Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Provisorium i Selfconcious na Letnim Przeglądzie T. Dramatycznego

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
"Punkt Zero. Łaskawe" Teatru Provisorium oraz Teatr Selfconscious będzie można zobaczyć w lipcu na Letnim Przeglądzie Teatru Dramatycznego.

Uznany za jeden z najważniejszych spektakli ostatnich lat i wydarzenie tegorocznego WST "Punkt Zero. Łaskawe" Teatru Provisorium i powracający do Polski po sukcesie na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie kanadyjski Teatr Selfconscious będzie można zobaczyć w lipcu na Letnim Przeglądzie Teatru Dramatycznego.

"Punkt Zero. Łaskawe" Teatr Provisorium (25 i 26 lipca, scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego)

– Odważamy się opowiedzieć historię Maxa Aue, historię kata, niemieckiego oficera, członka elitarnej grupy nazwanej "mistrzami śmierci", który brał czynny udział w Zagładzie Żydów. Tak, trzeba odwagi, by opowiedzieć ten burzliwy los wykształconego Europejczyka, który uwierzył w "sens swojej pracy". Odwaga jest także potrzebna do tego, by jeszcze raz próbować "mówić ze sceny" o Zagładzie. Jak mówić? Czy jest sens wracać do tego co niewyobrażalne? Właśnie niewyobrażalne należy umieć sobie wyobrazić – mówi Janusz Opryński, reżyser i autor scenariusza "Punkt Zero. Łaskawe".

– Przedstawienie zagarnia widza bez reszty kreacją głównego bohatera, wartkim montażem, okrucieństwem słów, symboliką obrazów. Opryński intuicyjnie odnalazł teatralny ekwiwalent uwodzicielskiej i przeklętej lekkości narracji Littella. Tylko że potem (tak samo jak z książki) nie można wyjść z tej historii bezkarnie – pisał o spektaklu Łukasz Drewniak w Teatralny.pl

autor: Jonathan Littell
scenariusz i reżyseria: Janusz Opryński
muzyka: Rafał Rozmus
scenografia: Jerzy Rudzki
występują: Eliza Borowska, Agata Góral, Jacek Brzeziński, Sławomir Grzymkowski, Artur Krajewski, Łukasz Lewandowski
"My wciąż powracamy" (8 i 9 lipca, scena Przodownik)

Stworzony przez międzynarodowy zespół artystów "We Keep Coming Back" opowiada prawdziwą historię pierwszej podróży Michaela Rubenfelda oraz jego matki Mary Berchard do Polski, towarzyszy im Katka Reszke (badaczka kultury polsko-żydowskiej i autorka książki "Powrót Żyda"). Michael ma nadzieję, że zmierzenie się z bolesną historią jego przodków – ocalonych z Holokaustu, pomoże jemu i jego matce zbliżyć się do siebie i odbudować rodzinne relacje. Historia przybiera niespodziewany kierunek, kiedy Michael i Mary zaczynają poznawać Polaków, którzy tak samo jak oni poszukują utraconych wątków tożsamości oraz odkrywają odradzający się świat kultury żydowskiej w Polsce.

W spektaklu wykorzystano materiały audiowizualne oraz archiwalne nagrania, którym towarzyszy muzyka na żywo.

Po spektaklu odbędzie się rozmowa z udziałem twórców.

reżyseria: Sarah Garton Stanley
scenografia Trevor Schwellnus
video: Katka Reszke
występują: Michael Rubenfeld, jego matka Mary Berchard oraz Katka Reszke

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto