Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiery w teatrach Krystyny Jandy

Redakcja
Obsada spektaklu "Zmierzch długiego dnia".
Obsada spektaklu "Zmierzch długiego dnia". Adam Kłosiński; materiały Teatru Polonia
Jeszcze w grudniu 2012 roku odbędą się premiery w dwóch teatrach prowadzonych przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury. Ich terminy to 20.12. (Teatr Polonia) i 30.12. (Och - Teatr).

W Teatrze Polonia wystawiona zostanie sztuka "Zmierzch długiego dnia", za którą jej autor, Eugene O'Neill, otrzymał pośmiertnie w 1957 roku Nagrodę Pulitzera. Jej akcja dzieje się pewnego sierpniowego dnia 1912 r. w domu rodzinnym Tyrone'ów nad morzem w stanie Connecticut. Wszyscy zamieszkujący tę posiadłość zmagają się z jakimś uzależnieniem: kobieta od morfiny, a trzej mężczyźni od alkoholu. Bohaterowie wzajemnie się oskarżają, odrzucają i użalają się nad sobą. Atmosfera między nimi tężeje i przybiera formę narastającego konfliktu, przerywanego czasami nie zawsze szczerymi próbami okazania miłości, współczucia i wzajemnego się pocieszania. Wyraziście zarysowane przez autora postacie dają ogromne pole do popisu dla wybitnych aktorów. A tych na scenie przy Marszałkowskiej 56 nie zabraknie. Krystyna Janda nie tylko gra w tym spektaklu rolę Mary, ale również go reżyseruje. Niejako "przy okazji" będzie to jubileusz 60. urodzin tej znakomitej aktorki i reżyserki, urodzonej 19 grudnia. Obok niej wystąpią: Piotr Machalica jako James, a także Patrycja Szczepankowska (Katarzyna), Rafał Fudalej oraz (wymiennie) Michał Żurawski i Piotr Żurawski. Scenografię i kostiumy przygotowała Magdalena Maciejewska, a muzykę skomponował Janusz Bogacki. Premiera "Zmierzchu długiego dnia" odbędzie się na dużej scenie, a kolejne spektakle grane będą 21, 22, 26, 27, 28, 29 i 30 grudnia.

Nietypowy spektakl muzyczny zaprezentuje premierowo w przedostatnim dniu 2012 roku Och - teatr przy Grójeckiej 65. "Czas nas uczy pogody" to widowisko muzyczne złożone z pereł polskiej muzyki rozrywkowej. Występować w nim - czyli śpiewać - będzie 20 osób wyłonionych na podstawie kilku przesłuchań. Są to starsi ludzie (powyżej 65. roku życia), amatorzy zajmujący się śpiewaniem od lat. Spektakl jest pomysłem Krzysztofa Materny, muzykę na żywo zagra zespół muzyczny pod kierownictwem Janusza Bogackiego, który jest również autorem wszystkich aranżacji. Seniorom akompaniować będą także: Tomasz Bogacki - gitara, Paweł Pańta - kontrabas, Bogdan Kulik - perkusja. Usłyszymy między innymi tytułowy utwór "Czas nas uczy pogody", "Pamiętasz, była jesień" czy "Józek, nie daruję Ci tej nocy". Artystów - amatorów wokalnie przygotowała Aldona Krasucka, a scenografię i kostiumy opracowali: Monika Graban i Radek Dębniak. Spektakl w Och - teatrze honorowym patronatem objęła prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich. Rok 2012 jest bowiem rokiem aktywizacji osób starszych i wykluczonych, a ten projekt wpisuje się doskonale w myślenie o starości jako o pięknym, dobrym i ważnym doświadczeniu. Po premierze w dniu 30.12.2012 (godz. 17) widowisko grane będzie 2,3,4 i 5 stycznia 2013 roku.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto