MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prognoza klimatyczna na 2070 r. Naukowcy przypuszczają, że za 50 lat będą nas nękać ogromne upały i susza

js
Prognoza klimatyczna na 2070 r. jest przerażająca
Prognoza klimatyczna na 2070 r. jest przerażająca 123rf
Kryzys klimatyczny dopiero się rozkręca. Tak wynika z raportu opublikowanego przez zespół prof. Martena Scheffera z Uniwersytetu Wageningen w Niderlandach. Prognoza klimatyczna na 2070 jest wyjątkowo ponura: 3,5 mld ludzi żyjących wówczas na świecie może cierpieć z powodu upałów i suszy. Naukowcy apelują o szybkie i przede wszystkim skuteczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Prognoza klimatyczna na 2070 r. - to będzie świat, którego nie chcemy znać

Prof. Marten Scheffer z Uniwersytetu w Wageningen wraz ze swoim zespołem przygotował raport prognozujący klimat w 2070 r. Jeśli ludzkość nie będzie chciała żyć w sposób ekologiczny, czeka nas prawdziwa katastrofa. Naukowiec tłumaczy (cytat za Deutsche Welle):

Koronawirus zmienił świat w sposób, który jeszcze kilka miesięcy temu wydawał się nie do wyobrażenia. Także nasze wyniki pokazują, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do czegoś podobnego.

Prognoza klimatyczna na 2070. Na jakiej podstawie wysnuto wnioski?

Naukowcy z zespołu prof. Scheffera podczas tworzenia raportu wzięli pod uwagę kilka czynników:

  • dane historyczne – na ich podstawie udało się sporządzić mapę najbardziej popularnych miejsc zasiedlenia. Jak się okazało, ludzie przede wszystkim cenią sobie tereny, na których średnia roczna temperatura wynosi między 11 a 15 stopni Celsjusza;
  • dane Światowej Rady Klimatycznej – IPCC zakłada w swoich analizach, że produkcja gazów cieplarnianych będzie rosła cały czas w tym samym tempie;
  • socjoekonomiczny scenariusz SSP3, który obejmuje globalny przyrost naturalny;
  • prognozy wzrostu temparatury.

Jak świat będzie wyglądał w 2070 r.?

Z prognoz niderlandzkich naukowców wynika, że jeśli wskazane parametry się nie zmienią, świat stanie w obliczu kryzysu bez precedensu:

  1. Znacznie powiększą się obszary, gdzie średnia temperatura w ciągu roku wynosi 29 stopni Celsjusza (z 0,8% do 19%). Najgoręcej będzie w: Afryce, Ameryce Południowej, Indiach, południowowschodniej Azji, północnej Australii. Warto wspomnieć, że tylko w Indiach mieszka ponad miliard osób.
  2. Coraz więcej gatunków zwierząt jest narażonych na wyginięcie. Naukowcy przypominają, że np. pingwiny żyją wyłącznie w zimnej wodzie, a koralowce wyłącznie w ciepłej.

Prof. Marten Scheffer przestrzega (cytat za Onet.pl):

Myślę, że można śmiało powiedzieć, że średnie temperatury powyżej 29 st. Celsjusza są już nie do wytrzymania. Musisz się przenieść lub dostosować. Ale są ograniczenia w adaptacji. Jeśli masz wystarczająco dużo pieniędzy i energii, możesz użyć klimatyzacji, a wtedy wszystko może być w porządku. Ale to niestety nie dotyczy większości ludzi.

Warto także wspomnień o tym, że analizy nieco kruszą pogląd o temperaturowej „elastyczności” człowieka. Owszem, możemy żyć i w cieplejszych, i zimniejszych warunkach, ale dane jasno przedstawiają, że większość społeczeństwa żyje w klimacie umiarkowanym. Także człowiek unika skrajności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prognoza klimatyczna na 2070 r. Naukowcy przypuszczają, że za 50 lat będą nas nękać ogromne upały i susza - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto