Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport McAfee i SDA: Polskie witryny podatne na cyberataki

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
cdw0107/www.sxc.hu/photo/727697
Niedawne ataki hakerów na rządowe strony, które spowodowały ich wyłączenie, świadczą o tym, że Polska nie jest zupełnie przygotowana na cyberataki. Pokazuje to wspólny raport McAfee i Agencji Bezpieczeństwa i Ochrony (SDA) z Brukseli, który w dziedzinie gotowości na cyberzagrożenia sytuuje nasz kraj na jednym z ostatnich miejsc.

McAfee, spółka zależna od Intel Corp., to największy na świecie specjalista od komputerowych zabezpieczeń. Brukselska agencja SDA, skupiająca światowych ekspertów, wiedzie prym w zakresie oceny stanu obrony i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Opublikowany 30 stycznia wspólny raport traktuje m.in. o stanie odporności państw na cyberataki.

Badanie zostało przygotowane na podstawie analiz wiodących w zakresie cyberbezpieczeństwa 80 światowych ekspertów z 27 państw oraz anonimowych wywiadów uzyskanych od 250 przywódców i ludzi odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo w 35 państwach. Jak stwierdził szef technologii w Mc Afee, Ray Samani, raport przedstawia stan gotowości na odparcie cyberataku
z punktu widzenia ludzi odpowiedzialnych za to na co dzień - informuje polskieradio.pl.

Według raportu Polska jest kompletnie nieprzygotowana na odparcie cyberataków. W ośmiopunktowej skali uzyskaliśmy 3 punkty, to jest drugi wynik od końca. Pięciu punktów nie otrzymał nikt, 4,5 pkt dostały posiadające najlepszą gotowość odparcia cyberataku Izrael, Szwecja i Finlandia. W dalszej kolejności (4 pkt) są: Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Holandia, Hiszpania, w. Brytania i USA. Po 3,5 pkt otrzymały: Australia, Kanada, Austria i Japonia. Polska z 3 pkt znalazła się w gronie takich państw jak Rosja, Chiny i Włochy. Gorsze od nas są jedynie: Brazylia, Irlandia, Rumunia i Meksyk.

Doradca premiera Izraela, Izaak Ben-Izrael stwierdził, że jego kraj ma tak doskonałe wyniki, ponieważ zabezpieczeniem cyberprzestrzeni zajmują się eksperci, którzy na bieżąco badają zagrożenia. A te są największe nie ze strony hakerów z Anonymouse, ale ze strony innych państw i organizacji przestępczych, które najczęściej atakują infrastrukturę w postaci np. zbiorników wodnych czy ośrodków produkcyjnych.

Dobra pozycja w rankingu Izraela to również odpowiednie zabezpieczenia antywirusowe i firewall oraz właściwe zarządzanie cyberprzestrzenią i informatyczna edukacja. Według raportu, Izrael odpiera ok. tysiąca cyberataków na minutę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto