Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking wolności gospodarczej: Polska na 87. miejscu

Mateusz Pułkowski
Mateusz Pułkowski
Screen/http://www.heritage.org/research/features/index/countries.cfm
Screen/http://www.heritage.org/research/features/index/countries.cfm
Heritage Foundation oraz Wall Street Journal opracowały coroczny ranking wolności gospodarczej. Polska, na tle europejskich sąsiadów, wypada fatalnie.

Ranking wolności gospodarczej, opracowywany co roku przez Heritage Foundation oraz Wall Street Journal, obejmuje 161 państw świata. Określa poziom wolności gospodarczej, mierzony m.in. według wskaźników skali korupcji, wolności handlu, wysokości podatków oraz kontroli rządu nad gospodarką.

W czołówce nie doszło do znaczących zmian. Palmę pierwszeństwa i status "free", czyli państw wolnych gospodarczo dzierży błękitna (błękitny, to kolor liberalizmu i wolności gospodarczej) siódemka. Niezmiennie prowadzi chiński Hong Kong, przed Singapurem i Australią. Zaraz za podium znalazły się Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia oraz Wielka Brytania. Stawkę państw "wolnych" zamyka Irlandia.

W strefie państw "w zasadzie wolnych" znalazły się m.in.: Luksemburg, Szwajcaria, Kanada, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Niemcy, Japonia. Na szczególną uwagę zasługuje obecność w tej strefie dwóch republik poradzieckich, startujących z dużo niższego przed laty pułapu niż Polska - Estonii i Litwy.

Stawkę państw "umiarkowanie wolnych" otwierają Czechy. Zresztą większość partnerów Polski w UE znalazła się właśnie w tej strefie. Umiarkowanie wolne są zatem: Słowacja, Węgry, Łotwa, Słowenia, Bułgaria, Francja, ale też Armenia, Gruzja, Namibia, Madagaskar, Kazachstan, czy Mongolia. Niestety, Polski zabrakło w tym zestawieniu.

Patrząc na dalszą część rankingu nie mamy powodów do dumy. Podczas gdy wymienieni już nasi sąsiedzi i partnerzy w Europie uwalniają gospodarkę, Polska spada w rankingu coraz niżej. W tym roku znaleźliśmy się na miejscu 87, w strefie państw "w zasadzie niewolnych". Wyprzedzają nas m.in. Mołdawia, Kirgizja i Senegal, a bezpośrednio za Polską znalazły się takie państwa jak Pakistan, Ghana, Tadżykistan i Kambodża, w dalszej kolejności Azerbejdżan, Rosja, czy Rwanda. Trzeba przyznać, że towarzystwo jest doborowe i to daje do myślenia. W strefie tej nie znalazł się bowiem żaden nasz najbliższy sąsiad, ani państwo aspirujące do bycia wiarygodnym partnerem gospodarczym w naszej szerokości geograficznej.

Ranking zamyka strefa państw "uciskających", w której znalazła się m.in. Syria, Togo, Bangladesz, Białoruś, Korea Północna i Kuba. Niesklasyfikowane zostały m.in. Sudan, Serbia oraz Irak.

Co jest powodem tak fatalnej pozycji Polski?

Największą bolączką okazuje się być nadal korupcja. Przeszkadza nam także sztywne prawo dotyczące zatrudnienia, będące reliktem socjalizmu, wysokie koszty pracy, niewiarygodna biurokracja, niewydolne sądownictwo oraz znacząca ingerencja państwa w gospodarkę. Tymczasem cały poprzedni miesiąc dyskutowano w mediach w Polsce kwestię likwidacji "świńskiej górki" i cen minimalnych, których wprowadzenie postulowała minister Anna Kalata. Niestety, taki jest obecnie obraz wolności gospodarczej i postrzegania gospodarki przez polityków (nie tylko obecnie rządzącej ekipy) w Polsce.

Cały ranking na stronie http://www.heritage.org/research/features/index/countries.cfm

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto