MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przełomowy test na koronawirusa powstał we Wrocławiu

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wrocławski Genomtec zarejestrował i wprowadza do użytku pierwszy na świecie genetyczny test diagnostyczny, który umożliwia przeprowadzenie badania na obecność SARS-CoV-2 ze śliny pacjenta.
Wrocławski Genomtec zarejestrował i wprowadza do użytku pierwszy na świecie genetyczny test diagnostyczny, który umożliwia przeprowadzenie badania na obecność SARS-CoV-2 ze śliny pacjenta. Genomtec
Wrocławski Genomtec zarejestrował i wprowadza do użytku genetyczny test diagnostyczny, który umożliwia przeprowadzenie badania w kierunku identyfikacji zakażenia SARS-CoV-2 ze śliny pacjenta. Testy tą metodą jeszcze w maju będzie można wykonywać w laboratorium we wrocławskim Dolmedzie.

Pełna nazwa przełomowego, jak twierdzą jego twórcy, testu brzmi: Genomtec SARS-Cov-2 EvaGreen Direct-RT-LAMP CE-IVD Kit. Wrocławski Genomtec, zajmujący się rozwojem innowacyjnych technologii medycznych stosowanych w diagnostyce genetycznej, zarejestrowała już nowe testy i wprowadzi je do obrotu nie tylko w Polsce, ale też na terenie Unii Europejskiej. Jego wyjątkowość polega na tym, że umożliwia przeprowadzenie badania w kierunku identyfikacji zakażenia SARS-CoV-2 ze śliny pacjenta, a nie poprzez pobieranie wymazu z nosa i gardła.

Możliwość badania ze śliny, zmniejszy również ryzyko zakażenia wirusem personelu pobierającego próbkę i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Dzięki testowiRT-LAMP Direct Kit odczytanie wyniku testu od momentu otrzymania próbki śliny przez laboratorium, będzie możliwe już po kilkudziesięciu minutach.

- Dzięki eliminacji etapu oczyszczania kwasu nukleinowego z materiału biologicznego w laboratorium skróciliśmy czas badania oraz uprościliśmy cały proces diagnostyczny, co wpływa również na obniżenie kosztów jego pracy. Nasze nowe testy genetyczne ze śliny, będą mogły nawet kilkukrotnie zwiększyć moce diagnostyczne laboratoriów, jednocześnie zwiększając komfort pacjenta i personelu medycznego - mówi Miron Tokarski, współzałożyciel i prezes Genomtec.

Jak informuje firma, ultraszybki test na COVID-19, który wykrywa wszystkie dotychczas zidentyfikowane szczepy SARS-CoV-2 będzie można wykonać w laboratorium Dolmed we Wrocławiu jeszcze w maju. Laboratorium jest referencyjną placówką dla produktów oferowanych przez Genomtec.

Testy Genomtec są kompatybilne z urządzeniami już posiadanymi przez laboratoria wykonującymi testy w technice Real-Time PCR, co może rozwiązać problem udrożnienia systemu badań bez dodatkowych nakładów w infrastrukturę oraz bez konieczności pozyskiwania dodatkowego personelu. Jak przekonują przedstawiciele Genomtec, testy mogą zwiększyć przepustowość każdego laboratorium o niemal 50 proc. względem najszybszych testów RT-PCR, lub oszczędzić 33 proc. czasu diagnostycznego potrzebnego do wykonania takie samej ilości analiz genetycznych, tak istotne szczególnie w trakcie fal pandemii.

Testy mają być produkowane w laboratoriach Genomtec SA we Wrocławiu. Do zestawu diagnostycznego zainteresowani partnerzy biznesowi, będą mogli dokupić jednorazowy pojemnik do poboru śliny, również oferowany przez Genomtec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przełomowy test na koronawirusa powstał we Wrocławiu - Gazeta Wrocławska

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto