Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna dla wielu z nas stała się normą. Czy Polacy polubili home office? Zdania są podzielone

Sandra Rybińska
Sandra Rybińska
Praca zdalna w obliczu epidemii koronawirusa dla wielu Polaków stała się normą. Jak oceniamy to rozwiązanie - home office stał się naszym sprzymierzeńcem czy wrogiem?
Praca zdalna w obliczu epidemii koronawirusa dla wielu Polaków stała się normą. Jak oceniamy to rozwiązanie - home office stał się naszym sprzymierzeńcem czy wrogiem?
Praca zdalna w obliczu epidemii koronawirusa dla wielu Polaków stała się normą. Jak oceniamy to rozwiązanie - home office stał się naszym sprzymierzeńcem czy wrogiem? Zdania są mocno podzielone. Pracując z domu czujemy się teraz bezpieczniej, jednak wielu z nas narzeka na niższą produktywność i problemy z koncentracją.

Polacy polubili pracę zdalną? W dobie koronawirusa w domu czujemy się bezpieczniej niż w biurze

Zanim epidemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami, większość z nas nie miała wiele wspólnego z pracą zdalną. Co więcej, home office był uznawany przez pracowników za jeden z najatrakcyjniejszych benefitów. Jak tłumaczy Diana Borowiecka z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, możliwość pracy zdalnej pojawiła się w pierwszej dziesiątce najważniejszych czynników wpływających na satysfakcję z zatrudnienia. Home office był tutaj wymieniany obok m.in. wysokich zarobków czy dobrej atmosfery w pracy.

A jak oceniamy pracę zdalną w sytuacji, kiedy dla wielu z nas home office stał się koniecznością, a nie dodatkowym ułatwieniem? Badania przeprowadzone przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor wykazują, że aż 82 proc. pracujących zdalnie docenia tę możliwość. Wśród plusów pracy zdalnej ankietowani wymieniali m.in.:

  • poczucie bezpieczeństwa. W obliczu epidemii koronawirusa aż 73 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na to, że czuje się znacznie bezpieczniej w domu niż w biurze,
  • dłuższy sen, na którym mogą sobie pozwolić, bo odpada droga do pracy czy codzienne przygotowania,
  • oszczędność czasu i pieniędzy, który normalnie trzeba poświęcić na drogę do i z pracy.

Home office ma więcej wad czy zalet? Zdania są podzielone

Praca zdalna rzecz jasna nie mieni się tylko w jasnych barwach.

Nie każdy jest szczęśliwy, pracując z salonu czy sypialni. Praca poza firmą, na którą wielu Polaków trafiło ze względu na pandemię, nie podoba się aż 13 proc. ankietowanych – mówi Diana Borowiecka.

Jednym z najczęściej wymienianych problemów odnośnie pracy zdalnej, jest ten dotyczący produktywności. Jednak co ciekawe, z badań wynika, że w tym aspekcie wiele zależy od... płci. Jak tłumaczy Diana Borowiecka, w rozmowie z agencją Newseria Biznes, mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety podkreślają, że dzięki pracy z domu ich produktywność wzrasta w porównaniu z tym, co się dzieje w firmie. Lepsze wyniki widzi u siebie 22 proc. mężczyzn wobec 11 proc. kobiet.

Minusów pracy zdalnej jest jednak więcej. Ankietowany zwracają również uwagę na to, że podczas home office:

  • mają problemy z koncentracją - zgłosiło to 22 proc. badanych,
  • problemem jest także brak odpowiedniego sprzętu,
  • dla 17 proc. ankietowanych kłopotem jest także brak wydzielonego miejsca do pracy,
  • niektórzy narzekają również na to, że podczas pracy zdalnej rozpraszają ich dzieci.

Jak podsumowuje specjalistka z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, mimo przeciwności niewykluczone, że pandemia może w przyszłości na dobre zmienić podejście zarówno pracodawców, jak i pracowników do pracy zdalnej.

Źródło: Newseria Biznes

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca zdalna dla wielu z nas stała się normą. Czy Polacy polubili home office? Zdania są podzielone - Portal i.pl

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto