Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj zagrożenia współczesnego dzieciństwa

Ewa Bo
Ewa Bo
"Krzywdzone dzieci"
"Krzywdzone dzieci"
Dzieciństwo najczęściej kojarzone jest z okresem beztroski, radości i zabawy. To wtedy dzieci poznają świat i kształtuje się ich osobowość. Ale nie zawsze ten czas jest spokojny i bezpieczny. O tym jak współczesna cywilizacja odbiera dzieciństwu jego blask, traktuje książka "Krzywdzone dzieci" Andrzeja Zwolińskiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM.

Dzieciństwo jest jedyną porą, która trwa w nas całe życie.

/Ryszard Kapuściński/

Współczesna medycyna (in vitro, banki spermy, genetyka i globalna adopcja) może spełniać wiele pragnień rodziców. Mogą oni decydować o płci, kolorze włosów, inteligencji i możliwościach rozwojowych. Adopcji można dokonać składając zamówienie na konkretne dziecko. Tak więc staje się ono jedynie produktem, a jego jakość zależy od ceny.

Często adopcja, zamiast być ratunkiem dla osieroconych dzieci, staje się formą handlu. Wg raportu ONZ każdego roku w Chinach uprowadza się i sprzedaje 250 tysięcy dzieci. Oprócz tego mieszkańcy biednych rejonów „produkują” dzieci na sprzedaż. "Wcześniej żyliśmy z hodowli świń. Jednak na wyhodowanie świni potrzeba roku i trzeba ją żywić. Aby urodzić dziecko, trzeba dziewięciu miesięcy i nic to nie kosztuje" - taką wypowiedź jednego z mieszkańców przytacza autor. Kiedy sprzedadzą noworodka dostają od 25 do 50 dolarów.

Międzynarodowy Dzień Dziecka - galeria

Handel dziećmi odbywa się także w innych państwach świata. Po Chinach prym wiedzie Rosja, Gwatemala, Korea Południowa, Ukraina czy Bułgaria. Dzieci nabywają najczęściej osoby z USA, Hiszpanii, Francji, Włoch czy Wielkiej Brytanii. Handluje się nie tylko noworodkami. Kilkuletnie i kilkunastoletnie dzieci wykorzystywane są w prostytucji i przemyśle pornograficznym.

Dzieci są również zatrudniane jako służba domowa. Pracują nawet po 20 godzin dziennie, pozbawione jedzenia i podstawowej opieki lekarskiej. Coraz częściej stają się też (wbrew swojej woli) dawcami organów do przeszczepów czy materiałem dla nielegalnych badań i eksperymentów naukowców.

Bardzo dużo nieletnich uzależnia się od alkoholu i narkotyków i schodzi na drogę przestępczą. A pomagają im w tym dorośli w bardzo różny sposób. Rodzice goniąc za pieniędzmi nie mają czasu dla dzieci. Pozostawiają ich więc samym sobie z ich problemami, samotnością, depresją. Takie osoby szukają zrozumienia u innych. Nawiązują więc nowe znajomości (często przez internet) i padają ofiarą pedofilów.

Pedofile w sieci. Jak chronić swoje dziecko?

Uwodzenie dzieci to przestępstwo!

Zdarza się, że ich domem staje się ulica. W Polsce (wg danych TPD) na ulicy wychowuje się prawie 400 tysięcy dzieci ( w samej stolicy jest ich około 15 tysięcy). Natomiast od 30 do 50 dzieci mających 10-14 lat popełnia samobójstwo. Z roku na rok na taki krok decydują się coraz młodsze dzieci i do tego często pochodzące z tzw. dobrych i kochających się rodzin.

Jedną z przyczyn zgonów dzieci stały się wojny i terroryzm.
Dzieci ginęły w czasie II wojny światowej, w obozach koncentracyjnych, gettach. Traciły życie w Wietnamie, byłej Jugosławii, w walkach bratobójczych między plemionami Hutu i Tutsi, w konfliktach rosyjsko-czeczeńskich czy izraelsko-palestyńskich. Wojny zostawiają trwały ślad w psychice, zwłaszcza najmłodszych, niszczą dobro i więzi międzyludzkie i szerzą nienawiść w stosunku do innych ludzi.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Książka Andrzeja Zwolińskiego jest przejmującym dokumentem pokazującym złożone zjawisko krzywdzenia dzieci w XXI wieku. Lektura nie należy do łatwych i przyjemnych. Przedstawione fakty przerażają. Mimo tego, a może właśnie dlatego, należy się z nimi zapoznać i szerzej otworzyć oczy na wiele niebezpieczeństw czyhających na najmłodszych. Nie zapominajmy, że dzieci to nasz największy skarb. Zobaczmy więc jak o nie dbać i je chronić.

"Krzywdzone dzieci. Zagrożenia współczesnego dzieciństwa"
Andrzej Zwoliński
Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 360 s.

* Ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński - kierownik Katedry Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem licznych artykułów i publikacji książkowych z dziedzin: relacja Kościół -państwo, etyka życia gospodarczego, manipulacja społeczna czy historia idei.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto