Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Warszawska siedziba NBP
Warszawska siedziba NBP Szczebrzeszynski/public domain/Wikimedia Commons
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała dziś o podniesieniu stóp procentowych aż o 25 pkt. bazowych. Główna stopa NBP wynosi obecnie 4,25 proc. To już trzecia podwyżka w tym roku.

Na stronie Narodowego Banku Polskiego pojawił się dziś komunikat o podniesieniu przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych o 0,25 pkt. proc, do poziomu:

- stopa referencyjna 4,25 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 2,75 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 4,50 proc. w skali rocznej;

Masz kredyt? Możesz zapłacić więcej

Dla klientów banków, posiadających kredyty o zmiennej stopie procentowej, podwyżka stóp procentowych NBP może oznaczać konieczność zwiększenia wydatków pokrywających koszty kredytu, a co za tym idzie płacenie wyższych rat miesięcznych. Rata kredytu hipotecznego zaciągniętego w rodzimej walucie może się zwiększyć o mniej więcej 50 złotych.

Masz oszczędności? Możesz więcej zarobić

Podwyżka stóp procentowych zapewne ucieszy wszystkich tych, którzy posiadają w bankach konta oszczędnościowe. Być może zwiększone zostanie oprocentowanie bankowych depozytów, czego wynikiem będzie większy zysk dla z lokat.

Decyzja zaskoczyła ekonomistów i umocniła złotego

Dla większości analityków dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej była ogromnym zaskoczeniem. W ogromnej większości ekonomiści spodziewali się bowiem, po serii podwyżek stóp procentowych, decyzję o ich obniżeniu lub pozostawienie ich na tym samym poziomie.

Podniesienie stóp procentowych znacznie umocniło wartość polskiej waluty. Złoty zyskał około 3 grosze i obecnie kurs euro znajduje się poniżej poziomu 3,90 zł.

Ruch w stronę euro?

"Ważnym uwarunkowaniem polityki pieniężnej jest sytuacja finansów publicznych" - czytamy w oświadczeniu wydanym po zakończeniu posiedzenia RPP. Dalej RPP zwraca uwagę na fakt, że "podjęcie zdecydowanych działań mających na celu trwałe zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych i zahamowanie narastania długu publicznego (...) umożliwi spełnienie kryteriów niezbędnych dla przyjęcia euro."

"Rada podtrzymuje stanowisko, że przystąpienie Polski do ERM II i strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, po spełnieniu niezbędnych warunków prawnych, ekonomicznych i organizacyjnych." - czytamy w oświadczeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto