicy Powstania Warszawskiego oddano hołd wszystkim Powstańcom Warszawskim, a następnie odsłonięto tablicę upamiętniającą czterech żołnierzy AK z pułku "Baszta", którzy podczas powstania walczyli na Mokotowie. Po jego upadku trafili do niewoli i zostali osadzeni w obozie jenieckim Stalag XVIII A w Wolfsbergu. Zmarli z wycieńczenia oraz w wyniku odniesionych ran. W St. Johan koło Klagenfurtu zostali pochowani:

Zbigniew Olechowski ps. "Zbyszek", Jerzy Gerewiczowski ps. "Witold", Wiesław Ostrowski ps. "Tesławski" i Tadeusz Tyblewski ps. "Stanisław".

Kpt. Tadeusz Kostarski ps. "Sęp" II, reprezentujący "Basztę" stwierdził, że "..znaleźli tu, na wojskowym cmentarzu godny pochówek".
Tablicę informacyjną dotyczącą Powstania Warszawskiego, ufundowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Austriacki Czarny Krzyż.

Uroczystości zorganizowała Ambasada RP w Wiedniu we współpracy z Radą OPWiM.
Powstańcom Warszawskim cześć oddali : delegacje Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Pułku „Baszta”, Klubu byłych Więźniów Mauthausen-Gusen , minister Andrzej Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski, konsul generalny RP w Austrii Andrzej Kaczorowski, przedstawiciele lokalnej Polonii, zrzeszeni w działającym na terenie Karyntii „Klubie Sobieski”. Uroczystości uświetniła orkiestra militarna Republiki Austrii, która m.in. pięknie zagrała poloneza Michała Ogińskiego „Pożegnanie ojczyzny”.

Wspólnie z delegacją Rady, kilkunastoosobową grupą Powstańców Warszawskich oraz byłych więźniów obozów koncentracyjnych do nekropolii wojennej w St. Johann k. Wolfsbergu przybyli także artyści z Krakowa Barbara Figurniak i Mateusz Jarosz.

W ceremonii, udział wzięli oraz oddali hołd Powstańcom Warszawskim gen. Gerd Ebner - prezes karynckiego Czarnego Krzyża, konsul honorowy R.P. Ferdynand Sammer. przedstawiciele lokalnych władz: burmistrz Wolfsberga Hans-Peter Schlagholz, drugi zastępca Landtagu Karyntii Rudolf Schober.

"Warszawa była pierwszą stolicą Europy, która stawiła zbrojny opór agresji niemieckiej." - mówił podczas uroczystości min. Andrzej Kunert.

Gen. Gerd Ebner w swoim przemówieniu stwierdził m.in że " ..kwatera, gdzie pochowani są polscy żołnierze Armii Krajowej, w tutejszej pamięci historycznej pełni bardzo ważną rolę, bo przypomina o ogromnej tragedii jaka wydarzyła się podczas II wojny światowej".

Burmistrz Wolfsbergu po ceremonii na cmentarzu wojskowym przyjął gości na poczęstunku w miejscowej szkole podstawowej. To była wspaniała okazja, aby porozmawiać z Powstańcami, a także z byłymi więźniami obozu.

Uroczystości i wieczornicę zakończył koncert pieśni do słów Powstańców Warszawskich : Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Sławomira Pocztarskiego i prof. Witolda Kieżuna. Koncert odbył się w kościele oo. kapucynów w Klagenfurt.

Barbara Figurniak zaśpiewała m.in. wiersz K.K.Baczyńskiego pt. "Wolność". Zabrzmiały słowa: "przebudź się jesteś wolny, otworzysz bramy gwarne i łuki triumfalne ! Otwórz oczy, ty jesteś zdrój żywy... " W harmonii z tym tekstem zabrzmiały słowa innego prof. Witolda Kieżuna : ".. wyjdziesz jasny, wierzący i pewny, że jednak, jednak gdzieś tu mieszka Bóg".

Po koncercie w klasztornej sali goście, kombatanci i weterani spotkali się z miejscową Polonią.

Obchody 70 lecia Powstania Warszawskiego w Klagenfurt zorganizowała Polonia z Jerzym Konarzewskim i Katarzyną Kubiak - Jansche na czele, we współpracy z Ambasadą R.P. w Wiedniu. Należy im się wielkie podziękowanie i uznanie za wspaniałą organizację tych uroczystości.

Szkoły wracają częściowo do nauki zdalnej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie