Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prostytucja. Czy jesteś za jej legalizacją?

Małgorzata Michaluk
Małgorzata Michaluk
Prostytutka (Femmes de Maison, Henri de Toulouse-Lautrec, obraz pastelowy na płótnie, ok. 1894)
 
 Opis niedostępny.
Prostytutka (Femmes de Maison, Henri de Toulouse-Lautrec, obraz pastelowy na płótnie, ok. 1894) Opis niedostępny. Henri de Toulouse-Lautrec
Co druga prostytutka w Polsce jest zamężna (!) A 6 na 10 ma dzieci. Rodziny albo wiedzą, albo domyślają się i milczą na temat źródła „zarobków”.

Prostytucja to – „sprzedaż usług seksualnych (głównie: odbywanie stosunków płciowych) za pieniądze lub inne korzyści.”* Osobą oferującą usługi seksualne może być zarówno kobieta jak i mężczyzna.
Można zaobserwować wzrost ilości panów trafiających do „zawodu”. Jednak to, damska prostytucja jest lepiej zdiagnozowana i „rozpracowana”. Z tego powodu to, ona będzie głównym przedmiotem analizy tego artykułu.

Statystyka

Co druga prostytutka w Polsce jest zamężna (!) A 6 na 10 ma dzieci. Rodziny albo wiedzą, albo domyślają się i milczą na temat źródła „zarobków”. Do uprawiania tego procederu zmusza je trudna sytuacja materialna, jak również chęć szybkiego wzbogacenia. 65% kobiet twierdzi, że swoją profesję wykonuje dobrowolnie. Ok. 60% prostytutek legitymuje się średnim i zawodowym wykształceniem.
Często sugeruje się, że osoba uprawiająca „ najstarszy zawód świata” musi mieć zaburzoną osobowość. Najczęściej, jako jej źródło, podaje się nieprawidłowe relacje rodzinne w dzieciństwie. Najnowsze badania, nie potwierdzają tego.**

Przytoczyłam tylko pewną część danych statystycznych, które w mojej ocenie mogą być pomocne przy wyrabianiu sobie zdania na temat legalizacji prostytucji. Mam świadomość, że jest to zagadnienie bardzo złożone i można na nie patrzeć z wielu perspektyw.

Prawo

W Polsce „sprzedawanie własnego ciała” nie jest karalne. Natomiast przestępstwem jest:
Stręczycielstwo – nakłanianie innych osób do prostytucji
Kuplerstwo - zachowanie polegające na ułatwianiu innej osobie uprawiania prostytucji.
Najczęściej przybiera formę udostępnienia lokalu, ułatwiania kontaktu klientów z prostytutkami (doprowadzanie, wskazywanie adresu)
Sutenerstwo - czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inną osobę. Oprócz indywidualnych sutenerów, jest to jedno z pól działalności, którą zajmują się zorganizowane grupy przestępcze.

LEGALIZACJA?***

Argumenty - przeciwko
Legalizacja prostytucji, czyli uznanie nierządu za zawód, w rozumieniu Kodeksu Pracy, od strony prawnej, jest nie lada przedsięwzięciem. Jest to też główny argument przeciwników legalizacji. Zadają oni pytania: czy opodatkowanie tego procederu nie ustawiłoby państwa w roli sutenera? Kto określałby cenę usługi, stworzył przepisy BHP dla tej profesji? Czy usługa z tej dziedziny powinna mieć podatek VAT? Poza tym czy oficjalne uznanie tego typu działalności nie zostałoby odebrane, jako społeczne przyzwolenie i zaakceptowanie czerpania korzyści ze sprzedaży własnego ciała? Kłaniają się tu kwestie czysto etyczne.
Problem jest złożony i dzieli społeczeństwo. Do tego stopnia, że rozłam występuje także wśród feministek.

Argumenty - za
Osoby popierające legalizację twierdzą, że prostytucja była jest i będzie. Nie należy chować głowy w piasek i udawać, że nie ma problemu. Walka z procederem, na przestrzeni wieków, nie przyniosła żadnych rezultatów. Opodatkowanie pozwoli wyjść prostytutkom z przestępczego podziemia. Zostaną uruchomione lepsze systemy ochronne. Składka emerytalna, którą prostytutki będą zmuszone zapłacić, za kilkadziesiąt lat na pewno wpłynie na wysokość ich emerytury. Ubezpieczanie zdrowotne może je zachęcić do większej dbałości o zdrowie. Państwo oprócz zysku ( podatki) będzie miało także łatwiejszą kontrolę nad zjawiskiem.

Wątpliwości
Oczywiście legalizacja spowoduje uruchomienie również szarej strefy, tak jak w przypadku innych zawodów. Będą zróżnicowane ceny. Usługa u tych oficjalnie zatrudnionych pań na pewno wzrośnie. Z tym należy się liczyć. I to zagadnienie wywołuje mieszane uczucia. Czy do szarej strefy nie przeniesie się świat przestępczy? Sutener z kasą fiskalna w ręku, wypełniający zeznanie podatkowe? (Osobiście wątpię w to). I czy w konsekwencji ilość kobiet przymuszanych do tej profesji z 3% nie wzrośnie do kilkunastu? Trzeba zadawać sobie takie pytania.
Ale czy takie wizje powinny powstrzymać nas przed legalizacją?

Na pewno pominęłam któryś z argumentów. Mam nadzieję, że te podstawowe udało mi się jednak przytoczyć. ”Najstarszy zawód” świata od wieków dzieli. Wywołuje skrajne emocje. Nie tak łatwo wyrobić sobie pogląd na jego temat. Mam tego świadomość. Ale może warto skupić się nad nim, chociaż przez chwilę?

Zamiast zakończenia, powrót do głównego pytania
Legalizować prostytucję, czy nie? A jeżeli tak, to, jaką powinna ona przyjąć formę? Nie? To, jakich szukać alternatywnych rozwiązań? A może nic z tym procederem nie robić i zostawić wszystko tak jak jest?

*Wikipedia
**Wirtualna Polska, „Prostytucja po polsku”
*** Argumenty powstały w oparciu o rozmowy ze znajomymi różnych profesji ( byli to m.in. policjanci a także prostytutki) oraz własne przemyślenia.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto