Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszkowski pomnik "Szesnastu" - pamiątka narodowej tragedii z 1945 r.

Roman Woźniak
Roman Woźniak
Pomnik szesnastu w Pruszkowie przy ul. Armii Krajowej 7
Pomnik szesnastu w Pruszkowie przy ul. Armii Krajowej 7 Roman Woźniak
Pomnik szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego znajdujący się w Pruszkowie jest pamiątką jednej z największych tragedii państwa polskiego.

Willę przy dawnej drodze do Pęcic, dziś ul. Armii Krajowej 7, po wkroczeniu wojsk sowieckich w 1945 roku zajęło na swą siedzibę NKWD. To tam 27 i 28 marca zostali jakoby zaproszeni na rozmowy przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego. Jak się okazało, była to prowokacja sowieckich służb specjalnych, kierowanych przez gen. Iwana Sierowa vel Iwanowa.

Na spotkanie przybył ostatni Komendant AK gen. Leopold Okulicki ps. "Niedźwiadek", delegat rządu wicepremier Jan Stanisław Jankowski ps. "Sobol" oraz przewodniczący partii politycznych. Wszyscy oni zostali podstępnie aresztowani i przetransportowani specjalnym samolotem z Okęcia do Moskwy.

Czytaj też: Znaleziono dowody wskazujące na miejsce pochówku gen. Fieldorfa

Do 3 maja 1945 roku Rosjanie zaprzeczali, by przetrzymywali polskich przywódców. Celem Stalina było jednak wyeliminowanie porwanych przez skazanie ich w fingowanym procesie sądowym. Po tej dacie więc proces medialnie nagłaśniano, m.in. transmitowano w Polskim Radiu i relacjonowano we wszystkich dziennikach. Wyrok ogłoszono 21 czerwca 1945.

Pruszkowski pomnik to fragment muru z szesnastoma tablicami z czarnego granitu. Na każdej umieszczono nazwisko jednego z szesnastu bohaterów i wykaz funkcji pełnionych w Państwie Podziemnym. Poniżej umieszczono duży łaciński napis "Laus audacibus contumacibus - fiat veritas et iustitia" (Chwała odważnym, wytrwałym - niech się stanie prawda i sprawiedliwość). Obok 16 tablic umieszczono odlaną z brązu kotwicę, znak Polski Walczącej.

Czytaj też: "Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" od 1 marca nowym świętem państwowym

Pomnik odsłonięto 9 czerwca 1990 r. staraniem Środowiska Żołnierzy VII Obwodu AK "Obroża".

W nieodległym Piastowie stoi kamień z tablicą, na której wyryto inskrypcję "Pamięci gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek" ur. 12 XI 1898 r., zamordowanego w dniu 24 XII 1946 r. przez NKWD w Moskwie, ostatniego Komendanta Głównego Armii Krajowej". Pomnik bohaterowi wystawiła społeczność miasta 11 listopada 1997 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto