Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest aptekarzy. Codziennie od 13 do 14 nie będą realizowali recept

Redakcja
W poniedziałek 16 stycznia 2012 roku aptekarze rozpoczną protest przeciwko przepisom obowiązującym od 1 stycznia. Codziennie przez godzinę, od 13 od 14, apteki będą realizowały recepty jedynie w nagłych przypadkach, zagrażających życiu.

Geneza konfliktu

Lekarze i aptekarze wystosowali postulaty dotyczące nowelizacji ustawy o refundacji leków. W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zaproponował wprowadzenie poprawek w ustawie, które to miały dotyczyć m.in. zniesienia kar dla lekarzy za wypisanie recepty pacjentowi bez ubezpieczenia; zwolnienia lekarzy z obowiązku wpisywania na każdej recepcie, ile chory ma płacić za dany lek (wyjątek miały stanowić recepty dla przewlekle chorych) oraz przywrócenia aptekarzom możliwości odwoływania się od decyzji kontrolera z NFZ o nałożeniu na nich kary za realizację recept z błędami.

Modyfikacja przepisów miała dotyczyć również skutków kontroli. Zgodnie z dotychczas obowiązującą ustawą Narodowy Fundusz Zdrowia może zerwać umowę z lekarzem lub aptekarzem za utrudnianie/uniemożliwianie przeprowadzenia u siebie kontroli. W nowelizacji ustawy miało zostać wykreślone sformułowanie ''utrudnianie'', które zostało uznane za mało precyzyjne.

W ostateczności rząd w treści znowelizowanej ustawy zachował wyłącznie zmiany dotyczące, omijając modyfikacje zapisów dotyczących aptekarzy.

Protest aptekarzy

W sobotę 14 stycznia 2012 roku został wydany Komunikat Naczelnej Rady Aptekarskiej, w którym to czytamy:

14 stycznia 2012r. Naczelna Rada Aptekarska podjęła decyzję o rozpoczęciu protestu, wzywając wszystkich aptekarzy do:

1) ograniczenia począwszy od dnia 16 stycznia 2012 r. pracy
w godzinach 13.00 – 14.00 jedynie do realizacji recept w nagłych przypadkach;

2) rygorystycznego wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ, badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej.

Czytaj dalej --->
Szef Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz zaapelował do farmaceutów w całym kraju, by nie realizowali recept z pieczątką: ''Refundacja do decyzji NFZ''. Farmaceuci mają rygorystycznie sprawdzać recepty pod kątem obowiązujących przepisów prawa oraz umowy z NFZ, odrzucać recepty, które nie spełniają wymogów formalnych, a realizować wyłącznie te, które są prawidłowo wypisane.

Żądania aptekarzy to: możliwość uzyskania przez Pacjenta leku tańszego niż przepisany na recepcie (zmiany art. 44 ustawy refundacyjnej); zaprzestanie karania aptekarzy za błędy na receptach przez nich niezawinione (uchylenia art. 43 ust.1 pkt. 6 ustawy refundacyjnej) oraz rzeczywista abolicja dla aptek w związku z wydawaniem leków na wadliwe recepty wystawione podczas protestu lekarzy, po 1 stycznia 2012 roku.

Protest ma się zakończyć, kiedy w życie wejdzie kolejna nowelizacja ustawy refundacyjnej zmieniająca zapisy ustawy z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy refundacyjnej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto