Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepowiednie na 2023 rok. Proroctwa, które pewnie się nie sprawdzą. Co przepowiedzieli Nostradamus i Baba Wanga?

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Jakie proroctwa wiążą się z 2023 rokiem? Zobacz przepowiednie na najbliższy rok w naszej galerii:
Jakie proroctwa wiążą się z 2023 rokiem? Zobacz przepowiednie na najbliższy rok w naszej galerii: pixabay.com
Koniec roku to świetny czas na noworoczne przepowiednie. Jak doskonale wiemy, żadna z rewolucyjnych teorii się do tej pory nie sprawdziła. Nie było końca świata ani na przełomie tysiącleci, ani w 2012 roku. Mimo tego złowróżbne przepowiednie, szczególnie autorstwa owianych legendą jasnowidzów, są cały czas w cenie. Jakie proroctwa wiążą się z 2023 rokiem? Kim byli Nostradamus i Baba Wanga oraz dlaczego nie należy się tym wszystkim przejmować - wyjaśniamy w artykule.

Przepowiednie i proroctwa stare jak świat

Temat przepowiadania przyszłości znany jest tak długo, jak daleko sięga historia ludzkiej cywilizacji. W Starożytności, gdy dominowała powszechna wiara w skuteczność magii, na porządku dziennym były rytuały oczyszczające, wróżenie, ofiary ku czci bogów czy wielkie wyrocznie, do których zjeżdżała ludność z całego kontynentu - jak choćby Wyrocznia Delficka. Jest to w pełni logiczne - im mniej człowiek wiedział o świecie, tym więcej tłumaczył sobie istnieniem bóstw i zjawisk magicznych.

Dziś, choć wiemy o świece znacznie więcej, także chętnie sięgamy do różnego rodzaju przepowiedni. Pamiętajmy jednak, by traktować je wyłącznie w kategoriach rozrywkowych. Szczególnie, że większość proroctw jest nad wyraz ogólnikowych, co więcej wyklucza się nawzajem.

Sławne wieszczki i słynni prorocy

Do najsłynniejszych wróżbitów w historii ludzkości zaliczamy:

 • Pytię (kapłanka Wyroczni Delfickiej)
 • Kassandrę (królewna trojańska)
 • Melampusa (legendarny wieszcz z mitologii greckiej)
 • Mimira (mędrzec znany z mitologii nordyckiej)
 • Fineusa (król Tracji, wieszcz z mitologii greckiej)
 • Kalchasa (jeden z najsłynniejszych greckich wieszczów, wróżący z lotu ptaków)
 • Nostradamusa (francuski prorok, doradca królowej Francji żyjący w XVI wieku)
 • Sybillę Kumańską (kapłanka wyroczni Apollina w Cumae, we włoskiej Kampanii)
 • Babę Wangę (Wangelija Pandewa Dimitrowa, bułgarska niewidoma mistyczka żyjąca w XX wieku)

Dziś, gdy prognozę pogody zapowiadają synoptycy zamiast kapłanów, rola proroctw i przepowiedni zdecydowanie zmalała. Nie oznacza to jednak, że zawód wróżbity zniknął z rynku, wręcz przeciwnie - funkcjonuje i cieszy się niemałym powodzeniem.

Biznes ezoteryczny w Polsce jest wart 2 mln zł, zaś statystyczny Polak na usługi ezoteryczne wydaje 50 zł rocznie.

Okazuje się, że słowo "biznes" najlepiej oddaje charakter współczesnych usług magicznych. O ile w Starożytności wieszcze i wróżbitki uchodzili za osoby o nadprzyrodzonych zdolnościach, zaś ich rola była powiązana z kultem religijnym, o tyle dziś aby zostać wróżbitą, wystarczy odrobina determinacji i spostrzegawczości.

Jasnowidz musi być osobą spostrzegawczą, mieć spore zdolności psychologiczne – tłumaczy dr Tomasz Witkowski, psycholog.

Naukowcy przekonują, że jasnowidze posługują się najczęściej tzw. „zimnym odczytem”. Jest to znana psychologiczna sztuczka polegająca na tym, aby mówić rzeczy oczywiste i prawdopodobne. Przeważnie są to proroctwa, które rozmówca po prostu chce usłyszeć.

Korzystanie z usług wróżbitów jest wyrazem odwiecznego pragnienia człowieka - pragnienia poznania przyszłości i zapanowania nad nią. Psycholog dr Konrad Maj przekonuje, że Ludzie chcą wierzyć, że są osoby umiejące wytłumaczyć rzeczy, których sami nie rozumiemy. Po usługi wróżbitów sięgają zwykle osoby w trudnej sytuacji życiowej, wykończone trudnym położeniem, w którym się znalazły – czy to z powodu choroby, czy rozpadu związku, czy groźby utraty pracy (źródło)

Przepowiednie zmanipulowane

Niektórzy uważają, że przepowiednie najsłynniejszych, historycznych proroków znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Tyczy się to w szczególności Nostradamusa (1503-1566), francuskiego aptekarza i astrologa, doradcy królowej Francji, Katarzyny Medycejskiej.

Ilustracja
Domena publiczna, Link

Mistyk miał m.in. przepowiedzieć okoliczności śmierci męża królowej, Henryka II Walezjusza. Wystarczy jednak przyjrzeć się treści niektórych przepowiedni Nostradamusa, by wywnioskować, że są na tyle wieloznaczne, iż możliwe jest dopasowanie ich do wielu wydarzeń.

Zdecydowana większość uczonych twierdzi, że powiązania między przepowiedniami Nostradamusa a historycznymi wydarzeniami po ich napisaniu są wynikiem nadinterpretacji i złego tłumaczenia, a nie nadprzyrodzonych zdolności. Rzeczywiście, raczej mało możliwe, by urodzony w 1503 roku mistyk przepowiedział... kryzys gospodarczy w Stanach Zjednoczonych, które jeszcze wtedy nie istniały.

Podobnie rzecz ma się z przepowiedniami tzw. Baby Wangi, zwanej Nostradamusem z Bałkanów. Wangelija Pandewa Dimitrowa (1911-1996) była bułgarską niewidomą mistyczką, znachorką i jasnowidzącą. Była niepiśmienna i mówiła trudnym do zrozumienia dialektem.

Babie Wandze przypisuje się przepowiednie dotyczące m.in. śmierci Józefa Stalina, rozpadu ZSRR, zatopienia okrętu podwodnego Kursk, a także zamachu na World Trade Center 11 września 2001. Warto jednak zaznaczyć, że przepowiednie Baby Wangi stały się przedmiotem wielu manipulacji. Osoby z jej otoczenia utrzymywały, że nie miała zwyczaju mówić o końcu świata, niechętnie zabierała też głos w kwestiach politycznych.

Koniec świata, którego nie było

Jednymi z najchętniej rozpowszechnianych proroctw są te o końcu świata. Co je łączy? Jak widać żadne z nich się do tej pory nie sprawdziło. Zgodnie z licznymi teoriami powinniśmy być już co najmniej po kilku globalnych zagładach. Miało do nich dojść w latach:

 • 375-400 (datę końca świata wyznaczył św. Marcin z Tours)
 • 992 (według jednej z teorii w Wielki Piątek wypadło święto Zwiastowania. Biblijna tradycja chrześcijańska (oparta na Księdze Objawienia) głosiła, iż oznacza to początek panowania Antychrysta)
 • 1412 (koniec świata według św. Wincentego z Ferrary)
 • 20 lutego 1524 (zapowiedź powszechnego potopu przez Johannesa Stoefflera)
 • 31 grudnia 1999 i 2000 (kolejne „okrągłe” daty związane z millenaryzmem, wyznaczające potencjalny koniec świata)
 • 21 maja 2011 (koniec świata według Harolda Campinga)
 • 21 grudnia 2012 (ostatni dzień podany w kalendarzu Majów. Według niektórych interpretacji właśnie wtedy miał nastąpić koniec świata)

Koniec świata 2023. Przepowiednia Nostradamusa

Nostradamus wieszczył serię tragicznych dla historii ludzkości zdarzeń, które miały nadejść w latach 2022 i 2023. Wskazywał on szczególnie na konflikty zbrojne i ogólnonarodowe ruchy, które spowodują skłócenie między ludźmi. Po zaciekłych walkach prorok przewidział jednak nadejście kogoś wyjątkowego, kto zaprowadzi nowy ład i porządek na całej planecie. Oprócz tego, Francuz również miał wizję dotyczącą przebudzenia się potężnych wulkanów. Zniszczenia, które spowoduje erupcja, będą ogromne! Nostradamus sądził, że niewiele ludzi przeżyje nadchodzące kataklizmy, jednak wraz z nadejściem nowej ery, ludzkość zostanie odbudowana na nowych zasadach pokoju i porządku.

Przepowiednie na 2023 rok. Jak przyszłość widziała Baba Wanga?

Według Baby Wangi rok 2023 będzie obfitował w katastrofy. W przyszłym roku ma m.in. dojść do wybuchu elektrowni atomowej, ma zostać wprowadzony zakaz narodzin, a orbita Ziemi ma się zmienić.

od 12 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przepowiednie na 2023 rok. Proroctwa, które pewnie się nie sprawdzą. Co przepowiedzieli Nostradamus i Baba Wanga? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto