Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Anny Grodzkiej wycofany z obrad Sejmu. Dzieci nie zdecydują o swojej płci?

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Boston9/CC BY-SA 3.0
Sejm odstąpił we wtorek od pierwszego czytania projektu ustawy autorstwa Anny Grodzkiej w sprawie korekty płci u osób transseksualnych i interseksualnych. Marszałek Ewa Kopacz usunęła ten punkt z porządku obrad.

W Sejmie miało się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa Anny Grodzkiej, dotyczącego osób transseksualnych, które mogłyby uzgodnić swoją płeć po ukończeniu 16 lat i interseksualnych, które decydowałyby o swojej płci po ukończeniu 13 lat. Rząd zapowiadał już w kwietniu, że zamierza ułatwić korektę płci w przypadku osób, które mają cechy anatomiczne męskie i żeńskie. Projekty rządowe mogły być rozpatrywane łącznie z propozycjami posłanki Ruchu Palikota, Anny Grodzkiej.

Problem związany z ustaleniem płci człowieka w spornych przypadkach pod obrady Sejmu poddała w 2011 roku rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. W trosce o zainteresowanych zmianą płci, którzy są skazani na długą batalię sądową poprzez pozwanie rodziców o nieprawidłowe ustalenie płci, napisała do ówczesnego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z PO, że wymóg pozywania rodziców "generuje zbędne koszty emocjonalne".

Następnie minister Kwiatkowski podzielił jej opinię i opowiedział się za powołaniem rządowego zespołu, który przygotowałby zmiany w przepisach. Jego następca Jarosław Gowin początkowo podzielał zdanie poprzednika, lecz nie podjął kroków dotyczących ułatwień w procedurze zmiany płci. Udało się jednak, jak ustaliła "Rzeczpospolita", w połowie ubiegłego roku powołać zespół do nowelizacji ustawy.

Temat miał trafić pod obrady Sejmu podczas dzisiejszego posiedzenia. Planowano pierwsze czytanie projektu Anny Grodzkiej, która proponuje, by zmiana płci była możliwa od 16. roku życia. Należałoby złożyć wniosek z opiniami od dwóch specjalistów, a rolą sądu byłoby zaakceptowanie wniosku. Wnioskodawca nie musiałby wcześniej poddawać się żadnym zabiegom chirurgicznym, co często ma miejsce w okresie niemowlęcym.

Rząd był skłonny na razie tylko zastąpić obecną procedurę pozywania rodziców trybem pozaprocesowym, co upodobniłoby ustalenie płci do procedury stwierdzenia nabycia spadku. Dziś Ewa Kopacz zdecydowała po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów o skreśleniu z porządku dziennego bieżącego posiedzenia sejmu punkt, dotyczący projektu Anny Grodzkiej. Marszałek nie uzasadniła decyzji. Centrum Prawne Ordo Iuris wskazuje, że przyczyny mogły być proceduralne. W związku z tym, nie wiadomo, kiedy odbędzie się pierwsze czytanie projektu posłanki Ruchu Palikota.

W serwisie Twitter.com poseł PiS Andrzej Duda napisał: "Udało się wyrzucić z harmonogramu posiedzenia projekt ustawy Ruchu Palikota o uzgadnianiu płci. Jeden z tematów zastępczych znikł".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto