PŚ w Willingen. Austriacy przed Niemcami. Polska też na podium

Mariusz Michalak
Rekord skoczni należy od 2005 roku do Jane Ahonena i wynosi 152 metry.
Rekord skoczni należy od 2005 roku do Jane Ahonena i wynosi 152 metry. Fot. Jeses, Creative Commons, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Willingen_Skijumping_2007-2.JPG&filetimestamp=20070220010439
Dziś w niemieckim Willingen rozegrany został drugi w tym sezonie konkurs drużynowy. Zwyciężyli Austriacy. Pomyślnie wypadli też nasi reprezentanci, którzy zajęli 3. miejsce.

Dzisiejszy konkurs w Willingen to pierwsze zawody z cyklu FIS Team Tour. Na skoczni Grosse Mühlenkopfschanze zaprezentowało się dziesięć ekip. O punkty walczyli zawodnicy z Włoch, Rosji, Czech, Słowenii, Japonii, Finlandii, Polski, Niemiec, Norwegii oraz Austrii. Oprócz Adama Małysza nasz kraj reprezentowali: Kamil Stoch, Piotr Żyła i Stefan Hula.

W serii próbnej najlepiej z Polaków zaprezentował się Małysz. Po skoku na 136 metrów został sklasyfikowany na 3. miejscu. Najlepszy okazał się lider Pucharu Świata Thomas Morgenstern, który oddał skok na odległość 140 m. Drugie miejsce z rezultatem 144 metrów zajął jego kolega z drużyny Gregor Schlierenzauer. Dobrze zaprezentował się Kamil Stoch, który zajął 9. pozycję. Piotr Żyła był 19. a Stefan Hula dopiero 28.

Jako pierwszy z Polaków w konkursie głównym na belce startowej usiadł Kamil Stoch. Zwycięzca z Zakopanego oddał doskonały skok lądując na 139 metrze. Bliżej wylądował Piotr Żyła. Zawodnik KS Wisła Ustronianka w niekorzystnych warunkach lądował na odległości 125,5 metra. Na półmetku pierwszej serii po dalekich skokach Gregora Schlierenzauera i Roberta Kocha prowadzili Austriacy. Swój rezultat z serii próbnej znacznie poprawił Stefan Hula, który uzyskał 131 metrów. Pozwoliło to nam wskoczyć na 2. miejsce po trzeciej grupie zawodników.

W ostatniej, czwartej grupie w trudnych warunkach skakał Adam Małysz. "Orzeł z Wisły" lądował na 136 metrze. Tym samym zapewnił naszej drużynie drugie miejsce. Prowadzenie Austrii po pierwszej serii skokiem na odległość 136,5 metra przypieczętował Thomas Morgenstern.

Po pierwszej serii z rywalizacja w dzisiejszym konkursie pożegnały się reprezentacje Włoch i Rosji.

Drugą serię w wykonaniu Polaków otworzył bardzo dobrym skokiem Kamil Stoch, który lądował na 130 metrze. Podobnie jak w pierwszej serii jako drugi skakał Piotr Żyła. Skokiem na odległość 132 metrów znacznie poprawił swój rezultat z pierwszej serii i dorzucił kilka cennych punktów na konto naszej reprezentacji. Również rewelacyjny skok oddał Stefan Hula. Polak lądował na 134. metrze. Niestety po skoku Michaela Neumayera różnica punktowa pomiędzy naszą drużyną, a Niemcami wynosiła tylko dwa punkty. Zapowiadało to niezwykłe emocje przed ostatnią ósemką zawodników.

Adam Małysz, który jako ostatni z biało - czerwonych oddawał swój skok, walczył o jak najlepszą pozycję drużyny podczas dzisiejszych zawodów. Polak skoczył na odległość 134,5 metra. Przegraliśmy z Niemcami, którzy zajęli drugie miejsce, ale i tak uplasowaliśmy się na podium. Bezkonkurencyjni okazali się dzisiaj Austriacy, którzy umocnili się na pozycji lidera w klasyfikacji narodów.