PŚ w skokach: Robert Kranjec wygrywa w Kulm. Stoch szósty!

Robert Kranjec wygrał pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Świata w lotach narciarskich. Słoweniec wyprzedził Thomasa Morgensterna i Andersa Bardala. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch, po bardzo dobrym skoku zajął szóste miejsce.

Ani w piątek, ani w sobotę, ze względu na silnie wiejący wiatr i gęsto padający śnieg, nie udało się rozegrać żadnych zawodów. Ostatecznie zdecydowano, że w niedziele odbędą się dwa konkursy bez kwalifikacji. Przed pierwszymi zawodami udało się rozegrać jedna serie próbnej, w której najlepszy skok (195 m) oddał Norweg Anders Bardal. Drugie miejsce zajęli ex aequo Austriak Gregor Schlierenzauer (187 m) i Słoweniec Robert Kranjec (188,5 m). Z Polaków najlepiej spisał się Kamil Stoch, który "przeleciał" 190,5 m, co było dziewiątym wynikiem podczas serii próbnej. Pozostali Polacy skakali znacznie gorzej - Piotr Żyła osiągnął 178,5 m (16. miejsce), Maciej Kot skoczył na odległość 139,5 m (41. pozycja), a Tomasz Byrt spadł na 121. metrze (49. wynik).

Jednoseryjny konkurs na skoczni w Bad Mitterndorf zakończył się niespodziewaną wygraną Roberta Kranjca. Prezentujący wysoką dyspozycje w tym sezonie Słoweniec lądował na 206. m i wyprzedził Thomasa Morgensterna i Andersa Bardala. Najdłuższy skok w konkursie oddał jednak Daiki Ito - 212 m. Warunki, w jakich skakał Japończyk były bardzo sprzyjające, dzięki czemu Ito udało się zająć czwarte miejsce. Na piątej pozycji znalazł się kolejny reprezentant Norwegii Vegard Haukoe Sklett (204,5 m). Dopiero siódme miejsce zajął rekordzista skoczni Kulm Gregor Schlierenzauer po skoku 184,5 m. Jeszcze słabiej zaprezentował się lider klasyfikacji Pucharu Świata Andreas Kofler. Austriak skoczył 186,5 m i zajął czternaste miejsce.

W jednej serii konkursowej jako pierwszy z naszych skoczków zaprezentował się Tomasz Byrt. Młody skoczek, mimo niezłej prędkość na progu, skoczył tylko 146,5 m. Tylko trochę lepiej zaprezentował się Maciej Kot, który skoczył 167 m i ostatecznie zajął w konkursie miejsce tuż za trzydziestką. Bardzo dobrze poszybował natomiast Piotr Żyła, który wykorzystał bardzo korzystny wiatr pod narty, lądując chwilę później za linią 188 m (dokładnie: 188,5 m) (173,2 pkt). Ta odległość dala mu siedemnastą lokatę. Najlepiej z reprezentantów Polski skoczył Kamil Stoch - z piątej belki poszybował aż na 193 m (190,8 pkt) i zajął ostatecznie szóste miejsce.