Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznajemy ważki. Lecicha pospolita

Artur Hampel
Artur Hampel
Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum) - samiec
Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum) - samiec Artur Hampel
Jedną z najczęściej spotykanych na starym kontynencie ważek jest lecicha pospolita. Młody samiec, tuż po przeobrażeniu praktycznie nie różni się ubarwieniem od samicy. W niedługim czasie przybiera jednak inne kolory.

Lecicha pospolita(Orthetrum cancellatum) jest sporej wielkości ważką. Rozpiętość skrzydeł tego owada waha się w granicach 8 centymetrów. Występuje na terenie niemal całej Europy oraz części Azji sięgając aż po Mongolię.
Opisywana ważka lubi zasiedlać zarówno istniejące od dawna jak świeżo wykopane stawy oraz zalane wyrobiska. Niekiedy do swojego rozwoju wybiera również wolno płynące wody. Preferuje raczej miejsca zacienione. Można ją również spotkać na bujnych łąkach oddalonych kilkaset metrów od stawu. Jest ważką, która bardzo chętnie przysiada na ziemi. W przypadku moich obserwacji, ważki te chętnie przysiadały na krecich kopcach.

Pomimo pospolitego występowania tej ważki, trafić na nią nie jest łatwo. Rzadko występuje w większych skupiskach. Jak wiele ważek, tak i samce lecichy są terytorialne. Znaczy to, że patrolują one teren w okresie rozrodczym, który uważają za swój, na przestrzeni kilkuset metrów kwadratowych.

W związku z tym, że lecicha jest ważką o sporych rozmiarach, nie waha się zaatakować większych motyli a co najciekawsze nawet koników polnych.

Ubarwienie tuż po przeobrażeniu z larwy samca i samicy jest praktycznie identyczne. Wyraźniejsze różnice zarysowują się dopiero po pewnym czasie u samców, które przybierają jasnoniebieski kolor odwłoka. Samca lecichy pospolitej można pomylić z opisywanym wcześniej samcem ważki płaskobrzuchej. Najłatwiejszą jednak cechą, która może okazać się niezwykle pomocna w uniknięciu pomylenia tych gatunków, to zabarwiony na czarno odwłok u samca lecichy pospolitej, na trzech ostatnich segmentach.

Kolejną cechą, którą warto zapamiętać by rozpoznać ten gatunek, to zielonkawe oczy - zarówno u samca jak i samicy.
Samice są barwy żółtej z czarnym, charakterystycznym rysunkiem. W zestawieniu z zielonymi oczami, praktycznie nie do pomylenia z innym gatunkiem ważki.

Owady dorosłe można spotkać od maja do sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto