Spis treści
- Praca zdalna daje elastyczność, workation kusi coraz więcej osób
- Praca zdalna z egzotycznego raju, czyli co to takiego workation?
- Czy workation jest dla każdego?
- Jakie miejsca nadają się do pracy zdalnej w ramach workation?
- Workation trafia do ofert polskich biur podróży
- Workation na świecie: ranking najlepszych miejsc na zagraniczne pracowakacje
Praca zdalna daje elastyczność, workation kusi coraz więcej osób
Praca zdalna ma swoje wady i zalety. Do często podawanych zalet należy elastyczność i swobodny dobór miejsca, z którego pracujemy. Wystarczy mieć dostęp do komputera i Internetu, by móc wypełniać swoje obowiązki z domu lub dowolnego innego miejsca.
Skoro można dowolnie wybierać, gdzie dokładnie znajduje się home office, to czemu nie wybrać np. restauracji z widokiem na morze na wyspie Bali? Tak narodziła się idea workation – pracy zdalnej połączonej z wyjazdem do miejsca kojarzonego za zwyczaj z wakacjami.
Praca zdalna z egzotycznego raju, czyli co to takiego workation?
Workation to połączenie dwóch angielskich słów: work (praca) i vacation (wakacje, urlop). Pomysł polega na tym, by połączyć przyjemne z pożytecznym i wysłać pracownika (lub pozwolić mu się wybrać) do miejsca, które z reguły kojarzy się raczej z wypoczynkiem niż pracą, by tam wypoczął i się odprężył, jednocześnie nadal pełniąc swoje obowiązki w systemie pracy zdalnej.
Workation to więc nie urlop, lecz praca, ale połączona z radykalną zmianą otoczenia na znacznie przyjemniejsze i możliwością korzystania z bazy turystycznej po godzinach urzędowania. Najpierw praca np. przy kawiarnianym stoliku z widokiem na ocean, potem zwiedzanie egzotycznej wyspy, malowniczego miasteczka lub pustynne safari.
Workation powoli zyskuje popularność wśród polskich pracodawców i pracowników jako kompromis między odpoczynkiem i pracą, relaksem i produktywnością. Według badań Grant Thornton, w 2019 r. 75% pracowników chętnie skorzystałoby z wyjazdu w ramach workation, ale na podobne rozwiązanie godzi się nadal tylko ok. 41% pracodawców. Szefowie wolą też raczej krótsze wyjazdy swoich pracowników, trwające mniej niż 3 tygodnie, choć zdarzają się firmy, które zezwalają nawet na 2 miesiące workation każdego w roku.
Czy workation jest dla każdego?
Podobnie jak wszystko inne, workation dla jednych sprawdza się świetnie, a dla innych nie. Zanim zdecydujecie się na pracę zdalną z pełnego atrakcji egzotycznego miejsca, musicie uczciwie rozważyć, czy będziecie w stanie wywiązać się z obowiązków w nietypowych warunkach.
Jeśli jesteście w stanie połączyć produktywność ze zmianą otoczenia i powstrzymać się przed uleganiem urlopowemu nastrojowi aż do końca dziennej pracy, możecie śmiało wybrać się na workation i sprawdzić, jak taki sposób funkcjonowania wpłynie na wasze samopoczucie i motywację.
Jeśli jednak najłatwiej Wam się skupić we własnym biurze, być może powinniście poczekać z wyjazdami do najbliższego urlopu.
Jakie miejsca nadają się do pracy zdalnej w ramach workation?
Na spędzenie workation czy pracowakacji nadaje się każde miejsce, w którym można wygodnie rozstawić przenośny komputer i gdzie sieć WIFI działa bez zarzutu.
Cała reszta zależy od upodobań pracownika – jedni wolą pojechać w polskie góry, inni nad jeziora, jeszcze inni nad morze, nie brakuje także chętnych na wycieczki zagraniczne w egzotyczne miejsca. Jedni wolą hotele i dobrze zaopatrzone restauracje, inni samotne domki ukryte wśród malowniczych gór.
Coraz więcej hoteli, kurortów i turystycznych miejscowości inwestuje duże pieniądze w stworzenie specjalnej oferty dla cyfrowych nomadów – osób pracujących zdalnie, chętnie korzystających z workation. Powstają np. zaciszne lokalne biura (centra coworkingu) lub dostosowane do potrzeb pracy zdalnej pokoje hotelowe, gdzie można się skupić w czasie pracy i skąd można wyruszyć na zwiedzanie okolicy po zakończeniu zmiany.
Rozbudowa oferty dla pracowników na workation pozwala znacznie wydłużyć sezon turystyczny i czerpane z niego zyski.
Workation trafia do ofert polskich biur podróży
Workation daje wiele możliwości połączenia pracy z wyprawami do ulubionych miejsc. Zmiana środowiska i możliwość oderwania się codziennych zajęć z dala od domu w dłuższej perspektywie dobrze wpływają na samopoczucie i motywację pracowników, choć idea pracy z turystycznego raju może wydawać się na pierwszy rzut oka raczej przeciwna produktywności.
W odpowiedzi na rosnący popyt, biura podróży na świecie i w Polsce zaczęły ostatnio tworzyć lub poszerzać swoją ofertę wyjazdów w ramach workation.
Itaka proponuje np. 3-tygodniowe wyjazdy w ramach workation do specjalnie przystosowanych hoteli w sezonie od listopada 2021 do kwietnia 2022. Oferta obejmuje
- Turcję,
- Maderę
- Wyspy Kanaryjskie (Gran Canaria, Fuerteventura, Teneryfa, Lanzarote)
Ceny zaczynają się od niecałych 3400 zł z osobę (Turcja) i mogą sięgnąć nawet 20 tys. zł (Teneryfa).
Nie trzeba jednak czekać na specjalną ofertę biur podróży, by wyjechać na workation w niemal dowolnie wybrane miejsce. Każdy polski pensjonat, gospodarstwo agroturystyczne, zaciszny hotelik czy większy kurort nadaje się do pracy zdalnej, o ile ma dobre połączenie z wifi. Wybierając miejsce na workation, warto także sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się miejsca przystosowane do pracy zdalnej, jakie są ceny kawy i innych produktów, biletów, taksówek i innych usług, z których można korzystać w czasie workation po zakończeniu pracy.
Workation na świecie: ranking najlepszych miejsc na zagraniczne pracowakacje
Także zagranica stoi otworem dla osób chętnych spróbować pracy zdalnej z niezwykłych miejsc w ramach workation.
Brytyjski portal Holidu stworzył ranking miast dostosowanych do potrzeb pracowników zdalnych w oparciu o wiele czynników, m.in. jakość połączenia WIFI, dostęp do biur coworkingu, cenę kawy, kursów taksówek i okolicznych atrakcji, ceny pokoi, klimat oraz „instagramowość” danego miejsca.
Z których krajów najlepiej pracuje się zdalnie? W pierwszej dziesiątce najlepszych miejsc na workation na świecie uplasowały się:
- Bangkok - Tajlandia
- New Delhi - Indie
- Lizbona - Portugalia
- Barcelona - Hiszpania
- Buenos Aires - Argentyna
- Budapeszt - Węgry
- Mumbai - Indie
- Istambuł - Turcja
- Bukareszt - Rumunia
- Phuket – Tajlandia
Na miejscu 19. uplasował się Kraków, a na 66. Warszawa.
Portal Holidu zestawił także ranking najlepszych miast w Europie na Workation. W tym zestawieniu Kraków uplasował się na 8. miejscu:
- Lizbona - Portugalia
- Barcelona - Hiszpania
- Budapeszt - Węgry
- Stambuł - Turcja
- Bukareszt - Rumunia
- Madryt - Hiszpania
- Sofia - Bułgaria
- Kraków - Polska
- Belgrad - Serbia
- Praga - Czechy
Obejrzyjcie galerię zdjęć z najlepszych na świecie miejsc na workation!
Praca zdalna na rajskiej wyspie? Biura podróży oferują worka...
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?