Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyznano Nobla z fizyki. Nagrodzone odkrycia dają nadzieję na postęp w materiałoznawstwie i elektronice

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
W Sztokholmie ogłoszono laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Uhonorowano trzech fizyków za "teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii".

W Sztokholmie Komitet Noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ogłosił laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. To Brytyjczycy David Thouless, Duncan Haldane i Michael Kosterlitz. Nagrodzono ich za badania w dziedzinie kwantów za "teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii".

Ich dokonania dają nadzieję na wielki postęp w materiałoznawstwie i elektronice. - Wielu naukowców z nadzieją patrzy na przyszłe zastosowanie ich osiągnięć w nauce i elektronice - napisał w oświadczeniu Komitet Noblowski nagradzając fizyków. Do nagrodzonych trafi 8 mln szwedzkich koron (ok. 938 tys. dolarów).Połowę nagrody otrzyma David J. Thouless z University, drugą połową podzielą się F. Duncan M. Haldane oraz J. Michael Kosterlitz.

- Nie mnie sądzić, czy ta nagroda jest zasłużona. Moim zdaniem tak, bo to są wybitni fizycy, a ich wkład w rozwój badań w szczególności materii skondensowanej jest niewątpliwie ogromny – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press prof. dr hab. Marek Napiórkowski. z Instytutu Fizyki Teoretycznej i dodaje: - Z fizyką teoretyczną jest tak, że dużo jej zastosowań wydaje się bardzo abstrakcyjnych. Okazuje się jednak, że jest to najbardziej „stosowalna” dziedzina nauki. Nigdy nie wiadomo kiedy odkrycia, które pojawiają się na bardzo abstrakcyjnym poziomie znajdą zastosowanie. Trudno mi powiedzieć, kiedy nastąpi jakaś rzeczywista realizacja tych idei które rozwinęli ci naukowcy - ale stanie się to prędzej, czy później.

W ubiegłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano za "odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że mają one masę". Statuetka trafiła do Japończyka Takaakiego Kajity i Kanadyjczyka Arthura B. McDonalda. Neutrina to tajemnicze cząstki elementarne, których istnienie potwierdzono eksperymentalnie w 1956 r. Do tej pory nagrodzono tylko dwie kobiety, jedną z nich jest Maria Skłodowska-Curie, którą nagrodzono w 1903 r. wspólnie z mężem Piotrem Curie w uznaniu zasług, jakie oddali poprzez wspólne badania zjawiska promieniotwórczości, odkrytego przez profesora Henri Becquerela.

Sylwia Arlak (aip)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto