MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa 2021 - pora złożyć wniosek w ARiMR. Stawki do hektara

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/juanpienaar
Podczas trwającego naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2021 rok rolnicy, którzy wcześniej skorzystali ze wsparcia na zalesianie gruntów, teraz mogą dostać premię pielęgnacyjną i zalesieniową. Przypominamy, ile pieniędzy można dostać i do kiedy złożyć wniosek.

Zobacz wideo: Rolnicy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie 2021 - terminy

Zacznijmy od tego, kto może otrzymać premię pielęgnacyjną i zalesieniową? ARiMR informuje, że beneficjentami obu premii mogą być wyłącznie rolnicy, którzy w latach 2015-2020:

 • złożyli wniosek o przyznanie wsparcia na zalesienie,
 • otrzymali postanowienie o spełnieniu warunków do uzyskania pomocy,
 • wykonali zalesienie,
 • złożyli oświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z wymogami planu zalesienia wraz z potwierdzeniem złożonym przez nadleśniczego.

Do takiego wsparcia nie są uprawnione jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Premie za posadzenia lasu - kiedy złożyć wniosek 2021?

Obowiązują te same terminy, co w przypadku pozostałych płatności bezpośrednich, czyli wniosek można złożyć między 15 a 17 maja (15.05 to sobota) 2021 roku. Jest też 25 dni dla spóźnialskich z pomniejszeniem płatności o 1% za każdy roboczy dzień zwłoki. Zatem ostateczny termin złożenia wniosku o premię pielęgnacyjną czy zalesieniową to 11 czerwca.

To też może Cię zainteresować

Co ważne, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej w ramach poddziałania Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych finansowanego z PROW 2014-2020 tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Premia pielęgnacyjna za zalesienie gruntów - stawki

Premia pielęgnacyjna ma charakter zryczałtowanej płatność, którą ARiMR przyznaje corocznie przez 5 lat (od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntów, na których dokonano zalesienia). Jej wysokość waha się od 794 zł/ha do 1 628 zł/ha i zależy m. in. od ukształtowania terenu, jego podatności na erozję czy zastosowanej formy ochrony upraw przed zwierzyną. Jeśli na zalesionym terenie zastosowano repelenty (środki odstraszające), można dodatkowo otrzymać kwotę 424 zł/ha.

 • Na gruntach w warunkach korzystnych - 1 075 zł/ha
 • Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12° - 1 237 zł/ha
 • Na gruntach erozyjnych - 1 358 zł/ha
 • Na gruntach erozyjnych o nachyleniu terenu powyżej 12° - 1 628 zł/ha
 • Na gruntach z wykorzystaniem sukcesji naturalnej - 794 zł/ha
 • Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12° z wykorzystaniem sukcesji naturalnej 968 zł/ha
 • Zabezpieczenie drzewek repelentami - 424 zł/ha

Premia zalesieniowa - stawki

Premia zalesieniowa jest przyznawana rolnikowi co roku przez 12 lat – licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej do gruntów, na których posadzono las, a które wcześniej wykorzystywano do prowadzenia działalności rolniczej, wyjaśnia ARiMR. Wysokość premii zalesieniowej wynosi 1 215 zł/ha.

To też może Cię zainteresować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa 2021 - pora złożyć wniosek w ARiMR. Stawki do hektara - Strefa Agro

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto