Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydencki newsletter

Ireneusz Mosiczuk
Ireneusz Mosiczuk
Konferencja ku pamięci prof. Geremka w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Konferencja ku pamięci prof. Geremka w Łazienkach Królewskich w Warszawie http://www.prezydent.pl/gfx/prezydent/pl/defaultgalerie/227/440/1//s1581101417.jpg
Wywiad prezydenta dla PAP, Komunikat Kancelarii ws. krzyża sprzed Pałacu, prezydent odznaczył uczestników wojny obronnej '39, Trybunał jest fundamentem państwa prawa, Nuncjusz apostolski złożył listy uwierzytelniające plus zapowiedzi wydarzeń.

To tylko niektóre z informacji na temat mijającego tygodnia prezydenta.

W wywiadzie dla PAP, udzielonym przez prezydenta 16 września, Komorowski odnosi się do tragedii smoleńskiej i jej reperkusji. Szczególne miejsce w wywiadzie zajmuje sprawa krzyża, którą prezydent określa jako nadwyrężenie autorytetu państwa sprzyjające pogłębieniu dyskomfortu zdecydowanej większości ludzi wierzących w Polsce.

Decyzję o przeniesieniu (nie likwidacji - dop. autorski) krzyża prezydent jasno określa jako autonomiczną, własną, podjętą w przekonaniu m.in. o umocnieniu soborowej zasady poszanowania i wzajemnej autonomii państwa i Kościoła.

Podkreśla jednocześnie wolę do pełnego wykonania umowy z 21 lipca, podpisanej przez Kancelarię Prezydenta, Kurię Metropolitarną Warszawską i organizacje harcerskie. Przewiduje ona przeniesienie - podkreślam to słowo, bo zbyt często jest one wykoślawiane przez sugestie woli usunięcia krzyża - krzyża do Kościoła św. Anny w Warszawie. I to w tę stronę zmierza.

Kaplica Pałacu Prezydenckiego jest etapem na tej drodze. Być może będzie jeszcze etap dodatkowy, wynikający z apelu 28 rodzin ofiar katastrofy, które zaproponowały zawiezienie krzyża w ramach swojej pielgrzymki do Smoleńska 10 października. Jestem jednak przekonany, że finałem tych wszystkich działań będzie umieszczenie na stałe krzyża w Kościele św. Anny.

W dalszej części wywiadu prezydent wyraża wolę wspólnego przeżywania smoleńskiej tragedii przez pogrążone w żałobie rodziny. Mówi: liczę na to, że ta pielgrzymka, w której organizowaniu pomoże Kancelaria Prezydenta, przyczyni się do ukształtowania środowiska, które będzie miało pełne prawo wypowiadania się w kwestii upamiętnienia, bez używania politycznych podpowiadaczy.

W sprawie pomnika, ofiar smoleńskiej tragedii, prezydent pyta: Czy należy budować klasyczny monument czy też upamiętnić wszystkie ofiary poprzez budowę żywego pomnika?, a więc np. instytucji służącej rozwiązywaniu najboleśniejszych problemów innych ludzi. Z taką inicjatywą zbudowania hospicjum dla dzieci wystąpiła siostra Małgorzata Chmielewska...

Wywiad kończą słowa do osób zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim: Myślę, że bardziej od słów mogą być przekonujące czyny, a jest ich już sporo tablica w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, tablica na Wawelu, tablica w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, są indywidualne tablice poświęcone Panu Kurtyce i prezydentowi Kaczorowskiemu, będzie tablica w Sejmie poświęcona wszystkim parlamentarzystom ofiarom katastrofy. Liczę, że takie gesty pokazują, że państwo polskie ponad sympatiami czy antypatiami politycznymi nie tylko przeprowadziło uroczystości żałobne, ale także na dużą skale trwale upamiętnia osoby, które zginęły w katastrofie.

Odznaczenie uczestników wojny obronnej '39

Prezydent spotkał się w Pałacu Prezydenckim z grupą kombatantów. Wręczył im osobiście lub przekazał na ręce ich rodzin ordery i odznaczenia państwowe; część zostanie wręczona w terminie późniejszym.

Uhonorowano nimi uczestników wojny obronnej 1939 r. - za wybitne zasługi dla niepodległości RP. W trakcie uroczystości prezydent podkreślił, że za każdym z odznaczeń kryje się konkretna osoba, z którą związane są czasem niebywałe wręcz wydarzenia, ogromne zasługi, ale także dramaty. Te biografie to - jak mówił prezydent - element polskiej historii, który czyni ją niepowtarzalną i wartą pamiętania.

Order Orła Białego pośmiertnie przyznany został w czwartek prezydentowi Warszawy Stefanowi Starzyńskiemu. Nadano mu go w uznaniu znamienitych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za wielki wkład w rozwój Warszawy oraz za wykazaną odwagę i męstwo podczas jej obrony w 1939 roku.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie uhonorowano w czwartek Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal.

Trybunał jest fundamentem państwa prawa

- Trybunał Konstytucyjny jest opoką rządów prawa w Rzeczypospolitej, a działania obniżające jego autorytet godzą w praworządność - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas środowego zgromadzenia ogólnego sędziów TK.

Prezydent zaznaczył, że powołanie Trybunału Konstytucyjnego było dziedzictwem sierpnia 1980 roku. - Wprowadzenie zasady, że władza komunistyczna musi się liczyć z ustanowionym przez siebie prawem, było krokiem uderzającym w istotę dyktatury - stwierdził.

Do wyroków Trybunału o wyjątkowo dużym znaczeniu prezydent zaliczył ubiegłoroczne orzeczenie w sprawie udziału polskiej delegacji w posiedzeniach Rady Europy, które - jak powiedział - z jednej strony umożliwiło udział prezydenta w tych posiedzeniach, z drugiej wskazało na konieczność współpracy najwyższych organów władzy i pozwoliło wyjść Polsce z klinczu, który wiązał się z osłabieniem jej międzynarodowej pozycji. Za bardzo ważne orzeczenie uznał też zajęcie stanowiska w kwestii niezależności NBP.
[strona-podzial]
Nuncjusz apostolski złożył listy uwierzytelniające

Abp Celestino Migliore, mianowany przez papieża Benedykta XVI nuncjusz apostolski w Polsce, złożył w środę listy uwierzytelniające prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu.
58-letni abp Migliore zastąpił na tym stanowisku abp. Józefa Kowalczyka, aktualnego prymasa Polski (zwracam szczególną uwagę - zauważyłem drobne pomyłki - na słowo zastąpił).

"Profesor Geremek był dla mnie zawsze autorytetem"

- Filarami bezpieczeństwa Polski są NATO i UE, a rolą naszego kraju powinno być umacnianie mostu między tymi strukturami; były szef MSZ Bronisław Geremek jest symbolem tego sposobu myślenia - powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent podczas konferencji zorganizowanej przez Centrum im. prof. Bronisława Geremka oświadczył, że to właśnie były szef polskiej dyplomacji jest symbolem sposobu myślenia, który doprowadził do tego, że Polska jest w NATO i Unii Europejskiej. Prezydent podkreślał, że Geremek skutecznie działał na rzecz wzmocnienia stosunków transatlantyckich. Mówił, że postrzega Geremka jako "fundament polskiej polityki zagranicznej".

Zapowiedzi wydarzeń w nadchodzącym tygodniu

* 18 września - Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu.

* 19 września - Udział Prezydenta RP w Dożynkach Prezydenckich w Spale.

* 24 września - Koncert z udziałem Pary Prezydenckiej dla opozycjonistów sprzed 80 roku.

Czytaj także;
Czyżby prezydent przyspieszał
Anna Komorowska weźmie udział w kongresie Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej
Koniec zadymy? Czy nastanie spokój wokół krzyża?
Łódzkie. Prezydent RP na dożynkach w Spale

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto