Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptaki i dzika przyroda w fotografii. Wywiad z Piotrem Górnym

Dariusz Trybuła
Dariusz Trybuła
Fotka Piotr górnego dostępna na profilu na facebook.com
Fotka Piotr górnego dostępna na profilu na facebook.com Na zdjęciu Piotr Górny/facebook.com
Rozmowa z Piotrem Górnym o jego pasji do fotografii przyrodniczej.

Piotr Górny urodził się 25 maja 1992 r. Jest to sympatyczny, młody chłopak pochodzący z Bydgoszczy. Ukończył studia - o specjalności kryptologicznej. Jego wielką pasją jest fotografowanie, którym zajmuje się amatorsko i hobbystycznie, ale z wielką uwagą i zaangażowaniem oddaje się robieniu wszystkich swoich zdjęć. Główną specjalnością Piotra jest fotografia przyrodnicza.

W krótkiej rozmowie opowie o swojej pasji fotografowania przyrody, krajobrazów i przede wszystkim dzikich ptaków.

Jestem ciekawy Piotrze, jak rozpoczęła się Twoja historia z fotografią. Opowiedz nam trochę o tym.

Historia rozpoczęła się od małego aparatu kompaktowego, który pierwotnie miał służyć do fotografowania ludzi, ciekawych miejsc na wycieczkach, itp. Ja skierowałem ten mały obiektyw na dziką przyrodę najbliższej okolicy. Efekty były początkowo gorzej niż mierne. Nie może to dziwić - przy braku doświadczenia i przeciętnym sprzęcie - nie oczekiwałem zachwycających kadrów.

Jak długo zajmujesz się już fotografią?

Wspomniany kompakt - to był rok 2006, więc od pierwszego kontaktu z aparatem cyfrowym minie niedługo 10 lat. Natomiast bardziej poważne podejście do tematu (wraz ze zmianą sprzętu na taki przeznaczony do fotografii przyrody) nastąpiło około 6 lat temu.

Fotografią zajmujesz się amatorsko. Czy planujesz kiedyś zająć się nią zawodowo?

Zajmuję się przede wszystkim fotografią przyrodniczą, a jest niemal niemożliwe obecnie utrzymywanie się z tego typu pracy. Oczywiście - mógłbym się przekwalifikować, pomyśleć nad fotografią ślubną, wnętrz, zdjęciami na zamówienie, etc. Jednak to właśnie "bezkrwawe łowy", fotografia dzikich ptaków przede wszystkim - nakręca mnie najbardziej.

Po Twoich zdjęciach publikowanych na twoich stronkach widać, że lubisz fotografie przyrodniczą. Czy jeszcze jakimś innym gatunkiem fotografii się zajmujesz?

Dzika przyroda to główny motyw moich fotograficznych zmagań

Dlaczego akurat fotografia przyrodnicza?

Inne gatunki fotografii nie dają takiego dreszczu emocji, jaki serwuje nam fotografia przyrody. Niemal bezszelestny podchód do zwierzęcia, czołganie się w terenie, maskowanie się albo używanie czatowni - to nieodłączne elemeenty tego typu fotografii.

Który ze znanych fotografów jest dla Ciebie autorytetem? Kogo podziwiasz? Na kim się wzorujesz?

Praojcem fotografii przyrody (i wielu metod do dziś stosowanych) był Włodzimierz Puchalski. Jeśli miałbym wskazać współcześnie żyjących fotografów korzystających już z technik cyfrowych, wymieniłbym braci Kłosowskich, Grzegorza Leśniewskiego, Marcina Lenarta. To między innymi ich prace stanowią dla mnie inspirację i wzór do naśladowania.

Prowadzisz stronkę Fan Page na portalu facebook.com o nazwie Piotr Górny Wildlife Photography, na której masz swoje zdjęcia. Sam prowadzsz swoja stronkę? Czy dzięki niej udaje się dotrzeć do większego grona odbiorców?

Tak, strona ma charakter fotograficznego bloga, gdzie od kilku miesięcy wrzucam - zamiast tekstów - kadry. Prowadzę ją sam. Dzięki niej mogę rozmawiać i wymieniać doświadczenia z innymi fotografami przyrody. Strona również cieszy się sporym zainteresowaniem osób nie fotografujących, ale zafascynowanych naturą, dziko żyjącymi ptakami, pięknem przyrody które tak często umyka nam w codziennym pośpiechu.

Twoje zdjęcia ptaków opublikowane są także nastronie internetowej http://janadamski.eu/. Dlaczego akurat na tej stronce?

Pan Jan Adamski oprócz informacji związanych z modą, zamieszcza również na swoim blogu ciekawostki - w tym powiązane z ptakami. Miałem przyjemność nawiązać kontakt i stać się gościem jednego z poświęconych przyrodzie wpisów.

Jaki jest twój przepis na dobre zdjęcie przyrody? Co to znaczy dobre zdjęcie?

Naprawdę udane zdjęcie powinno być dobre jakościowo. To jednak nie wszystko. Można powiedzieć matematycznie, że to taki warunek konieczny, ale nie wystarczający. Liczy się bowiem kadrowanie, poza zwierzęcia, ciekawa sytuacja którą przedstawiamy w kadrze. Dla mnie duże znaczenie ma kreatywność fotografii. Przedstawienie pospolitego zwierzęcia w intrygujący, przemyślany sposób budzi większe uznanie niż fotografia rzadkości przyrodniczej, lecz słaba technicznie i kompozycyjnie.

Bierzesz/brałeś udział w jakimś konkursie fotograficznym dla fotografów amatorów?

Tak, moje prace były wyróżniane na konkursach, np. organizowanego podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej "Sztuka Natury" w Toruniu, jak również tegorocznego Poznańskiego Dnia Fotografii.

Chciałbyś kiedyś zrobić jakąś prezentację swoich zdjęć dla szerszej publiczności? albo zorganizować jakąś wystawę swoich zdjęć?

Wiele pojedynczych ujęć trafiało na wystawy, głównie pokonkursowe. Do tej pory jednak nie zorganizowałem wyłącznie mojej - autorskiej wystawy. Może kiedyś uda mi się taki plan zrealizować.

Czy masz Piotrze jakieś swoje zdjęcie lub zdjęcia, które lubisz najbardziej?

Zdecydowanie. Do kadrów które wspominam najmilej należą jesienne ujęcia raniuszków i mysikrólików, w oprawie żółto-czerwonych liści. Wymieniłbym również wspaniale współpracujące pliszki żółte w rzepaku.

Ktoś z rodziny jeszcze podziela Twoją pasję fotografowania przyrody?

Póki co - jestem jedyny.

Jest może coś co chciałbyś uchwycić Piotrze w obiektywie swojego aparatu?

W najbliższym czasie nastawiam się na jesienne tematy, związane głównie z przelotami ptaków podczas ich migracji. Pod względem fotograficznym wyczekuję eksplozji barw drzew liściastych.

Czy masz jakieś marzenie związane z fotografią, czy widzisz w tym jakiś cel, zamierzenie?

Myślę, że fotografia sama w sobie jest już celem i realizowaniem marzenia. Obserwacje w terenie i oglądanie oraz selekcja wybranych kadrów w domu daje dużo przyjemności. Moim celem pozostaje zatem jak najczęstsze fotografowanie.

Co chciałbyś przekazać innym fotografom amatorom? Może jakieś wskazówki, porady?

Myślę, że najważniejsze - aby czerpać przyjemność ze swojej pasji. Podążać własną fotograficzną ścieżką.

Oprócz fotografowania masz inne zainteresowanai? pasje? hobby?

Wyjścia w teren i zajmowanie się zdjęciami, już w domu, pochłaniają mnóstwo czasu. Zajmuję się również matematyką, zagadkami logicznymi (trochę ze względu na ukończone studia - o specjalności kryptologicznej). Lubię dobre kino (m.in. twórczość Quentina Tarantino) i muzykę filmową.

- Pozdrawiam wszystkich i dziękuje za rozmowę

Dziękuję za serdeczną rozmowę i życzę dalszych sukcesów

Dariusz Trybuła

Zapraszam na stronkę Fan Page o nazwie Piotr Górny Wildlife Photography na portalu facebook.com:

https://www.facebook.com/piotrgornywildlife

Do wywiadu dołączone wybrane fotografie autorstwa Piotra Górnego :)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto