Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy chcą zniesienia przedemerytalnego okresu ochronnego

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
W obronie interesów pracowników najemnych występują tradycyjnie wszędzie na świecie związki zawodowe. Interesów pracodawców broni natomiast u nas Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Obecnie prawo chroni pracownika - przynajmniej teoretycznie - przez cztery lata "przed osiągnięciem wieku emerytalnego". W związku z tym pracodawca nie może pozbyć się, czyli zwolnić jego, przez cztery lata. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" - współczesna demokratyczna organizacja, która z założenia i statutu dba o prawa i interesy polskich przedsiębiorców prywatnych, chce to prawo udoskonalić i zmienić.

Polska Konfederacja "Lewiatan" uważa, że dzisiejszy przepis, który nie pozwala zwolnić pracownika w okresie czterech lat, przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie chroni ludzi przed utratą pracy, a wręcz przeciwnie - "skłania pracodawców do redukcji zatrudnienia" - czytamy w serwisie rp.pl.

Dlatego "Lewiatan" od dawna proponuje politykom: znieść przedemerytalny okres ochronny. Bo obecnie pracodawca "nie może pozbyć się pracownika" przez cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Życie pokazuje dokładnie, że prawo a stan faktyczny w sytuacji rynkowej, to dwie duże rozbieżności.

W okresie ostatniego roku, w Polsce gwałtownie wzrosło bezrobocie, szczególnie wśród osób w wieku powyżej 55 lat. "Lewiatan" zauważa, że w najgorszej sytuacji są te osoby, które zbliżają się do progu emerytalnego, w którym "obejmuje ich ochrona prawna przed zwolnieniem" - podkreśla Konfederacja Pracodawców Prywatnych.

Ekspert "Lewiatana" twierdzi, iż przepis, który ma chronić osoby starsze przed utratą pracy - paradoksalnie jest przeciw nim – staje się przyczyną nie zatrudniania takich osób, albo zwalniania z pracy. Zdaniem eksperta, pracodawcy zwykle nie przyjmują nowych pracowników, na podstawie umów na czas nieokreślony, i wcale nie dlatego, że nie chcą, lecz z tego powodu, że nie chcą mieć problemów z ich zwolnieniem, zwłaszcza w sytuacji, gdy "pogorszy się kondycja finansowa firmy".

Według eksperta "Lewiatana", związanie się pracodawcy z pracownikiem w wieku ochronnym, jest dla niego jak wyrok. Stąd pracodawcy kładą duży nacisk na "elastyczne formy zatrudnienia". Efekt taki, że – jak znamy z praktyki – ludzie zatrudnieni nawet nas czas nieokreślony, co teraz w wielu firmach jest raczej rzadkością, otrzymują zmianę umowy na czas określony lub propozycje na tzw. zatrudnienie śmieciowe. Tracą, więc z dnia na dzień, wszystkie uprawnienia, w tym emerytalne; nie są regulowane składki na ZUS, ani zdrowotne.

Troskliwy ekspert Konfederacji Pracodawców Prywatnych ma jeszcze kilka innych wspaniałych propozycji. Jego zdaniem wydajność pracy osób w starszym wieku (nie precyzuje lat życia osób starszych) oraz konieczność monitorowania (pilnowania) ich stanu zdrowia, w tym zwolnień na wizyty u lekarza – stanowi dodatkowy kłopot.

Ma jednak w tej sprawie ekspert, w interesie pracodawców - postępowe wnioski: wprowadzić w firmach elastyczną organizację czasu pracy, żeby pracodawcy nie mieli poczucia straty czasu, a pracownicy mogli bez problemów "godzić pracę z obowiązkami życia prywatnego". Sugeruje też wprowadzenie – jako dobre rozwiązanie - indywidualnego rozkładu czasu pracy i ruchomego czas pracy, a także "możliwości odrobienia zaległości, itd".

Martwi się co nieco ekspert problemami kwalifikacji pracowników i ich podwyższaniem. Ponieważ – zdaniem eksperta - "niewielu pracujących Polaków uczestniczy w instytucjonalnych czy pozainstytucjonalnych formach dokształcania, a w grupie 55+ jest najgorzej" pod tym względem, radzi ten stan rzeczy zmienić. Nie można wprawdzie nikogo zmuszać do szkoleń – przyznaje otwarcie – jednak warto mówić o korzyściach, "które się za nimi kryją". Nie wspomina o źródłach finansowania szkoleń, ani o ich kształcie, czy okresie trwania.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto