Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemoc w rezerwacie archeologicznym Krzemionki

Redakcja
Plakat wystawy Przemoc i rytuał w neolicie. Grób zbiorowy kultury amfor kulistych w Koszycach.
Plakat wystawy Przemoc i rytuał w neolicie. Grób zbiorowy kultury amfor kulistych w Koszycach. materiał Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim
Muzeum Archeologiczne i rezerwat "Krzemionki" oraz Stowarzyszenie Archeologów Terenowych "Stater" zapraszają na wystawę "Przemoc i rytuał w neolicie. Grób zbiorowy kultury amfor kulistych w Koszycach".

Wystawa jest pokłosiem prac archeologicznych przeprowadzonych trzy lata temu przez dr. Marcina M. Przybyłę z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wtedy to w Koszycach (województwo małopolskie) odkryto grób kultury amfor kulistych. Zawierał on bogato wyposażony pochówek 15 osób obojga płci i w różnym wieku (także dzieci). Na tle innych tego typu znalezisk wyróżniał się dużą liczbą zmarłych, niewątpliwie złożonych do grobu w ramach jednej ceremonii. Szczątki pochowanych w nim osób noszą ślady gwałtownej przemocy. Na czaszkach wszystkich zmarłych widoczne są ślady uderzeń zadanych różnymi narzędziami, najczęściej siekierą krzemienną. Celem tych ciosów było nie tylko uśmiercenie, ale również rytualne otwarcie głów. Czaszki dwóch kobiet noszą ponadto ślady działania ognia, co może wskazywać na obecność zwyczaju rytualnego kanibalizmu.

Grób, szczątki ludzkie oraz złożone w nim przedmioty użytkowe zostały poddane interdyscyplinarnym badaniom specjalistycznym. Dzięki m.in. analizie antropologicznej, sądowo - lekarskiej, analizie mitochondrialnego DNA oraz analizie izotopów węgla, azotu i tlenu zgromadzonych w kościach, udało się zgromadzić wyjątkową ilość danych dotyczących życia i śmierci przedstawicieli jednej ze społeczności późnego neolitu.

Otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę, 30 listopada 2014 roku o godz. 15.00 w Muzeum Archeologicznym i rezerwacie Krzemionki (Sudół 135 a) koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Ekspozycja czynna będzie do marca 2015 r.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto