Jak dobrać odpowiedni plecak?
[3/8]

Jak dobrać odpowiedni plecak?

Dużą rolę w dbaniu o kręgosłup Twojej pociechy odgrywa dobrze dobrany plecak, który powinien ułatwiać dziecku utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Zdecydowanie najgorszym i stanowczo odradzanym przez ortopedów, rozwiązaniem jest torba przewieszana przez ramię. Wywołuje ona nacisk na jedną stronę i sprzyja wadom postawy.

Rozmiar plecaka powinien być dopasowany do wzrostu danego dziecka. Nie powinien być on szerszy niż ramiona Twojej pociechy, a także nie powinien zwisać poniżej dolnej części pleców. Przy wyborze odpowiedniego plecaka należy zwrócić uwagę również na:
Szelki, które powinny być regulowanie, o szerokości co najmniej 4 cm.
Pas biodrowy, który przenosi część ciężaru z obręczy barkowej na biodra.
Sztywne ściany, dzięki którym książki i zeszyty nie będą się gniotły.
Wyprofilowane plecy.

Według hiszpańskiej badaczki - Evy Orantes-Gonzalez z Uniwersytetu w Granadzie – znacznie lepszym wyborem od tradycyjnego plecaka jest plecak na kółkach. Przy czym ortopedzi wykazują, że ciągnięcie za sobą ciężkiego plecaka może skutkować zmianami w sposobie chodzenia, w tym m.in. wygięciem miednicy i bioder. Dodatkowo tego typu plecaki wyposażone są w stelaż, który dodatkowo zwiększa wagę plecaka. Nie da się ukryć, że dziecko niejednokrotnie będzie zmuszone do podnoszenia swojego plecaka.

Uczniowski plecak, wraz z zeszytami, podręcznikami i przyborami szkolnymi, nie powinien ważyć więcej niż 10 proc. masy ciała dziecka. Tego zdania są specjaliści Amerykańskiej Akademii Pediatrii i rodzimej Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Tak powinno być w teorii, a jak jest w praktyce? Według badań waga plecaka dziecka w wieku wczesnoszkolnym wynosi aż 5-6 kg, a starszych dzieci – nawet 10 kg! Zapewne nikomu nie trzeba przypominać, że przepełniony tornister nadmiernie obciąża kręgosłup dziecka, a także przyczynia się do rozwoju poważnych wad postawy. Czy wiesz co, możesz zrobić, by zadbać o kręgosłup swojego dziecka?