MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Punkt widokowy: Góry Stołowe i okolice. Stąd zobaczysz najpiękniejsze górskie widoki i zrobisz świetne zdjęcia

Monika Golonka
Monika Golonka
Taras widokowy na Szczelińcu Wielkim

Na szczycie Szczelińca znajduje się taras widokowy
Taras widokowy na Szczelińcu Wielkim Na szczycie Szczelińca znajduje się taras widokowy jarko7/Pixabay
Punkty widokowe - w Górach Stołowych i okolicach ich nie brakuje. Najlepsze miejsca do podziwiania widoków znajdują się na szczytach gór. Aby dojść do niektórych z nich, trzeba zboczyć ze szlaku. Czasem są ukryte i trzeba się natrudzić, by do nich dotrzeć. Widok, który rozpościera się z tarasu widokowego, wynagradza jednak cały wysiłek. Poniżej zebraliśmy najciekawsze punkty widokowe, z których zobaczycie Góry Stołowe i inne okoliczne pasma.

Góry Stołowe to pasmo w łańcuchu Sudetów Środkowych. To jedne z nielicznych w Europie gór płytowych - czyli takich z wyraźnie spłaszczonym, rozległym wierzchołkiem i stromymi stokami. Ich północno-zachodni skraj nazywa się Zaworów, zachodnia część leży na terenie Czech - to Broumovská vrchovina.

Do najważniejszych atrakcji Gór Stołowych należą:

  • najwyższy szczyt Szczeliniec Wielki (922 m n.p.m.),
  • nieco niższy Skalnik (915 m n.p.m.),
  • a także Błędne Skały,
  • wieś Wambierzyce (nazywana „Śląską Jerozolimą”),
  • Kaplica Czaszek w Czermnej
  • czy Fort Karola na górze Ptak.

Panoramę Gór Stołowych i otaczających je malowniczych terenów najlepiej oglądać z wysokości. Podczas pobytu w tej okolicy warto odwiedzić chociaż jeden punkt widokowy.

Poniżej zebraliśmy wieże i punkty widokowe znajdujące się w Parku Narodowym Gór Stołowych i jego okolicach. Znajdziecie tu listę punktów zlokalizowanych na szczytach, m.in. na Szczelińcu, ale umieściliśmy tu również wieże i punkty widokowe w otoczeniu parku narodowego, z których będziecie mogli w pełni podziwiać panoramę Gór Stołowych.

Punkt widokowy - Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki należy Korony Gór Polski i jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Gór Stołowych i całych Sudetów. Najwyższym punktem góry jest 12-metrowa skała piaskowcowa nazywana Fotelem Pradziada. Znajduje się na nim taras widokowy, z którego zobaczymy panoramę Gór Stołowych i położone niżej górskie miejscowości.

Punkt widokowy - Góra Guzowata, Radków

Punkt widokowy, położony na Górze Guzowatej - na wysokości 450 m n.p.m. - znany jest już od początku XX w. W 2019 r. wybudowano nowy taras - można na nim odpocząć i podziwiać widok na Góry Stołowe, Broumovskie Steny i zalew w Radkowie.

Punkt widokowy jest dostępny codziennie przez cały rok. Można się do niego dostać pieszo od strony zalewu w Radkowie (podejście jest dość strome) lub dojechać autem (ul. Grunwaldzką).

Z punktu widokowego na Górze Guzowatej (450 m n.p.m.) zobaczycie Góry Stołowe, Broumovskie Steny i zalew w Radkowie
Z punktu widokowego na Górze Guzowatej (450 m n.p.m.) zobaczycie Góry Stołowe, Broumovskie Steny i zalew w Radkowie Polska Press

Punkt widokowy - Błędne Skały

Błędne Skały to zespół bloków skalnych położony na wysokości 853 m n.p.m., tworzący tzw. skalne miasto. Na terenie Błędnych Skał mieści się platforma widokowa "Skalne Czasze". Można z niej zobaczyć m.in. Szczeliniec Wielki i Mały oraz Broumovską Vrchovinę i czeską miejscowość Machov.

Pomiędzy różnego rodzaju formami skalnymi - jak skalne maczugi, grzyby czy słupy - biegnie kilkusetmetrowa trasa turystyczna (trasa jest otwarta od
Pomiędzy różnego rodzaju formami skalnymi - jak skalne maczugi, grzyby czy słupy - biegnie kilkusetmetrowa trasa turystyczna (trasa jest otwarta od 3centista/Pixabay

Wieża widokowa - Suszyna

Betonowa wieża widokowa we wsi Suszyna została wybudowana w 2014 r. Stoi na należącym do Wzgórz Ścinawskich wzniesieniu o wysokości 469,2 m n.p.m. Sama wieża mierzy 27 metrów, a na jej szczycie znajduje się platforma widokowa. Z wieży widokowej w Suszynie zobaczycie m.in. Góry Stołowe, Broumovskie Ściany, Góry Sowie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika.

Na tarasie umieszczono tablice informacyjne, dzięki którym można rozpoznać wszystkie widoczne szczyty górskie. Wieża jest otwarta codziennie od 8 do 22. Wejście jest bezpłatne.

Wieża Suszynka znajduje się na wzniesieniu o wysokości 469,2 m n.p.m., które należy do Wzgórz Ścinawskich. Z tarasu widokowego zobaczycie całą panoramę
Wieża Suszynka znajduje się na wzniesieniu o wysokości 469,2 m n.p.m., które należy do Wzgórz Ścinawskich. Z tarasu widokowego zobaczycie całą panoramę Gór Stołowych. Damian Bednarz/Polska Press

Punkt widokowy - Ochota Magdaleńska

Ochota Magdaleńska to baszta skalna położona w północno-wschodniej krawędzi środkowego piętra Gór Stołowych.

Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego można zobaczyć m.in. Kotlinę Broumovską, Góry Suche, Góry Sowie i Bardzkie. Podejście do punktu jest łagodne, a dotarcie do niego leśną drogą z pobliskiego parkingu PNGS zajmuje ok. 20 minut.

Turyści zwracają uwagę, że punkt jest słabo oznakowany i aby do niego trafić, trzeba zejść ze szlaku. Jest oznaczony jedynie kamieniem z napisem "Magdalene".

Punkt widokowy - Pałac Marianny Orańskiej

Neogotycki XIX-wieczny pałac mieści się w Kamieńcu Ząbkowickim. Można go zwiedzać z przewodnikiem, a do oglądania udostępniono turystom m.in. salę balową, z której wychodzi się na taras widokowy. Rozpościera się z niego widok na Góry Złote i Góry Bardzkie, można też z wysokości przyjrzeć się rozległym parkom otaczającym pałac.

Z tarasu monumentalnego XIX-wiecznego pałacu zobaczycie m.in. Góry Złote i Góry Bardzkie
Z tarasu monumentalnego XIX-wiecznego pałacu zobaczycie m.in. Góry Złote i Góry Bardzkie Polska Press
Taras widokowy na Szczelińcu Wielkim

Na szczycie Szczelińca znajduje się taras widokowy

Punkt widokowy: Góry Stołowe i okolice. Stąd zobaczysz najpi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto