Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

“Przybij piątkę” koledze bez dłoni!

Natalia Iwan
Natalia Iwan
Redaktor Naczelna poradnika dla dzieci - Wiola Więckowska
Redaktor Naczelna poradnika dla dzieci - Wiola Więckowska Fundacja Hipoterapia
Ile razy zastanawiałeś się, czy podejść do niewidomej osoby na ulicy? Jak podejść, żeby tej osoby nie przestraszyć? Czy można ją złapać pod ramię? Wszyscy zadajemy sobie podobne pytania.

Podobne pytania zadają również dzieci, kiedy nie wiedzą do końca, jak się zachować w stosunku do niepełnosprawnej koleżanki czy kolegi. Maluchy nie wiedzą, dlaczego ktoś jeździ na wózku czy porusza się o kulach, co to znaczy, że ktoś jest niewidomy. Nie rozumieją, więc czasami zadają pytania. A rodzice? Zdarza się, że uciszają lub strofują swoje pociechy, a za tą reakcją nie idzie żadna informacja. Dzieci nie dostają odpowiedzi na swoje pytania i wyrastają na dorosłych niepewnych co do tego, jak powinni się zachować w stosunku do osoby niepełnosprawnej.

Wszystko to może wyglądać znacznie prościej, wystarczy odpowiadać na pytania dzieci. Może się również okazać, że osoby niepełnosprawne same bardzo chętnie podpowiedzą nam, jak powinniśmy się zachować. Fundacja HIPOTERAPIA Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych i firma DrOmnibus postanowiły zapytać - zarówno osoby niepełnosprawne jak i pełnosprawne o problematyczne sytuacje we wzajemnych relacjach i na podstawie ich wypowiedzi stworzyć praktyczny poradnik dla dzieci.

Nowe sytuacje zaskakują nas wszystkich, dlatego postanowiliśmy, że ten poradnik napiszemy razem - mówi Bogumiła Matuszewska z firmy DrOmnibus - Chcemy rozwiać wątpliwości, szerzyć świadomość dotyczącą osób z rozmaitymi niepełnosprawnościami. Naszym ekspertem jest osoba niepełnosprawna Wioleta Więckowska z Fundacji Hipoterapia.
Społecznościowe pisanie poradnika jest częścią kampanii, która odbywa się pod hasłem “Każdy z nas jest inny, ale nigdy gorszy”. Żeby wziąć w nim udział, wystarczy opisać sytuację, w której nie potrafiliśmy się odnaleźć lub nie wiedzielibyśmy, jak się zachować wobec osoby niepełnosprawnej. Odbiorcami akcji mają być przede wszystkim dzieci, bo to one najczęściej nieświadomie kopiują błędy dorosłych. Wspólne tworzenie takiego poradnika ma uświadomić, że zarówno osoby pełnosprawne jak i niepełnosprawne miewają na co dzień wątpliwości dotyczące tego, jak powinny się zachować oraz borykają się ze stereotypami.

Wioleta Więckowska, która w 2016 roku została Lady D małopolski oraz była finalistką Miss Polski na Wózku jest najlepszym wzorem tego, jak można szkodliwe stereotypy przełamywać. Z podopiecznej Fundacji Hipoterapia - Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych wyrosła na jej pracownika. O niepełnosprawności wie wiele, bo sama od urodzenia zmaga się rdzeniowym zanikiem mięśni. Jej przykład pokazuje, że z niepełnosprawnością można cieszyć się pełnią życia oraz że nie należy się obawiać reakcji innych.

Czekamy na Wasze pytania i historie!
Można je przesyłać na adres:
e-mail: [email protected]

Odwiedź stronę kampanii Równi w różnorodności

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto