PŚ w Oslo. Kwalifikacje dla Takeuchi. Piątka Polaków w konkursie!

Klemens Murańka, fot. Tadeusz Mieczyński
Taku Takeuchi wygrał kwalifikacje do indywidualnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo.Za Japończykiem znaleźli się Martin Koch i Jermej Damjan. Awans do niedzielnych zawodów na Hollmenkollen wywalczyła piątka Polaków.

Program treningu i kwalifikacji z powodu trudnych warunków na skoczni organizatorzy zmuszeni byli zmieniać kilkukrotnie. Powodem był silny porywisty wiatr, który wiał nad Hollmenkollen. W zmiennych warunkach jakie towarzyszyły skoczkom najlepiej poradził sobie Severin Freund. Niemiec po dalekim skoku 138 m wygrał jedyny trening przed kwalifikacjami. Drugie miejsce zajął lider Pucharu Świata Anders Bardal, który skoczył 130 metrów. Na trzeciej pozycji znalazł się kolejny skoczek gospodarzy Bjoern Einar Romoeren (130,5 m.). Najdalej z Polaków poleciał Klemens Murańka, który uzyskał 136.0 metrów. Kamil Stoch, mimo iż lądował dziesięć i pół metra bliżej, uzyskał tyle samo punktów i razem z Murańką zajął ex-equo piąte miejsce.

Kwalifikacje do konkursu głównego wygrał Taku Takeuchi po skoku 131.5m. Od Japończyka z zawodników muszących się kwalifikować lepszy wynik uzyskali tylko Słoweniec Jermej Damjan i Austriak Manuel Fettner. Obaj uzyskali po 133.5 m, jednak skakali w lepszych warunkach niż skoczek z kraju Kwitnącej Wiśni. Drugie miejsce w kwalifikacjach zajął Austriak Martin Koch 128,5 m. , a trzecie wspomniany już Damjan.

Najlepiej z biało-czerwonych spisał się Krzysztof Miętus, który skoczył 122,5 metra i był dziewiąty. Poza Miętusem w konkursie zobaczymy jeszcze czworo Polaków. Maciej Kot skoczył 118 metrów, co dało mu 21. miejsce.Klemens Murańka i Piotr Żyła, którzy po skokach odpowiednio na 114,5 i 111 metrów zajęli odpowiednio 32. i 35. miejsce. Zupełnie nie wyszedł skok Aleksandrowi Zniszczołowi, który lądował tylko na 80. metrze i zajął ostatnie miejsce w kwalifikacjach.

Z czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, która nie musiała brać udziału w kwalifikacjach najpilniej skakał Thomas Morgenstern. Austriak uzyskał 134 metrów. Daleko skakali także Gregor Schlierenzauer i Daiki Ito. Obaj lądowali na 129.5 metrze. Lider klasyfikacji pucharowej Norweg Anders Bardal uzyskał 124.5 meta. Ze swoich skoków zrezygnowali Niemiec Severin Freund oraz Kamil Stoch.

Niedzielny konkurs na Hollmenkollen zaplanowano na godzinę 14.00. Bezpośrednią relacje z zawodów przeprowadzi TVP 1 oraz EuroSport.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.