Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawosławna cerkiew w Ciechocinku

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Ciechocinku. Fot. Mirosława Kasowska
Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Ciechocinku. Fot. Mirosława Kasowska Mirosława Kasowska
Prawosławna cerkiew pw. Św. Michała Archanioła to jeden z cenniejszych zabytków Ciechocinka. Budowlę wzniesiono w 1894 r. w stylu zauralskim. To jedyny przykład tego typu budownictwa Europie.

Świątynię zaprojektował architekt Waldemar Fedders, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Swoją funkcję pełniła do lat 20-tych XX wieku. Później urządzono tam siedzibę kasyna i świetlicy, szkołę, a wreszcie magazyn. Obiekt popadł w ruinę. Dopiero w 1995 r. rozpoczęto jego remont. 6 października 1996 r. z woli ks. arcybiskupa prof. gen. bryg. Sawy Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego odbyła się uroczysta konsekracja. Jednocześnie przy świątyni erygowano Prawosławną Parafię Wojskową.

Budowla wzniesiona na planie prostokąta jest drewniana, utrzymana w pastelowych barwach, z elementami zdobienia. Jej zewnętrzny wygląd odtworzono na podstawie przekazów i zdjęć. Ściany wykonane są z nałożonych na siebie bali bez użycia gwoździ. Wokół okien zachowała się oryginalna ornamentyka i resztki kolorystyki - barwy: niebieska, żółta i czerwona. Dawne są też kopuły i krzyże.

Nie wiadomo natomiast, jak kiedyś wyglądało wnętrze tej unikatowej na naszym kontynencie cerkwi. Zgodnie z zasadami biblijnymi podzielone jest ono na trzy części:
1.przedsionek czyli kruchtę (przejście ze świata świeckiego do sakralnego)
2. część środkową przeznaczoną dla tzw. ludu Bożego
3.część ołtarzową,, gdzie znajduje się Tron Pański. Umieszczone są w nim relikwie 12 męczenników betlejemskich.

Na tylnej wewnętrznej ścianie świątyni znajduje się stylizowany napis w języku cerkiewno-słowiańskim "S nami Bog" ("Z nami Bóg"). Wykonano go dłutem ciesielskim. Między częścią środkową a ołtarzową oglądać można wspaniały ikonostas wykonany współcześnie przez J. Nieczajewa w Poczajewie. Ściana ta ukazuje świat Królestwa Niebieskiego.

Obiekt ten z racji na swe niepowtarzalne walory architektoniczne stanowi jeden z najcenniejszych zabytków miasta i uzdrowiska. Najlepiej zwiedzać go w niedzielę ok. godziny 9.00. Znajduje się on przy ulicy Wojska Polskiego 3 w bezpośrednim sąsiedztwie Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego.

Źródła:

www.hotelatlas.com.pl

;

www.odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk.pl

;

www.ciechocinek.pl

oraz materiały promocyjne miasta Ciechocinka.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto