PŚ w skokach. Thomas Morgenstern wygrał w Sapporo!

Thomas Morgenstern.
W pierwszym z dwóch konkursów Pucharu Świata zaplanowanych na ten weekend w Sapporo, zwyciężył Austriak Thomas Morgenstern. Polacy na odległych miejscach. Najlepszy z biało-czerwonych - Łukasz Rutkowski był dzisiaj 13.

Z zawodów w Japonii zrezygnowało wielu zawodników z czołówki PŚ, ze powodu różnic w klimacie i konieczności przyzwyczajenia się do zmiany strefy czasowej.

Po pierwszej serii zawodów na skoczni Okurayama prowadziło dwóch zawodników gospodarzy - Noriaki Kasai przed Daikim Ito. Trzecie miejsce zajmował Austriak Thomas Morgenstern. Do drugiej serii sobotnich zawodów awansowało trzech Polaków. Łukasz Rutkowski, Marcin Bachleda oraz Stefan Hula. Dawid Kubacki nie zdołał awansować do serii finałowej zajmując 37. miejsce.

W serii finałowej zawodów wiał zmienny wiatr, z którym nie radziło sobie wielu skoczków, miedzy innymi prowadzący po pierwszej serii Noriaki Kasai. Japończyk oddał krótki skok i spadł ostatecznie na szóste miejsce. Korzystny wiatr pod narty wykorzystał natomiast Niemiec Andreas Wank, który zajął drugie miejsce w krokusie. Trzeci po pierwszym skoku Morgenstern wykorzystał lotne warunki i skokiem na odległość 131 metrów zapewnił sobie 14. zwycięstwo w karierze w zawodach PŚ. Trzecie miejsce zajął Japończyk Daiki Ito.

Łukasz Rutkowski zajmujący wysokie szóste miejsce po pierwszym skoku, nie wytrzymał presji i mimo dobrych warunków podczas skoku zajął ostatecznie 13. miejsce w konkursie. Pozostali nasi skoczkowie wypadli bardzo słabo, pomimo nie najlepszej obsady sobotnich zawodów. Marcin Bachleda zajął 27. pozycje, Stefan Hula był 30.

Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata został, pod nieobecność Gregora Schlierenzauera, ponownie Szwajcar Simon Ammann. Już jutro w kolejne pucharowe w których Polscy skoczkowie będą mieli okazji to rehabilitacji po dzisiejszym słabym konkursie.