Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Projekt Stowarzyszenia SZANSA z Ostrowca Świętokrzyskiego zwycięzcą EDUinspiracji 2016

Redakcja
Koordynatorzy nagrodzonego projekt: Robert Rogala i Remigiusz Woźniak.
Koordynatorzy nagrodzonego projekt: Robert Rogala i Remigiusz Woźniak. materiał Stowarzyszenia SZANSA w Ostrowcu Świętokrzyskim
Projekt GRUNDTVIG "European Citizen Today", który Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej "SZANSA" z Ostrowca Świętokrzyskiego realizowało przez minione dwa lata, okazał się najlepszym w swojej kategorii i zdobył nagrodę FRSE.

- 17 listopada 2016 roku w Centrum Nauk Kopernik odbyła się gala wręczenia Nagród Edukacyjnych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W kategorii Edukacja Dorosłych Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej za realizację Projektu GRUNDTVIG "EUROPEAN CITIZEN TODAY" - "WSPÓŁCZESNY OBYWATEL EUROPY" w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" zostało zwycięzcą. Nagrodę otrzymaliśmy z rąk pani Teresy Wargockiej – Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Dyrektora Generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji pana Pawła Poszytka – mówi Robert Rogala, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "SZANSA" w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Jesteśmy szczęśliwi, że nasz praca w tym projekcie została dostrzeżona i doceniona przez Kapitułę Konkursu. Cieszymy się również z tego, że "ślady" realizacji projektu pozostały w nas do chwili obecnej i w większości z wymienionych dziedzin kontynuacja projektu trwa do chwili obecnej.

Przypomnijmy: w latach 2013 - 2015 Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej "SZANSA" z Ostrowca Świętokrzyskiego realizowało projekt GRUNDTVIG "European Citizen Today" - "Współczesny obywatel Europy" w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Po wybraniu przez Zespół Programu Grundtvig - Edukacja dorosłych do grona przykładów dobrej praktyki, czyli dziesięciu najlepiej ocenionych projektów, przyszedł czas na nominację w kategorii edukacja dorosłych do konkursu EDUinspiracje 2016. W tegorocznej szóstej już edycji konkursu EDUinspiracje struktura i organizacja konkursu stanowią kontynuację ubiegłorocznych działań. Podobnie jak w ubiegłych latach, cele konkursu powiązane są bezpośrednio z wymaganiami Komisji Europejskiej w zakresie rozpowszechniania i wykorzystywania wyników programu Erasmus +. Mimo iż każda z poprzednich edycji organizowana była pod innym hasłem, cel konkursu był zawsze taki sam: wyłonienie i promocja najlepszych, najbardziej wartościowych praktyk spośród projektów dofinansowywanych przez Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. W 2016 roku hasło konkursu brzmi "Dobry rezultat – trwałe oddziaływanie". Działania projektowe będą bowiem oceniane w kontekście upowszechniania i wykorzystywania rezultatów projektów, co oznacza skoncentrowanie wysiłków na potwierdzeniu korzystnego wpływu rezultatów i skutków realizowanych projektów na beneficjentów i ich środowisko.

Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie "Szansa" w partnerstwie z organizacjami z Hiszpanii, Rumunii, Włoch, Portugalii i Cypru. Uczestnikami ze strony beneficjenta były dorosłe osoby niepełnosprawne i ich rodziny, a także kadra pracująca na co dzień z osobami niepełnosprawnymi w ramach działań oferowanych przez Warsztat Terapii Zajęciowej. Projekt dotyczył bardzo istotnego społecznie tematu, jakim jest aktywna integracja osób niepełnosprawnych. Celem projektu było zachęcenie takich osób do aktywności obywatelskiej i do pełnego udziału w procesie integracji europejskiej. Uczestników projektu oraz ich rodziców i opiekunów angażowano w działania projektowe, dowodząc tym samym, że niepełnosprawność, także intelektualna, nie wyklucza z aktywności obywatelskiej.

W ramach projektu zorganizowano szereg warsztatów dla osób niepełnosprawnych. Były wśród nich warsztaty społecznościowe i spotkania edukacyjne na temat Karty Praw Podstawowych, podczas których zachęcano również do udziału w wyborach. Zorganizowano także spotkanie w lokalnym Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, w trakcie którego przedstawiono uczestnikom projektu bieżące programy pomocy osobom niepełnosprawnym. Prowadzono warsztaty nauki języka angielskiego i niemieckiego, warsztaty komputerowe, artystyczne, ekologiczne, historyczno - fotograficzne, sportowe, muzyczne, a także dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy projektu rozpoczęli również działalność wolontariacką na rzecz osób potrzebujących pomocy materialnej, kontynuowaną również po zakończeniu działań projektowych.

Udział w projekcie pozwolił na wzmocnienie u uczestników poczucia przynależności do wspólnoty europejskiej i zachęcił ich do aktywnego obywatelstwa europejskiego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dzięki uczestnictwu w międzynarodowej inicjatywie mieszkańcy niewielkiego miasta z regionu borykającego się z dużymi trudnościami społeczno - ekonomicznymi mieli możliwość poczuć się obywatelami europejskiej wspólnoty.

- Konkurs EDUinspiracje 2016 odbywał się w tzw. trybie oscarowym, czyli Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nominowała pięciu kandydatów do nagrody w każdej kategorii. Zainteresowani nie mogli sami zgłosić kandydatury swojego projektu – mówi Remigiusz Woźniak, koordynator projektu "European Citizen Today". - Nominowani nie uzupełniają żadnych dokumentów konkursowych, braliśmy natomiast udział w pogłębionym wywiadzie, dotyczącym wpływu projektu na beneficjenta i jego środowisko oraz przeprowadzonych działań upowszechniających. Badanie i uzupełnienie dokumentacji konkursowej przeprowadzali przedstawiciele FRSE. Jechaliśmy do Warszawy na galę z nadziejami na zwycięstwo, ale zdawaliśmy sobie sprawę, że konkurencja jest duża, bo to najlepsi z najlepszych.
W stolicy okazało się, że projekt realizowany przez ostrowieckie stowarzyszenie zdobył główną nagrodę w kategorii Edukacja dorosłych.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto