Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pyskowice. Epoka lodowcowa na szkolnym dziedzińcu

Małgorzata Sarapkiewicz
Małgorzata Sarapkiewicz
Mamut Dyzio.
Mamut Dyzio. Romana Gozdek, Starostwo Powiatowe w Gliwicach
Uczniowie Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach dostali nowoczesne boisko oraz Geopunkt. W tym ostatnim zamieszkali Dyzio i Zyzio, czyli... mamut wielki i nosorożec włochaty z epoki lodowcowej, budząc sensację i wielkie zainteresowanie nie tylko wśród uczniów.

Pyskowicki Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej zyskał dwa godne podziwu obiekty - Geopunkt i nowoczesne boisko. Geopunkt został zorganizowany na szkolnym dziedzińcu. Jest punktem edukacyjnym i przypomina dawne dzieje ziem obecnego powiatu gliwickiego. W latach 50. ub. wieku w okolicach Pyskowic wykopano kości mamuta, które trafiły do miejscowego muzeum. Rok temu gliwickie starostwo postanowiło przypomnieć o tym w szerokiej akcji edukacyjno-promocyjnej. Wydane zostały specjalne broszurki w cyklu „Z kart geologicznej historii powiatu gliwickiego”, a szkoły organizowały lekcje geologii. W akcję włączyło się gliwickie Muzeum, wspierając fachową wiedzą wszystkie organizowane imprezy (m.in. „Turystyczny biwak z powiatowym mamutem” nad Jeziorem Dzierżno w Pyskowicach). - Nawiązaliśmy współpracę z Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, a ukoronowaniem naszych działań, łącznie z wydaniem sympatycznych materiałów promocyjnych z wizerunkiem lubianego mamutka, było właśnie utworzenie Geopunktu - mówi Romana Gozdek, rzeczniczka gliwickiego starostwa.

Makiety zwierząt, które stanęły w Geopunkcie to autentycznych rozmiarów, wierne kopie plejstoceńskich zwierząt - mamuta oraz nosorożca. Obok nich ustawiono tablice dydaktyczne, więc teraz każdy może nie tylko na własne oczy zobaczyć, ale również poznać powiatowego mamuta i jego kolegę. „Zwierzątka” otrzymały sympatyczne imiona... Dyzio i Zyzio. Niebawem do Dyzia i Zyzia dołączy jeszcze ekspozycja flory reliktowej występującej w Polsce i stanowiącej pozostałość po okresie zlodowaceń oraz geologiczne znaleziska z tego okresu.

Oprawą otwarcia Geopunktu i poznania jego nowych lokatorów był specjalnie zorganizowany w tym celu „Piknik w Konopnickiej”. Bawili się na nim uczniowie, ich rodziny, nauczyciele oraz mieszkańcy Pyskowic i powiatu gliwickiego. Były występy, zawody sportowe, pokazy fryzjerstwa i zawody łucznicze. Atrakcją była możliwość zobaczenia na własne oczy autentycznych kości mamuta. Jak przystało na „mamucią” imprezę, nie zabrakło też opowieści o głównych jej bohaterach - mamucie wielkim i nosorożcu włochatym.

Równocześnie z Geopunktem w szkole otwarto nowy kompleks sportowy. Uczniowie mieli powód do radości, bo wysłużone i leciwe szkolne obiekty sportowe zastąpiło nowoczesne wielofunkcyjne boisko. W miejscu spękanego asfaltu pojawiła się poliuretanowa nawierzchnia, a oprócz tego: czterotorowa bieżnia do sprintu (60 m), skocznia do skoku w dal i trójskoku, rozbieg do skoku wzwyż oraz stanowisko do pchnięcia kulą. Wszystko najwyższej jakości - certyfikowane i spełniające wymagania IAAF. Całość jest oświetlona, ogrodzona i „ochodnikowana” kostką brukową, a dodatkowo zabezpieczona piłkochwytami. W „Pikniku” i otwarciu nowych obiektów wzięła udział Krystyna Szumilas, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Mamut wielki i nosorożec włochaty to zwierzęta, które niegdyś zamieszkiwały ziemie obecnego powiatu gliwickiego. Ich szczątki odkryto w latach 1952-1958 podczas eksploatacji piasków podsadzkowych prowadzonej między Pyskowicami a Raczycami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto