Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pył na wietrze" - mój film dokumentalny o katastrofie w Smoleńsku

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Oficjalny plakat filmu
Oficjalny plakat filmu
Jak można ocenić reakcję mediów na wieść o katastrofie rządowego Tu-154M w Smoleńsku - histeryczna i apokaliptyczna relacja czy rzetelne przekazywanie informacji? Na to i na inne pytania stara się odpowiedzieć film dokumentalny mojej produkcji "Pył na wietrze. Relacja ze Smoleńska".

Postanowiłem pokazać obiektywny obraz katastrofy polskiego samolotu rządowego Tu-154M w Smoleńsku. Zebrałem wszelkie dostępne w internecie relacje telewizyjne, nie tylko z naszego kraju, z dnia 10 kwietnia 2010 r. i wziąłem się do pracy. Analiza dziesiątków materiałów oraz wybranie najciekawszych stanowiło nie lada problem. Ale od początku. Skąd tytuł filmu? Kilkanaście minut po 10 rano, gdy już w większości stacji radiowych emitowało spokojną muzykę, a każdy z nas gubił się w gąszczu coraz tragiczniejszych informacji ze Smoleńska, usłyszałem piosenkę w wykonaniu zespołu Kansas pt. "Dust in the Wind". Znałem ten utwór ale nigdy się nad nim nie zastanawiałem. W tamtym momencie nic bardziej mnie nie poruszyło. Jak później się okazało, tytuł "Pył na wietrze" w zupełności oddaje całą atmosferę po katastrofie. Życie ludzkie najważniejszych ludzi w kraju okazało się tylko pyłem na wietrze. Podobnie jak nasza solidarność narodowa ponad wszelkimi podziałami w dniach żałoby narodowej.

Mój film dokumentalny jest odpowiedzią na inną produkcję związaną z katastrofą w Smoleńsku a dokładniej "Solidarni 2010". W przypadku "Pyłu na wietrze" nie można powiedzieć, że doszło do manipulacji przy doborze materiałów, tak jak miało to miejsce w produkcji TVP. Wszystkie relacje jakie znalazły się w moim dokumencie faktycznie ukazały się na antenach największych polskich i zagranicznych mediów. Ustawiłem je w porządku chronologicznym, zaczynając od relacji nadanych kilka godzin przed tragedią. Następnie w filmie mamy okazję obejrzeć całe, oryginalne amatorskie wideo z miejsca katastrofy, które stało się głównym punktem zaczepienia dla wielu teorii spiskowych na temat katastrofy rządowego Tu-154M. Poza tym w produkcji pojawiają się najważniejsze fragmenty nagrania montażysty TVP, Sławomira Wiśniewskiego, który jako pierwszy dziennikarz pojawił się z kamerą na miejscu tragedii.

Dalej już tylko możemy oglądać pierwsze relację polskich i zagranicznych mediów na wieść o dramatycznych wydarzeniach w Smoleńsku. W miarę upływu czasu informacje o śmierci wszystkich osób na pokładzie Tu-154M stają się faktem. Jesteśmy świadkami łez polityków, spontanicznych reakcji Polaków czy wstępnych ustaleń na temat przyczyn katastrofy. Dzięki filmowi aż do północy 10 kwietnia możemy śledzić relację gównie polskich mediów zdecydowanie najtragiczniejszym dniu w historii postkomunistycznej Polski.

Nierzetelne, a nawet wręcz histeryczne przekazanie najnowszych wieści ze Smoleńska - tak wielu może ocenić postawę naszych mediów w dniu 10 kwietnia. A może było wręcz odwrotnie - polskie stacje telewizyjne wtedy dały popis profesjonalizmu i dziennikarskiego fachu. Dziś, można każdą z tych tez skonfrontować z niepodważalnymi faktami. "Pył na wietrze" jest również okazją dla wszystkich tych, którzy w dniu katastrofy nie mieli okazji albo być może odwagi oglądać telewizję aby zobaczyć "jak to wtedy było". Poza tym jest niepowtarzalnym i wyjątkowym źródłem nie tylko historycznym. Może też stać się wielką narodową pamiątką w niejednej domowej bibliotece. W najbliższym czasie postaram się wydać film na DVD w najlepszej możliwej jakości, ale czas pokaże co z tego będzie.

A co do strony technicznej. Od razu chcę przeprosić za jakość niektórych nagrań przedstawionych w filmie. Dobierałem je do filmu ze względu na ich wartość treści, a nie ilość klatek na sekundę czy rozmiar wejściowy. Mam nadzieję, że widzowie docenią całość produkcji a nie szczegółowe, drobne błędy. Co do praw autorskich. Spodziewam się zarzutów o bezprawne użycie materiałów telewizyjnych polskich stacji m.in. TVP czy TVN, a nawet żądań usunięcia dokumentu z internetu. Jeśli dojdzie do tego, media wykażą się dużym brakiem profesjonalizmu.

Film "Pył na wietrze. Relacja ze Smoleńska" został udostępniony w większości na portalu youtube.com oraz na dailymotion.com (ostatnia część filmu również jest dostępna na youtube.com, ale nie można jej oglądać w większości krajów Europy w tym Polsce, ale wkrótce postaram się do zmienić). Dokument jest podzielony na sześć części, trwa łącznie 58 minut i jest udostępniony w jakości HD. Chciał bym również zaznaczyć, że moja produkcja jest całkowicie non-profit, jej celem nie jest osiągnięcie żadnych zysków finansowych.

Linki do wszystkich części filmu:

Część 1

Część 2

Cześć 3

Część 4

Część 5

Część 6

Już dziś zaznaczam, że planuję stworzenie kontynuację filmu opowiadającej o Polakach po żałobie narodowej i zmianie ich stosunku do katastrofy w Smoleńsku. Więcej szczegółów wkrótce. Na koniec chcę jeszcze zaprezentować bardzo krótką relację z żałobnego Krakowa z dnia 18 kwietnia 2010 r. podczas pogrzebu pasy prezydenckiej (link). Życzę miłego oglądania!

Pył na wietrze. Relacja ze Smoleńska (Ang. Dust in the Wind. Live from Smolensk) 2010

Reżyseria, scecariusz, montaż - Piotr Drabik

Produkcja - DrabikPany Channel (DPC.tv) [Youtube, DailyMotion]

Wszystkie wykorzystane w filmie materiały zostały wcześniej udostępnione publicznie w internecie i są własnością ich twórców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto