Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protokół z Nagoi: Plan ochrony przyrody na kolejne 10 lat

Agnieszka Banach
Agnieszka Banach
Tchórz czarnołapy (Mustela nigripes)
Tchórz czarnołapy (Mustela nigripes)
W piątek w Japonii zakończył się międzynarodowy szczyt Konwencji o Różnorodności Biologicznej, na którym zawarto porozumienie pozwalające na skuteczniejszą ochronę zwierząt i roślin na Ziemi. Uchwalono tam tzw. Protokół z Nagoi.

Protokół z Nagoi to międzynarodowy plan ochrony przyrody na najbliższe 10 lat. Zakłada on zmniejszenie limitu połowów ryb, ochronę 10% mórz i obszarów przybrzeżnych oraz powiększenie chronionych obszarów lądowych z 12 do 17%. Uczestnicy szczytu w Japonii doszli również do porozumienia w sprawie dostępu i dzielenia się zasobami genetycznymi gatunków z terytoriów poszczególnych państw. Organizacją zaangażowaną i obserwującą aktualne wydarzenia dotyczące ekologii jest WWF:

- Ochrona przyrody jest fundamentem naszego życia społecznego i gospodarczego. Popisana deklaracja odzwierciedla coraz bardziej powszechne przekonanie o potrzebie zdecydowanych działań na rzecz jej ochrony. Uczestnicy spotkania udowodnili, że ochrona środowiska jest ważną częścią polityki międzynarodowej. Mamy nadzieję, że przełoży się to na realne działania na rzecz ratowania życia na Ziemi – mówi Jim Leape, Dyrektor WWF International.

Niestety, kraje rozwinięte nie zdecydowały się jeszcze na przeznaczenie znaczących funduszy na poprawę stanu przyrody i ratowanie gatunków. Obiecały jedynie, że postarają się przeznaczyć na ten cel więcej środków przez 2012 rokiem:

- Jesteśmy rozczarowani, że większość krajów bogatych przyjechała na szczyt w Nagoi z pustymi rękoma. Bez środków finansowych kraje rozwijające się nie będą w stanie zrealizować swoich ambitnych celów ochrony przyrody – dodał Leape.

Z badań Międzynarodowej Unii Na Rzecz Ochrony Przyrody wynika, że gdybyśmy nie angażowali się w ochronę przyrody na Ziemi i nie przeznaczali na nią żadnych funduszy, jej stan byłby o wiele gorszy. Oznacza to, że człowiek może nie tylko poważnie zagrozić gatunkom żyjącym na Ziemi, ale także dzięki swoim świadomym i odpowiedzialnym działaniom pomóc w jej ochronie i rozwoju.

Organizacja WWF podaje kilka pozytywnych przykładów zaangażowania ludzi w sprawy ochrony gatunków. Dzięki działaniom na rzecz ibisa czubatego w okresie 1994- 2000 przeniesiono go z kategorii "Krytycznie zagrożony" do kategorii "Zagrożony" w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ponadto udało się przywrócić środowisku wymarłego niegdyś w Stanach Zjednoczonych i następnie wyhodowanego w niewoli tchórza czarnołapego. Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć człowieka jest wprowadzenie międzynarodowych przepisów zabraniających polowań na wieloryby w celach handlowych. W wyniku tych działań gatunek humbaka został przeniesiony z kategorii "Narażony" do kategorii "Niższego ryzyka" w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Kategorie zagrożenia gatunków w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii na rzecz Ochrony Przyrody to:
1) wymarłe
2) wymarłe na wolności
3) krytycznie zagrożone
4) zagrożone
5) narażone
6) bliskie zagrożenia
7) najmniejszego ryzyka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto