Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznajmy żonę Beduina

Jerzy Granowski
Jerzy Granowski
Okładka
Okładka Okładka
Twarz zakwefiona i piwne oczy, które zachęcają czytelnika do sięgnięcia po książkę Katarzyny Nazaruk, zatytułowaną "Żona Beduina". Sięgnąłem tam "Gdzie wzrok nie sięga", ponieważ w ciemno trafiłem na 42 stronę, a wiersz zachęcił do przecz

Twarz zakwefiona i piwne oczy, które zachęcają czytelnika do sięgnięcia po książkę Katarzyny Nazaruk, zatytułowaną "Żona Beduina". Sięgnąłem tam "Gdzie wzrok nie sięga", ponieważ w ciemno trafiłem na 42 stronę, a wiersz zachęcił do przeczytania pozostałych sześćdziesięciu. Wszystkie liryki znalazły się w dwóch równo podzielonych oazach: "Zamyślenie" i właśnie "Gdzie wzrok nie sięga".

Poezja pełna miłosnej intymności, kobiecych pragnień i przemyśleń. Odnajdujemy w niej dojrzewającą dziewczynę, dorosłą panienkę czy też doświadczoną życiem mężatkę. To bardzo dojrzałe i mądre wiersze, które autorka napisała inspirując się wnikliwym obserwowaniem otaczającego ją świata. Zapewne rozczaruję osoby kochające się w cukierkowatej, nostalgiczno-romantycznej poezji bowiem liryki te oscylują na granicy analizy psychologiczno-socjologicznej. Znajdziemy też tu piękne erotyki i wiersze poświęcone córce, trafimy nawet na portrety poświęcone mężczyznom. Nie ma tu przypadkowych zdarzeń. Dowiadujemy się nawet co to jest "Prostytucja intelektualna". Nie bacząc na konsekwencje, chcą na siłę być zauważone: (…) "sprzedajna za wiersz w gazecie (…) wzbudzają pożądanie tylko na chwilę / bo nie ma już nic do ukrycia / nie wie co znaczy cierpieć / bo jej moralność elastyczna jak pończocha / którą zdejmuje na żądanie" (…) Mimo, że podmiotem lirycznym jest kobieta, równie dobrze taką role możemy przypisać mężczyźnie.

Każdy z wierszy Katarzyny Nazaruk byłby świetną pożywką dla prozaików, którym służyłyby za kanwę powieści. Bogactwo skojarzeń, porównań estetyki i pospolitego brudu wzbogacają wyobraźnię czytelnika nowymi doznaniami, które wydają nam się takie jakieś znajome, wręcz bliskie… Oczywiście, że chodzi tu o nasze otoczenie, bloki, śmietniki, ulice, hipermarkety, jadłodajnie itp., a wśród tego wszystkiego człowiek zarażony materializmem. W tym chaosie jest jednak iskierka nadziei i światełko prowadzące do życiowej mądrości.

Zastanawiam się jednak skąd tytuł książki – "Żona Beduina"? W książce odnalazłem dwa wiersze pod tym samym tytułem (drugi z rzymską dwójką). Myślę, że autorka prostym zabiegiem wykorzystania artefaktów pustyni i życia pustynnego odniosła się do instrumentalnego traktowania kobiet przez mężczyzn. … "zasuszona / żona Beduina / bez słowa podająca wodę do obmycia nóg / … / Ile razy bywasz żoną / a ile razy żoną Beduina?" Wiemy, a przynajmniej nam się wydaje, że wiemy jak są traktowane kobiety plemion żyjących w ustroju patriarchalnym, czy w krajach arabskich. Wiemy natomiast jak to jest w naszym otoczeniu, chociaż w domowych zaciszach może się dziać podobnie…

W ostatnim wierszu "Żona Beduina II" jest nutka optymizmu: … "Z każdym kolejnym uśmiechem / pozbywa się zmarszczek / Bogatsza w złoża optymizmu / które odkryła niedawno // Nie liczy już noszonych bukłaków wody / Przeżyła burzę piaskową / W swoim mikrokosmosie zagubienia / usłyszała głos z grubego dna"…

Z wieloma wierszami możemy także utożsamiać swoje przemyślenia i spostrzeżenia, tym bardziej z czystym sumieniem polecam te liryki. Tymczasem, w oczekiwaniu na pojawienie się kolejnych książek Katarzyny Nazaruk poznajmy żonę Beduina.

Jerzy Granowski

Katarzyna Nazaruk, ur. w 1974 r. w Słupsku, gdzie obecnie mieszka. Absolwentka Filologii Polskiej i Bibliotekoznawstwa w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku oraz studiów podyplomowych Wizaż, stylizacje i technologie fryzjerskie w WSZUiE w Poznaniu. Stypendystka Prezydenta Słupska w dziedzinie kultury w roku 2011. Pracuje jako nauczycielka bibliotekarka, polonistka i nauczyciel fryzjerstwa w słupskiej szkole ponadgimnazjalnej. Swoje pisarskie pasje na co dzień łączy z pracą edukacyjną.
Tomik poetycki "Żona Beduina" wydany w 2011r., który został przyjęty z dużym zainteresowaniem ze strony czytelników to jej książkowy debiut. Publikowała na łamach "Akantu", "Powiatu Słupskiego", "Mrocznej Środkowo-Wschodniej Europy", "Toposu". Jej wiersze znajdują się także antologiach poezji, m. in. w "Harmonia dusz" i "Piękni ludzie".

"Żona Beduina" – Katarzyna Nazaruk
Wydawca – Instytut Wydawniczy ŚWIADECTWO
Bydgoszcz 2011
Redaktor – Wiesław Stanisław Ciesielski
Grafiki – Maciej Olek
Str. 76
ISSN 1899-5179

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto