PŚ w skokach. Mistrz Świata wygrywa w Planicy! Stoch dziewiąty!

Robert Kranjec, fot. Tadeusz Mieczyński
Robert Kranjec zwyciężył w pierwszym indywidualnym finałowym konkursie Pucharu Świata w Planicy. Aktualny mistrz świata w lotach wyprzedził Simon Ammanna oraz Martina Kocha. Najlepszy z Polaków Kamil Stoch zajął dziewiąte miejsce.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Robert Kranjec. Słoweniec w swoim skoku poszybował aż na 227,5 m, czym sprawił wiele radości obecnym na zawodach kibicom. Drugie miejsce zajmował Martin Koch uzyskując 225 m. Trzecią pozycję zajmował Japończyk Daiki Ito - 212,5 m. Czwarty był czterokrotny mistrz olimpijski Simon Ammann, a piąty mający jeszcze szanse na PŚ Gregor Schlierenzauer. Bardzo dalekimi skokami popisali się także Andreas Kofler - 219 m oraz zwycięzca kwalifikacji Bjoeren Einar Romoeren.

Z szóstki biało-czerwonych najwyższą pozycję zajmował Kamil Stoch. Zawodnik z Zębu skoczył 205,5 metra i był jedenasty. Bardzo dobry wynik uzyskał także Maciej Kot, który po skoku na 201 m był siedemnasty, ustanawiając tym samym swój rekord życiowy. Piotr Żyła był osiemnasty - 193,5 m, Klemens Murańka zajmował 21. miejcie - 191 m, a Aleksander Zniszczoł 22. - 191,5 m. Do czołowej trzydziestki nie zdołał awansować tylko Krzysztof Miętus (184 m).

W serii finałowej jako pierwsi z Polaków na belce startowej usiedli Zniszczoł i Murańka. Wicemistrz świata juniorów skoczył 191 m, Murańka lądował zaś bliżej i znalazł się za reprezentacyjnym kolegą. Rekordzista Polski Piotr Żyła uzyskał 184,5 m mając problemy przy lądowaniu i wypadł ostatecznie poza drugą dziesiątkę. Maciej Kot natomiast zdołał utrzymać swoją pozycję po pierwszej serii, skacząc na odległość 197 m. Kamil Stoch doleciał do 213. metra i awansował do pierwszej dziesiątki.

Znakomity skok oddał Andreas Kofler. Austriak poszybował aż na 218. metr i długo przewodził w stawce skoczków. Jeszcze lepszy był Schlierenzauer, który wylądował na 219,5. m, dzięki czemu uplasował się na wysokiej piątej pozycji. Dalekim skokiem popisał się Simon Ammann. Szwajcar po locie na 220 m, zdołał wskoczyć na drugie miejsce na podium. Drugą pozycję zajął brązowy medalista mistrzostw świata w lotach Martin Koch - 218,5 m. Zwycięzcą przedostatniego tegorocznego indywidualnego konkursu został Robert Kranjec. Mistrz świata w lotach w pełni wykorzystał swoją szansę i skacząc w finale 215 m nie pozostawił złudzeń, kto był w piątek najlepszy na Velikance.
Kamil Stoch ostatecznie zajął 9. miejsce. Maciej Kot był 17., Aleksander Zniszczoł 18., Klemens Murańka 22., a Piotr Żyła 24. Anders Bardal zajął w piątkowym konkursie dopiero 12. pozycję, ale wobec piątej lokaty Schlierenzauera Norweg może się cieszyć ze zdobycia Kryształowej Kuli.