MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przemilczane ofiary psychiatrii po 1945 roku

Andrzej Skulski
Andrzej Skulski
Zwang nr 3
Zwang nr 3
Berlińskie Muzeum Żydowskie otworzyło wystawę „Śmiertelna medycyna – rasowe szaleństwo nazistów“, której towarzyszą akcje protestacyjne ruchu antypsychiatrycznego IAAPA.

W dniach od 13 do 19 marca br. w berlińskim Muzeum Żydowskim prezentowana jest wystawa

Tödliche Medizin"

. Eksponaty pojawiły się już wcześniej na wystawie US Memorial Museum w Waszyngtonie D.C. („Deadly Medicine“). Muzeum to skrytykowane zostało przez niemiecką organizację lekarzy i historyków, „Arbeitskreis NS-Euthanasie“ za wcześniejszą ekspozycję, poświęconą eugenice, w której zupełnie pominięto temat morderstw, dokonanych na pacjentach psychiatrii w latach 1945-49. Psychiatra i psychoterapeuta Heinz Faulstich w swojej pracy badawczej

Hungersterben in der Psychiatrie 1914-1949&#8220

(Śmierć głodowa w psychiatrii...) udowodnił, iż ci sami lekarze, którzy pod przykrywką nauki mordowali w czasie wojny, doprowadzili pomiędzy 1945 a 1949 rokiem do zagłodzenia ponad 20 tys. ludzi, odizolowanych w szpitalach psychiatrycznych.

Wystawa „Tödliche Medizin“ była już prezentowana m.in. w Dreźnie, gdzie również nie mówiono o kontynuacji nieludzkich doświadczeń medycznych, prowadzonych na ludziach, zamkniętych w szpitalach po roku 1945, co i tam spotkało się z żywym protestem ruchu antypsychiatrycznego. W Berlinie nadal jednak nie poruszono tego tematu.

Hagai Avail, członek-założyciel International Association Against Pychiatric (

http://www.iaapa.ch/

), krytykuje ciągłe pomijanie tych wydarzeń historycznych, a członkowie tej międzynarodowej organizacji pikietowali otwarcie wystawy, rozdając koszulki z nadrukowanym żądaniem: „Die ganze Wahrheit“ (całej prawdy) oraz specjalnie przygotowany na tę okazję numer pisma „Zwang“ (Przymus), chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na kontynuację działań psychiatrów hitlerowskich już po zakończeniu wojny.

Rzecznik prasowy Muzeum Żydowskiego, pani Melanie von Plocki, w odpowiedzi na te zarzuty wyjaśniła, że "wystawa Tödliche Medizin koncentruje swoją uwagę tylko na przestępstwach medycyny Niemiec nazistowskich i jej poprzedników w Republice Waimarskiej“, a na konferencji, którą zapowiedziała na 23 i 24 kwietnia br. dyskutowany ma być wpływ zbrodni medycyny nazistowskich Niemiec na dzisiejszą biomedycynę i etykę.

Reakcją na protesty IAAPA było też uzupełnienie berlińskiej wystawy biografią niejakiego Martina Badera z Giengen/Brenz, poszerzoną o jego listy i wpisy do pamiętnika, co jedynie w niewielkim stopniu informuje zwiedzających wystawę o kontynuacji zabójstw, popełnianych na pacjentach psychiatrii w Berlinie i Brandenburgii w okresie 1945-1949.

Wystawę można odwiedzać codziennie w godz. 10.00-20.00, wstęp 4 euro (Jüdisches Museum, Glashaus, Lindenstraße 9-14, w budynku Altbau, 1 piętro).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto