Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radny Dzionek usmażył jajecznicę na ławce w Gnieźnie. „To miejsce jest symbolem betonozy” [ZDJĘCIA]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Radny miejski Tomasz Dzionek słynie ze swoich działań na rzecz pomnażania zieleni miejskiej w Gnieźnie. Tym razem zwrócił uwagę na to, że plac przed Teatrem im. A. Fredry to miejsce, w którym można przygotować jajecznicę.

Przejdź dalej -->
Radny miejski Tomasz Dzionek słynie ze swoich działań na rzecz pomnażania zieleni miejskiej w Gnieźnie. Tym razem zwrócił uwagę na to, że plac przed Teatrem im. A. Fredry to miejsce, w którym można przygotować jajecznicę. Przejdź dalej -->Tomasz Dzionek FB
Radny miejski Tomasz Dzionek słynie ze swoich działań na rzecz pomnażania zieleni miejskiej w Gnieźnie. Tym razem zwrócił uwagę na to, że plac przed Teatrem im. A. Fredry to miejsce, w którym można przygotować jajecznicę.

Jeszcze kilka lat temu przed gnieźnieńskim teatrem stały ławki i stare drzewa dające cień. W 2017 roku postanowiono zmienić oblicze skweru w środku miasta. Zakładano, że będzie to miejsce służące mieszkańcom Gniezna, gdzie będą się spotykać.

– Pragniemy, żeby było to miejsce spotkań dla wszystkich gnieźnian, praktycznie w centrum miasta a jednocześnie krok od sceny teatralnej. Ta przestrzeń będzie oczywiście związana z działalnością naszej sceny, ale też pozostanie dostępna dla innych gnieźnieńskich artystów

– mówiła w 2017 roku dyrektor teatru, Joanna Nowak.

Cały projekt realizacji miał nawiązywać do Place des Terreaux w Lyonie. Część tego miejsca stanowić miały kwietne wyspy, a szczególną ozdobą miały być dwie niewysokie piramidy, z których jedna miała mieć efektowną fontannę. Latem 2018 roku ruszyły prace, a wszystkie etapy inwestycji kosztowały łącznie 1,3 mln zł.

Skwer w Gnieźnie symbolem betonozy

Po czasie okazało się, że drzewa zostały wycięte, trawniki zlikwidowane, nie ma kwietnych donic, a ławki wykonano w dość loftowym stylu. Szkoda tylko, że w pełnym słońcu antracytowe siedziska zamieniają się w… patelnie!

Ponadto fontanna umieszczona na jednej z piramid wcale nie wyglądała tak efektownie, jak zakładano. Obecnie, od wielu miesięcy nie działa. Zamiast specjalistycznych płytek, które zakładano w projekcie, położono zwykłe betonowe płyty.

Choć na placu odbyło się kilka spotkań i happeningów, zdecydowanie nie jest to miejsce, w którym chce się przebywać latem. Szarość betonu przytłacza, a brak cienia szkodzi. W upalne dni temperatura na tym skwerze znacznie przekracza 40 stopni.

Jajecznica po gnieźnieńsku

Do tematu szpetnego placu postanowił wrócić radny miejski Tomasz Dzionek, który na skwerze przed teatrem w Gnieźnie… usmażył jajecznicę!

- To symbol miejskiej betonozy. Kiedyś był to plac zielony, z cieniem, ławkami i wysokimi drzewami. Został zastąpiony betonową pustynią, piramidami, fontanną, która nie działa i metalowymi czarnymi ławkami, na których można się poparzyć

– relacjonował na filmie opublikowanym na Facebooku radny Dzionek, tuż po tym, jak na ciemnej ławce bez oparcia rozłożył dwie czarne patelnie i wbił na nie jajka.

Chwilę po tym, powstała jajecznica.

– To symbol jak nie powinniśmy zmieniać przestrzeni miejskiej. (…) To lato jest najzimniejsze ze wszystkich lat, które będziemy mieli w przyszłości

– dodał T. Dzionek, po czym drewnianą łyżką zamieszał gnieźnieńską jajecznicę.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Źródło: gniezno.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radny Dzionek usmażył jajecznicę na ławce w Gnieźnie. „To miejsce jest symbolem betonozy” [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto