Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próbna matura - sprawdzian dla egzaminatorów, nie dla uczniów

Agnieszka Banach
Agnieszka Banach
Egzamin maturalny zawsze wiąże się z olbrzymim stresem.
Egzamin maturalny zawsze wiąże się z olbrzymim stresem.
Już 3 listopada maturzyści napiszą próbną maturę z matematyki. Nie dostaną jednak swoich prac do obejrzenia, a jedynie ogólną ilość punktów. Czy matura próbna jest potrzebna, skoro uczniowie nie będą mogli z niej w pełni skorzystać?

Przygotowania do tegorocznej matury trwają. Już na początku listopada uczniowie napiszą egzamin próbny z matematyki, czyli jednego z przedmiotów obowiązkowych. Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała, że nie wyśle do szkół sprawdzonych testów, a jedynie ostateczny wynik. Niestety, z punktacji nie można wiele wywnioskować, ponieważ najważniejszy jest sposób rozwiązania zadania i to, czy uczeń zmieści się w ustalonym kluczu.

Maturzyści będą mogli sprawdzić swoje błędy, jeśli złożą oficjalny wniosek do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o wgląd do egzaminu. Takich komisji jest niewiele, bo jedynie 8 w całej Polsce. Jest to znacznym utrudnieniem dla uczniów z mniejszych miast, którzy aby obejrzeć sprawdzony egzamin, będą musieli pokonać wiele kilometrów. Ubiegłoroczne doświadczenia pokazują, ze niewielu uczniów korzysta z możliwości obejrzenia swojej pracy:

- Słyszałam od starszych kolegów, że wyniki próbnych matur dostali dopiero po miesiącu. Uważam, że po takim czasie zapomnimy już, jakie zrobiliśmy błędy i z czym mieliśmy największe problemy. Wyniki procentowe nie pomagają - mówi Ania, tegoroczna maturzystka z jednej z warszawskich szkół i dodaje: - Jestem humanistką, więc obowiązkowa matura z matematyki to dla mnie olbrzymi stres. Nie czuję się jeszcze pewnie. Nie wiem jednak, czy będę chciała tracić czas na oglądanie mojej pracy w CKE.

Jak podaje Metro, CKE uważa, że maturzystom wystarczy to, że na głównej stronie komisji zostanie zamieszczony test z przykładowymi odpowiedziami. Swoją decyzję tłumaczy oszczędnością. Dowóz prac maturalnych do każdej ze szkół kosztowałby nawet milion złotych. Próbne matury mają być przede wszystkim sprawdzianem umiejętności i praktyką dla egzaminatorów, a nie pomocą dla uczniów.

Testy, próbne egzaminy, rozwiązywanie zadań maturalnych to codzienność na lekcjach w klasach trzecich. Nauczyciele starają się pokazać uczniom mechanizmy, jakimi rządzi się matura i przedstawić przykładowe rozwiązania, tak aby mogli oni poradzić sobie z kluczem odpowiedzi:

- Nauczyciele niemal na każdej lekcji rozwiązują z nami testy. Osobiście lubię matematykę i sam wybrałbym ją, jako przedmiot obowiązkowy. Boję się jedynie tego, że sposób, w jaki rozwiążę zadanie nie zmieści się w kluczu. Na szczęście nauczyciele komentują nasze błędy na lekcjach i pomagają dojść do prawidłowych odpowiedzi w prosty sposób. Nie przywiązuję większej wagi do próbnego egzaminu, ponieważ same punkty nie pomogą mi w nauce. Wolę uczyć się sam lub na lekcji, bo wtedy wiem, co zrobiłem źle - mówi Michał, który zdaje maturę w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto