Poznań: XVI Międzynarodowy Festiwal Szachowy zakończony

Danuta Matyja
Zakończyła się jedna z największych imprez szachowych w Polsce. Zobaczmy kto wyróżnił się w gronie kilkuset adeptów królewskiej gry.

Dziś zakończył się XVI Międzynarodowy Festiwal Szachowy Poznań 2007. W najsilniej obsadzonej grupie - Open A - zwyciężył, zdobywając tytuł mistrza Wielkopolski, Marcin Szeląg przed Jakubem Maciejczakiem (obaj zdobyli tę samą ilość punktów) i Jackiem Tomczakiem. Warto zauważyć, że drugie miejsce to ogromny szachowy sukces Jakuba Maciejczaka, który jeszcze do niedawna był mało znanym juniorem, a dziś właśnie wywalczył kategorię mistrzowską. Potencjał tego młodego zawodnika nakazuje stwierdzić, że jeszcze nie raz świat szachowy o nim usłyszy. Tym bardziej, że już teraz potrafił w pięknym stylu pokonać Krzysztofa Chojnackiego (ostatecznie na 4. pozycji) czy zrewanżować się za zeszłoroczną porażkę z mistrzem międzynarodowym - Vadimem Shishkinem, który uplasował się na miejscu 5.

Mistrzostwo Wielkopolski kobiet zdobyła Agata Sikorska przed, powracającą po dłuższej przerwie, Magdaleną Łysiak - Półtorak. Trzecie miejsce zajęła Jagoda Gołek.

W turnieju Open B, z bardzo dobrej strony pokazała się utalentowana juniorka Małgorzata Nowak, która zdeklasowała pozostałych i zajęła pierwsze miejsce z aż jednopunktową przewagą nad drugim - Pawłem Piechotą i półtora punktową przewagą nad trzecim Adamem Mielczarkowskim. Zwyciężczyni tej grupy, z roku na rok, czyni ogromne postępy i już zdaje się pukać do grona najlepszych, wielkopolskich, szachistek.

W turniejach dziecięcych swoje grupy wygrali: Antoni Wojciechowski (grupa do lat 9), Szymon Banach (grupa do lat 12) i Paweł Polarczyk (grupa do lat 16).