Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj wielkich Polaków. Ojciec Stanisław Papczyński

Grzegorz Gołębiowski
Grzegorz Gołębiowski
domena publ.
Czy znamy wszystkich wielkich Polaków, uznanych przez władze Rzeczpospolitej Polskiej za wielkich mężów stanu, godnych najwyższego szacunku? Co wiemy o błogosławionym o. Stanisławie Papczyńskim?

Ojciec Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu w Kotlinie Sądeckiej. Po skończeniu kolegiów jezuickich i pijarskich, wstąpił do zakonu pijarów; w 1661 r.przyjął święcenia kapłańskie. Zasłynął, jako kaznodzieja i nauczyciel retoryki. W 1670 po uzyskaniu dyspensy papieskiej odszedł od pijarów.

W 1673 r. założył zakon marianów. Pierwsza jego placówka powstała w tymże roku, w pustelni w Puszczy Korabiewskiej na Mazowszu, druga w 1677 r. w Nowej Jerozolimie (dzisiejsza Góra Kalwaria koło Warszawy). Statutowym celem marianów było szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, modlitwa za zmarłych oraz pomoc proboszczom w pracy duszpasterskiej
i nauczaniu prawd wiary prostego ludu.

O. Papczyński, żyjąc w bardzo trudnych dla naszego kraju czasach, był szczególnie uwrażliwiony na nędzę i upokorzenie najniższych warstw społecznych. Nieustannie nawoływał do poprawy losu bezlitośnie wyzyskiwanych chłopów oraz do naprawy Rzeczpospolitej. Wśród reform politycznych najwięcej uwagi poświęcił krytyce i szkodliwości "liberum veto", rozwarstwieniu stanowemu, uprzywilejowaniu warstw wyższych i upośledzeniu niższych.

"Najchwalebniejszą rzeczą umysłu szlachetnego jest poświęcenie sprawom publicznym swego majątku i życia".

"Narodziliśmy się nie dla samych siebie, lecz dla Ojczyzny".

"Nie jest obywatelem państwa ten kto żyje tylko dla siebie".

"Prawdziwych mężczyzn nam trzeba, a nie nicponi, nie mętów społecznych".

Oto cytaty z twórczości o. Papczyńskiego. W jego publicystyce można znaleźć wiele innych, znaczących tekstów nt. umiłowania Rzeczpospolitej oraz oraz roli i zadań jej obywateli.

O. Stanisław Papczyński zmarł 17 września 1701 r. Jego życie wypełnione było tworzeniem zgromadzenia marianów, służbie Kościołowi, ojczyźnie oraz ubogim.
20 grudnia 1764 r. Sejm Koronacyjny króla Stanisława Augusta Poniatowskiego skierował do Stolicy Apostolskiej petycję o wyniesienie Stanisława Papczyńskiego na ołtarze. Spełniło to się to 16 września 2007 r. Wtedy to w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyła się beatyfikacja.

31 marca 2011 Senat RP w swojej uchwale oddał hołd ojcu Stanisławowi Papczyńskiemu, jako "wybitnemu kapłanowi, teologowi, współtwórcy polskiej szkoły duchowości, patriocie, kaznodziei, założycielowi Zgromadzenia Księży Marianów-pierwszego polskiego zakonu męskiego".

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto