Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej przeniesione do Warszawy

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
W tym roku po raz pierwszy mieszkańcy stolicy będą mogli obejrzeć inscenizację Męki Pańskiej. To niezwykłe widowisko odbędzie się już w najbliższą sobotę na Służewcu. Weźmie w nim udział 400 aktorów i 1 tys. statystów i 300-osobowy chór z orkiestrą symfoniczną.

Misterium Męki Pańskiej odbędzie się tradycyjnie w sobotę przed Niedzielą Palmową, 16 kwietnia o 20 na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu. Widowisko rokrocznie przyciąga kilkaset tysięcy widzów. Myślą przewodnią tegorocznej, 12. już edycji jest beatyfikacja Jana Pawła II. Organizatorzy zdradzają, że będzie niespodzianka, która może mieć związek z osobą Ojca Świętego.

Co roku twórcy widowiska, aby zaskoczyć widzów, wprowadzają nowy element. Raz była to postać Jana Pawła II, innym razem śmigłowiec oświetlający z góry Cytadelę. W zeszłym roku niespodzianka dotyczyła lokalnej legendy, tzw. "Poznańskiej Piątki" (pięciu chłopców rozstrzelanym przez hitlerowców).

Misterium oprócz wymiaru religijnego, dostarcza także doznań artystyczno-kulturalnych. 5 spektakularnych scen przysporzy wiele wzruszeń i silnych emocji. Widowisko rozpocznie się wjazdem Chrystusa do Jerozolimy, a zakończy Jego ukrzyżowaniem na Golgocie oraz zmartwychwstaniem. Widzowie będą mogli zobaczyć Drogę Krzyżową w rzeczywistej skali oraz aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu. W czasie, gdy Jezus będzie dzielił się ze swoimi uczniami Eucharystią, harcerze rozdadzą widzom chleb.

Spektakl poprzedzi msza św., która rozpocznie się o 17.30 pod przewodnictwem Kardynała Kazimierza Nycza w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego (niedaleko Toru Wyścigów Konnych). Stamtąd uczestnicy oraz aktorzy udadzą się na widowisko.

Historia poznańskiego Misterium

Misterium opowiadające o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa odbywało się niezmiennie od 1998 roku w poznańskiej Cytadeli. Jego inicjatorem jest Artur Piotrowski, reżyser i producent tego niezwykłego widowiska.

Organizatorzy tłumaczą zmianę miejsca wystawienia spektaklu, umożliwieniem mieszkańcom wschodniej części Polski zobaczenie widowiska. Przyświecała im również chęć zdobycia nowych przestrzeni i nowych odbiorców. Nie mniej ważne, było również to, że co roku na potrzeby widowiska z miejskiej kasy szło 70 tysięcy złotych. A misterium kosztuje dużo więcej, ponieważ przygotowuje je prawie tysiąc osób.

Reżyser widowiska Artur Piotrowski w wywiadzie dla PAP-u powiedział: "Pokażemy je w tym roku w Warszawie, a nie w Poznaniu, bo chcemy się w ten sposób włączyć do ogólnopolskich przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II. Dodatkowo chcemy, aby ludzie, którzy przyjdą przeżywać misterium, pojednali się po konflikcie, który daje się odczuć w Polsce po katastrofie smoleńskiej. Żeby zastanowili się nad sensem życia i nad pojednaniem".

A co będzie z misterium w przyszłości? Nic nie jest jeszcze przesądzone, a możliwości jest kilka: zostanie w Warszawie, pojedzie w Polskę albo po prostu wróci do Poznania.

Początki misterium

Czym jest Misterium? To forma dramatu pod postacią sceniczną, która prezentuje treści biblijne lub żywoty świętych. Jego początki sięgają czasów średniowiecznych. Początkowo w skład misteriów wchodziły głównie obrzędy liturgiczne, potem pojawiały się także wspólne śpiewy i poetyckie sceny aktorskie. Sobór Trydencki zalecił, by odgrywano je głównie w kościołach. Mimo to, szybko wyszły poza mury świątyń, np. na place miejskie. Z czasem zaczęły zmieniać się w zwykły teatr, zatracając swój religijny charakter.

Pierwsze misteria były odpowiedzią na potrzeby ludności, domagającej się osobistego uczestnictwa w najważniejszych wydarzeniach z Biblii. najczęstszymi tematami były: Boże Narodzeniem, Zmartwychwstanie Pańskie czy Boże Ciało.

W Polsce znane są one od XVI wieku. Jednak ich rozwój, powstrzymany przez reformację i zabory, nastąpił ponownie w XX wieku. Największą popularnością cieszą się jasełka oraz misteria męki pańskiej. Dobrym przykładem jest najstarsze w Polsce misterium, odbywające się w Kalwarii Zebrzydowskiej od XVII wieku, czy popularne widowisko w Górze Kalwarii w pobliżu Warszawy.

Misterium Męki Pańskiej:
16 kwietnia - godz. 20
Tor Wyścigów Konnych na Służewcu
wstęp wolny

Patronat honorowy nad Misterium objęli: J. E. Kardynał Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski oraz Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego. Szczegóły na stronie misterium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto